Zem rotuje čoraz pomalšie, preto možno budúci rok očakávať veľké katastrofy

25.11.2017 23:31

Rotačná rýchlosť Zeme nie je konštantná a nikdy ani nebola. V priebehu dlhých časov sa rotovanie Zeme okolo vlastnej osi kontinuálne spomaľovalo a aj naďalej spomaľuje.

Pochopiteľne, že len extrémne pomaly. Spomaľovanie rotácie zároveň  znamená aj predlžovanie dňa. Pred 400 miliónmi rokov trval deň 22 hodín. Pred 4 miliardami rokov trval deň len okolo 12 hodín. Spomaľovanie zemskej rotácie spôsobuje niekoľko faktorov. Hlavným faktorom brzdného účinku sú morské prílivy a odlivy.

Geológovia robili analýzy všetkých zemetrasení za posledných 117 rokov, ktoré boli silnejšie ako 7 stupňov na Richterovej stupnici. Pritom objavili niečo katastroficky hrozivé.

Okrem horeuvedeného extrémne pomalého trvalého znižovania rotácie Zeme existuje aj tzv. krátkodobé spomaľovanie zemskej rotácie, ktoré má cyklický charakter. Opakuje sa s periódou  každých 25 až 30 rokov a trvá 5 rokov a práve v poslednom, teda piatom roku prichádza k mimoriadne zvýšenému počtu silných zemetrasení.

Po uplynutí piateho roku sa rotácia Zeme opať vráti na hodnotu, akú mala pred piatimi rokmi. Dôvod tohto dodatočného cyklicky sa opakujúceho spomaľovania rotácie je neznámy.

Aký spôsobom a prečo je práve piaty rok zodpovedný za tento fenomén, to zatiaľ veda nevie.

Jedna hypotéza vychádza z toho, že dodatočné krátkodobé spomaľovanie rotácie, ktoré sa naviaže na dlhodobé konštantné spomaľovanie rotácie, spôsobí veľmi silné pnutia v zemskej kôre, a tie potom na viacerých miestach vyústia do intenzívnych zemetrasení.

Nakoľko rok 2017 je štvrtým rokom zmieneného cyklu spomaľovania rotácie, tak budúci rok bude piatym rokom. Z toho dôvodu sa geológovia obávajú zvýšeného počtu silných zemetrasení v roku 2018 a počítajú s tým, že ich bude 25 až 30.

Teraz sa pokúšajú – čo je nesmierne ťažké – analyzovať, kde by mohli vypuknúť. Ale určiť ešte aj ich približný čas, to je nemožné.