Maska padla: Západ teraz už čoraz otvorenejšie hovorí, o čo mu na Ukrajine skutočne ide. USA sa prerátali!

22.12.2023 23:18

Nejde mu – a nikdy ani nešlo – o Ukrajinu alebo Ukrajincov.

Po zastavení dodávok nových zbraní a poskytovania nových financií Kyjevu z USA a EÚ sú zúfalí transatlantickí lobisti čoraz úprimnejší a teraz verejne hovoria, o čo vlastne Západu pod vedením USA na Ukrajine ide. Dôvodom tejto novej úprimnosti je zúfalstvo z drvivej porážky, ktorá ohrozuje Západ pod vedením USA v jeho zástupnej vojne na Ukrajine.

 

Dôvody konfliktu na Ukrajine

 

USA vyprovokovali ukrajinský konflikt, pretože chceli oslabiť Rusko ako geopolitického protivníka. Vo Washingtone sa vedelo, že Rusko nemôže akceptovať plány USA na vstup Ukrajiny do NATO. Ak by to Rusko akceptovalo, americké jednotky a najmä americké rakety by sa už veľmi rýchlo objavili na ruských hraniciach.

 

Keďže USA v januári 2022 odmietli všetky ponuky Ruska na rozhovory, jedinou možnosťou Ruska podľa Moskvy bolo použiť silu, aby zabránila Ukrajine vstúpiť do NATO. V USA to vedeli, preto sa sankcie voči Rusku pripravovali už mesiace vopred. USA vsadili  na zničenie ruskej ekonomiky, na medzinárodnú izoláciu Ruska a v tom lepšom prípade na veľkú porážku ruskej armády na Ukrajine.

 

Cieľom USA bolo oslabiť až eliminovať Rusko ako geopolitického konkurenta, a či  dokonca zničiť Rusko ako štát. Odstránenie Ruska by tiež oslabilo Čínu, skutočného konkurenta USA.

 

Ukrajina čelí porážke

 

Ako je známe, nič z toho ale nefungovalo, Rusko je na tom dnes ekonomicky prekvapivo dobre, medzinárodne je Západ pod vedením USA  vo veľkých častiach sveta odmietaný a či dokonca až izolovaný, a vojensky to pre Západ pod vedením USA bolo katastrofálne, pretože západné zbrane sa ukázali ako neveľmi účinné na Ukrajine. A k tomu všetkému sa ešte pridal katastrofálny neúspech ukrajinskej protiofenzívy. Ukázalo sa, že to je pre Spojené štáty väčšia katastrofa, než by  na začiatku bol niekto mohol predpokladať.

 

Následok toho je, že údajná všemohúcnosť USA bola teraz obnažená pred svetom len ako ilúzia

 

USA neboli schopné poraziť „ekonomického trpaslíka“ a len „regionálnu mocnosť“, ako Rusko posmešne  označovali. Naopak, Rusko ukázalo USA, Západu a NATO, kde sú ich hranice. A to má dôsledky, ako ukazujú viaceré publikácie v amerických médiách.

 

Napr. Washington Post, médium blízke CIA, publikovalo 13. decembra článok s titulkom

„Na Ukrajine nie je patová situácia. Je to porážka“, ktorý mal zrejme presvedčiť republikánov, aby konečne uvoľnili pomoc Ukrajine, ktorú požadoval americký prezident Biden. Článok veľmi otvorene zdôraznil zúfalú vojenskú situáciu Ukrajiny. Aby sa ďalšie dodávky zbraní nezdali nezmyselné, tak sa ale nepravdivo v ňom tvrdilo, že ukrajinská armáda je stále silne motivovaná, hoci aj viaceré ukrajinské médiá už hlásia opak.

 

 

Čo je teraz v stávke pre USA, odhalila agentúra Bloomberg 19. decembra v článku s názvom

„Čo ak vyhrá Putin? Americkí spojenci sa obávajú porážky, keďže pomoc Ukrajine sa zastavuje“

 

„Odhliadnuc od potenciálne katastrofálnych dôsledkov pre Ukrajinu, niektorí európski spojenci začali potichu zvažovať dôsledky zlyhania NATO v najväčšom európskom konflikte od druhej svetovej vojny. Prehodnocujú riziká, ktoré by posmelené Rusko predstavovalo pre členov aliancie na východe.

 

Dopad toho by sa prejavil na celom svete,  keďže americkí partneri a spojenci budú spochybňovať spoľahlivosť obranných záväzkov Washingtonu. Negatívny vplyv takéhoto strategického neúspechu by bol ďaleko väčší ako odozvy na hanebné stiahnutie USA z Afganistanu. A už vôbec nehovoriac o výhliadke na to, že Donald Trump by mohol vyhrať budúcoročné prezidentské voľby a splniť svoje verejné sľuby, že vystúpi z kľúčových aliancií, vrátane NATO, a uzavrie dohodu s Putinom ohľadom Ukrajiny.

 

Po tom, čo Bidenova administratíva vyprovokovala vojnu na Ukrajine a  postavila všetko na jednu kartu, USA teraz nemajú v stávke nič iné ako svoju vlastnú dôveryhodnosť. V NATO sa ozývajú hlasy, ktoré pochybujú, či by USA riskovali vojnu s Ruskom napríklad pre pobaltské štáty.

 

Riskovali by USA bombardovanie Washingtonu a New Yorku pre Vilnius, keď už teraz prejavujú slabosť na Ukrajine, kde nebojujú ani americkí vojaci?

Na globálnom Juhu už bola autorita USA značne oslabená, keď celý svet videl, že Rusko, ktoré je de facto vo vojne s celým NATO vrátane USA, zostáva nepoškodené a je úspešné a opäť ekonomicky prosperuje a zvyšuje svoju útočnú silu.

 

Problém je v tom, že Západ sa môže naďalej zadlžovať a posielať na Ukrajinu čerstvo vytlačené peniaze, no Západu už takmer nezostali žiadne zbrane a munícia a západný zbrojný priemysel nestíha s výrobou. Je preto pochopiteľné, že americkí republikáni vyzývajú Biely dom, aby konečne definoval stratégiu pre Ukrajinu, ktorá presahuje len vytrvanie a definuje konkrétne ciele pre ukrajinský konflikt.

 

Ukrajina a Ukrajinci sú využívaní na záujmy USA a dokonca aj na vnútorné politické hry v USA. To už nikto netají, hovorí sa to veľmi otvorene. Naďalej platí Putinov výrok, že USA by bojovali s Ruskom až do posledného Ukrajinca.

 

Na Ukrajine ide len a len o mocensko-politické záujmy USA, a nikdy im nešlo o Ukrajinu samotnú, o demokraciu a ani o nič podobné. Ukrajinci umierajú a Európania sú  ochudobňovaní len pre nárok USA na svetovú moc, pričom by zúfalo chceli oslabiť Rusko. Ale napokon oslabia len seba. A to na veľkú radosť Číny, a to Čína Rusku nikdy nezabudne.