Záhada zmiznutých hviezd! Ide o množstvo hviezd, ktoré existovali a za krátky čas zmizli. Čo sa s nimi stalo?
06.10.2024 20:13Medzi rokmi 1950 a 20. rokmi 20. storočia zmizlo z oblohy niekoľko tisíc hviezd! To znie naozaj záhadne. A znie to tiež neobyčajne tajomne.
Preto si povedzme trochu bližšie o tom, čo je na tom tajomného a záhadného. Astronómovia uvádzajú, že ide o približne až okolo 5 000 hviezd,
Najprv je ale potrebné povedať a zdôrazniť to, že žiadna hviezda nezmizne z oblohy len tak, nejakým spôsobom hneď a okamžite.
A ani jej žiarenie, jej jas, neprestane z jedného okamihu na druhý, podobne ako keď vypneme svietiacu žiarovku vypínačom.
Hviezdy, ktoré z oblohy zmizli, samozrejme miznú z nej relatívne pomaly, a to presne odpovedá fyzikálnym zákonom, podľa ktorých sa to deje.
Miznúca hviezda teda nie je spočiatku žiadnou záhadou. Vieme totiž dobre, že hviezdy nemôžu existovať večne.
Keď je vodík v ich vnútri kompletne spotrebovaný jadrovou fúziou, tak už nemôžu svietiť tak, ako tomu bolo po milióny či miliardy rokov.
Čo sa stane potom, je nasledovné:
V závislosti od hmotnosti hviezdy sa z nej stane buď biely trpaslík, objekt približne veľkosti Zeme, v ktorom už nedochádza k žiadnej jadrovej fúzii.
Alebo dôjde k výbuchu supernovy a z hviezdy zostane len čierna diera alebo neutrónová hviezda.
Potom hviezda už nie je hviezdou v tom zmysle, v akom definujeme „hviezdu“. Už to nie je objekt, v ktorom sa vodík premieňa na hélium prostredníctvom jadrovej fúzie počas relevantne dlhého časového obdobia.
Ale to, čím sa hviezda stala, nie je neviditeľné. Bieli trpaslíci môžu byť malí, ale stále sú extrémne horúci a podľa toho aj žiaria. Môžeme ich pozorovať a aj sme ich už viacnásobne pozorovali.
Výbuch supernovy je jednou z najjasnejších a či najintenzívnejšie žiariacich udalostí vo vesmíre.
A samozrejme určite sa dá pozorovať a ak zostane po ňom neutrónová hviezda, je pomerne ťažké ju vidieť, ale aj to sa nám už podarilo.
Naproti tomu čiernu dieru (ide o objekt, ktorý vznikne len za istých okolností a je pozostatkom nejakej vyhorenej hviezdy) v skutočnosti nevidíme, aspoň nie priamo. Nenechali by sme si však ujsť výbuch supernovy, ktorý sa odohral predtým ako taká diera z neho vznikla.
Takže ak nejaká hviezda zmizla z oblohy medzi rokom 1950 a terajšou prítomnosťou bez toho, aby sme na jej pôvodnom mieste videli supernovu, alebo bez toho, aby sme tam mohli vidieť bieleho trpaslíka alebo niečo podobné, tak potom je to určite niečo, čo je záhadné a tajuplné.
A takto záhadne zmiznutých hviezd je v skutočnosti nemalý počet! Kde sú? Alebo čo sa s nimi stalo?
V niektorom z mojich budúcich astrofyzikálnych článkov ponúknem moju teóriu a či hypotézu k tomuto nemalému počtu zmiznutých hviezd, kde uvediem aj odhad ich čísla, ako aj príčinu ich zmiznutia, ktorá z pohľadu astrofyziky je naozaj „exotická“.