Zamlčané: Viac ako 30 000 USA vojakov po návrate z vojny alebo na vojne spáchalo samovraždu
19.09.2021 23:13
Až teraz vyšlo najavo, keď vedci z Brown University uverejnili výsledky z rozsiahlej štúdie názvu Cost of War, že v USA žije obrovské, priam neuveriteľné množstvo vojenských veteránov – navrátilcov z vojen v Iraku a Afganistane. Je to viac ako 4 milióny! Aj keď v oboch vojnách padlo relatívne málo USA vojakov – 7000, tak na každého z nich spáchali viac ako štyria vojaci samovraždu. Okrem toho viac ako polovica veteránov, teda viac ako 2 milióny trpi na psychické a fyzické následky z vojny.
Tieto dve nezmyselné a medzinárodné právo nerešpektujúce vojny stáli amerického daňového poplatníka niekoľko biliónov dolárov. O život prišlo pri nich niekoľko stotisíc nevinných civilných obetí, medzi nimi mnoho detí a žien.
Zmienené čísla však ani zďaleka nemôžu vyjadriť to, čo všetko beštiálni americkí vojnoví podpaľači urobili nielen irackému a afganistanskému ľudu, ale aj vlastnému amrickému národu.
Už v roku 2013 písal The Guardian niekoľkokrát o „epidémii samovrážd“ medzi USA veteránmi. Odvtedy sa tento obrovský problém stal ešte obrovskejším a nikto ho nedokáže odstrániť.
Štatistika, ktorú vyhodnocoval projekt Cost of War ukázala, že počet samovrážd medzi veteránmi je vyšší ako u zvyšku civilného obyvateľstva USA, a to je 327 miliónov ľudí. Súvisí to predovšetkým s tým, že veľká väčšina navrátilcov trpí na rôzne traumatické zážitky a skúsenosti z vojny, a majú preto veľké ťažkostí prispôsobiť sa novému životu doma.
Vojna ich vnútorne veľmi zmenila a z mnohých spravila krvavých zabijákov, ktori sa odrazu majú chovať mierumilovne a rešpektovať zákony civilnej spoločnosti. Veľa z nich to nikdy nedokáže a stanú sa z nich kriminálnici a nebezpeční násilníci.
Veľká časť z týchto úbožiakov, ktorí ostanú poznačení už na celý život, trpí na ťažké posttraumatické duševné poruchy. Kedykoľvek cez deň i v noci ich prepadnú strašné krvavé spomienky, od ktorých sa nedokážu oslobodiť – sú nervózni, podráždení, agresívni, nemôžu spávať. Ich známi, priatelia i rodina nedokážu mať pre nich dlhodobo porozumenie a nevedia, ako sa k nim majú správať a cítia sa nimi zaťažení, lebo sa nedokážu vžiť do ich situácie.
Časom sa potom u nich dostaví pocit osamelosti a odtrhnutia od všetkých. To všetko vedie potom často k tomu, že nevidia v živote už žiadny zmysel a ho ukončia.
Preto ich nepriami vrahovia a zároveň škodcovia desiatok miliónov tých (rodina a priatelia), ktorí trpia a sa sužujú z ich nekonečného utrpenia, sú tí, ktorí ich poslali do zločineckých vojen v Afganistane a Iraku.