Zámerom návštevy Putina u Saudov, v Abú Zabí a stretnutie s Iránom boli rozhovory o vytvorení takej západnej Ázie, kde budú USA bez vplyvu!

15.12.2023 20:10

Minulý týždeň došlo k niekoľkým geopoliticky „výbušným“ štátnym návštevám. Prezident Putin navštívil Abú Zabí a Saudskú Arábiu a len niekoľko hodín po jeho návrate do Moskvy tam pristál iránsky prezident Ebrahim Raisi.

 

Západ sa vôbec nezmienil o tom, že Putina sprevádzala letka plne vyzbrojených ruských stíhačiek Su-35, hoci jeho cestu ostro sledoval.

 

Málokto v Európe postrehol, že tieto návštevy mali veľký geopolitický význam nielen pre západnú Áziu, ako aj  pre Palestínu, ale aj pre vznikajúci nový geopolitický poriadok a emancipáciu globálneho Juhu.

 

Vojna v Gaze urýchluje spoluprácu medzi gigantmi globálneho Juhu, ktorí sú proti konfliktu podporovanému Západom. Spoločne môžu Ruskom vedené BRICS a Iránom vedená Os odporu formovať západnú Áziu bez USA.

V Spojených arabských emirátoch a Saudskej Arábii sa ruský prezident stretol s emirátskym prezidentom Mohammadom bin Zayedom (MbZ) a saudským korunným princom Mohammadom bin Salmánom (MbS), Potom odletel späť do Moskvy na stretnutie s iránskym prezidentom Ebrahimom Raisim.

 

Diplomatické zdroje potvrdili, že tromi hlavnými témami na všetkých troch stretnutiach boli Gaza, OPEC+ a expanzia BRICS.

 

Strategické partnerstvo medzi Ruskom a Iránom sa rozvíja rýchlym tempom, rovnako ako aj medzi Ruskom a Saudskou Arábiou (najmä vo vzťahu k OPEC+) a medzi Ruskom a Spojenými arabskými emirátmi (investície). To už vedie k významným posunom aj vo vojenských väzbách v západnej Ázii, nepríjemným pre USA.

A ich dlhodobé dôsledky pre Izrael, ktoré ďaleko presahujú tragédiu v Gaze, sú vážne.

 

Putin povedal Raisimu niečo, čo bolo v mnohých ohľadoch výnimočné:

 

„Keď som letel nad Iránom, chcel som pristáť v Teheráne a stretnúť sa s Vami. Ale bol som informovaný, že chcete navštíviť Moskvu a tak sme sa stretli tu. Vzťahy medzi našimi krajinami sa rýchlo rozvíjajú. Vyjadrite, prosím, moje želanie všetkého najlepšieho najvyššiemu vodcovi Iránu, ktorý podporuje naše vzťahy."

 

Putinova zmienka o „lete nad Iránom“ je priamo spojená so štyrmi naplno vyzbrojenými Suchojmi Su-35, ktoré leteli vo formácii a sprevádzali ruské prezidentské lietadlo viac ako 4 000 km (merané v priamke) z Moskvy do Abú Zabí bez pristátia alebo tankovania.

 

Ako si každý ohromený vojenský analytik Západu pritom zaiste musel dobre uvedomiť, tak americký F-35 je schopný letieť prinajlepšom len 2 500 km bez tankovania. Mimoriadne neobyčajné na tomto lete Putina bolo však ešte aj to, že tak MbZ, ako aj MbS schválili ruský letecký vojenský doprovod prezidenta Putina so Su-35 nad ich územím – čo je v diplomatických kruhoch absolútne neobvyklé.

 

A to vedie k rozhodujúcemu uzáveru:

 

Jediným ťahom na pomyslenej „vzduchovej šachovnici“ a následnou pozitívnou výmenou názorov s Raisim Putin takto dokázal, že v podstate už ide o novú západnú Áziu,

a Moskva tak naplnila štyri úlohy:

 

V tejto Ázii bude doterajší hegemón USA v najlepšom prípade už len sekundárnym aktérom.

Zároveň ruský prezident aj rozbil politický mýtus neokonzervatívcov o „izolácii“ Ruska,

preukázal svoju komplexnú vojenskú prevahu,

a napokon, s blížiacim sa začiatkom ruského predsedníctva BRICS, ukázal, že má všetky kľúčové geopolitické a geoekonomické karty v rukách.

 

Pôvodných päť BRICS – na čele s úzkymi strategickými partnermi Ruskom a Čínou – otvorí 1. januára 2024 svoje brány trom hlavným západoázijským mocnostiam Iránu, Saudskej Arábii a Spojeným arabským emirátom.

 

Ich vstup do multipolárneho mocenského centra ponúka týmto krajinám výnimočnú platformu pre širšie trhy a pravdepodobne to povedie aj k záplave investičných programov a technických výmen.

 

Dlhodobá, sofistikovaná spolupráca medzi Ruskom a Čínou vedie k úplnému tektonickému posunu v geoekonomike a geopolitike západnej Ázie.

 

Prichádzajúci už BRICS 10 – vzhľadom na to, že 11. člen, Argentína, je momentálne prinajlepšom tajným „žolíkom“ – má dokonca potenciál stať sa účinným protipólom „bezzubej“ OSN pod ruským predsedníctvom.