Z najantiruskejšieho nemeckého mainstreamu: Reportáž priamo z frontu: Ruské útoky ešte neboli nikdy také ničivé a intenzívne ako sú teraz

28.11.2024 10:54

Reportáž je od známeho nemeckého vojnového reportéra, ktorý je jedným z najväčších odporcov a nenávistníkov Vladimira Putina.

V ďalšom jeho reportáž z bojiska:

 

„Cesta k frontu vedie popri rýpadlách, ktoré budujú novú obranu, 30 kilometrov od bojovej zóny. Je tu výrazne vidieť, na čo sa Ukrajina pripravuje – na čo sa musí pripraviť.

Hovorí sa o možnom prielome na fronte a o pomerne rýchlom ruskom postupe. To je nočná mora.

 

Sme na Donbase, aby sme sa stretli s vojakmi, ktorí sa s nami chcú porozprávať o svojom boji. Aj preto, že situácia je pre nich čoraz horšia a ťažšia. Pretože sa cítia opustení. Opustení od Západu, ale aj od vlastnej vlády.

Ruské sily dramaticky postupujú.

 

Rusko robí v niektorých prípadoch značný pokrok, hovorí sa o tom, že len v novembri získalo na frontu niekoľko stoviek štvorcových kilometrov.

"Ruské sily v poslednom čase postupovali výrazne rýchlejšie ako v celom roku 2023," uvádza sa aj v správe analytikov z Inštitútu pre štúdium vojny vo Washingtone.

 

S dôstojníkom Andrijom (52) zo 68. brigády sa stretávame v Donecku v Pokrovskej oblasti.

Jeho brigáda je tu už osem mesiacov, ovládajú 15 kilometrov frontu, no nikdy to nebolo také brutálne ako teraz.

 

„Možno to má niečo spoločné s voľbami v USA,“ hovorí Andrij, „zavalili nás útokmi ľudských vĺn. V lete sme boli schopní zabiť až 30 ruských vojakov denne. Potom sme ale pocítili ich striedanie. Odstránili staré jednotky a priviezli nové. Nové jednotky okamžite začali útoky - masívna delostrelecká paľba, potom sa pokúsili preraziť a zaujať naše pozície.

Ukrajine chýba všetko.

 

Andrij hovorí: "Nemáme dosť ľudí, málo zbraní, málo munície.

A Rusi teraz bojujú na inej úrovni. Rusi oproti minulému roku zmenili taktiku. Majú FPV drony, bežné drony. Nájdu naše pozície a masívne ich bombardujú. Niekedy zasiahnu, a to je pre nás veľmi bolestivé. Po ostreľovaní posielajú prieskumnú útočnú skupinu troch až piatich vojakov.“

Čo Ukrajinci na tomto fronte potrebujú to sú: pechotné míny, rakety, munícia.

Andrij: „V porovnaní s Rusmi sme výrazne horší v počte zbraní a streliva. Ak strieľajú desať až 15-krát, my strieľame tri až päťkrát. Máme podstatne menej granátov.“

 

Vojaci už dlho otvorene diskutujú o tom, čo by sa mohlo stať v najbližších týždňoch, čo sa stane, keď Donald Trump začne svoje druhé funkčné obdobie vo funkcii amerického prezidenta.

Andrij hovorí: „Podľa môjho osobného názoru je vojna v slepej uličke. A v posledných troch až štyroch mesiacoch sme boli nútení len ustúpiť. Rusi nabrali tempo a majú zdroje na to, aby pokračovali. Majú ľudí a prevyšujú nás. Musíme ukončiť túto vojnu. Musíme vyjednávať, ale nechceme sa vzdať nášho územia."

Otázka znie: za akú cenu by sa to dalo dohodnúť?

 

Presne to je problém ukrajinskej politiky týchto týždňov. Ozýva sa viac hlasov, ktoré chcú vyjednávať, ale otázka je, za akú cenu.

Ruský prezident Vladimir Putin je podľa tlačovej agentúry Reuters pripravený na rokovania s Trumpom. Putin však trvá na tom, aby Rusmi okupované ukrajinské územia zostali pod kontrolou Kremľa. Týka sa to Doneckej, Luhanskej, Záporožskej a Chersonskej oblasti.“