Významný nemecký a európsky politik uverejnil výzvu na prímerie na Ukrajine a na diplomatické rokovania a obvinil EÚ štáty

26.02.2024 20:07

Michael von der Schulenburg je ex-diplomat OBSE a OSN. Je bývalým námestníkom generálneho tajomníka OSN a pracoval o.i. aj v mnohých konfliktných oblastiach po celom svete; vrátane dlhodobých misií v Afganistane, na Haiti, v Pakistane, Iráne, Iraku a Sierra Leone, ale aj v Sýrii, Somálsku, Strednej Ázii, na Balkáne a v regióne Sahel.

 

Ukrajinci už nechcú zomierať. Majú tejto nezmyselnej strašnej vojny dosť. EÚ to ale stále nechápe a či chápať nechce - Michael von der Schulenburg je o tom presvedčený.

 

A jeho nástojčivá výzva k mieru je presvedčivá – kritizuje v nej aj krajiny NATO.

 

Tu je – a presvedčte sa o tom sami:

 

Táto vojna si doteraz vyžiadala státisíce mŕtvych, ako aj ťažko ranených a duševne zmrzačených ľudí, väčšinou veľmi mladých. Táto obrovská daň v krvi nás ale  nepriblížila k riešeniu konfliktu – práve naopak, mierové riešenie je každým dňom ťažšie.

 

Ako dlho by malo zabíjanie pokračovať, kým konečne pocítime súcit s utrpením ukrajinského ľudu a rozum ukončí jeho utrpenie? A na ukrajinskom území sa nepoužívajú len ruské zbrane, ale aj zbrane dodávané krajinami NATO. Sú teda tieto krajiny rovnako zodpovedné za utrpenie a postupné ničenie Ukrajiny. Toto nemôže a nesmie byť cieľom našej politiky, zaťažilo by nás to ťažkým bremenom viny.

 

Vojenská situácia je pre Ukrajinu čoraz znepokojujúcejšia a je len malá reálna šanca, že by Ukrajina mohla vyhrať vojnu. Pre Ukrajinu je situácia ešte horšia: Vyľudňovanie krajiny a ochudobňovanie ľudí, ktorí tam zostávajú.

 

Krajinu navyše oslabuje korupcia, narastajúce medzikomunálne rozdiely a vnútropolitické konflikty, pričom vojenská a finančná podpora zo strany krajín NATO drasticky klesá.

 

Vojny si vyžiadajú najviac obetí v záverečných fázach. Nemôžeme dovoliť, aby sa to stalo. Pokračovanie vo vojne by bolo nezodpovedné, pretože by to zničilo Ukrajinu a pripravilo by jej občanov o budúcnosť.

 

Pokračovanie vojny by tiež viedlo k ešte väčším negatívnym dôsledkom pre ľudí v Európskej únii a najmä v Nemecku. Úpadok Európy ako miesta podnikania a investovania, čo má za následok vysoké zadlženie budúcich generácií, a zvyšujúcu sa neschopnosť vlád dodržať svoju sociálnu zodpovednosť a investovať to, čo je potrebné v budúcnosti, ktorá stojí za to, aby ju ľudia chceli žiť. Jej pokračovanie ešte viac prehĺbi sociálnu nespravodlivosť, ako aj domáce rozpory a politické napätie.

 

Zýšili by sme tým riziká pre našu otvorenú, pluralitnú spoločnosť, ako aj pre demokratický poriadok. Ak bude vojna pokračovať alebo sa bude dokonca rozširovať a eskalovať, budeme čoraz viac vystavovať obyvateľov Európy nebezpečenstvu nekontrolovateľnej, možno až jadrovej vojny.

 

Ukrajina potrebuje mier – Európa potrebuje mier a tento mier možno dosiahnuť iba prímerím, po ktorom budú nasledovať mierové rokovania. Ukončenie tejto vojny na európskej pôde je našou európskou zodpovednosťou. 

 

Nemožno dovoliť, aby to pokračovalo do ďalšieho roka a viedlo k ďalším nezmyselným obetiam. Preto pripomínam spolkovej vláde jej povinnosť, ktorú jej ukladá ústava slúžiť svetovému mieru, a preto ju dôrazne vyzývam, aby spolu s našimi európskymi spojencami a partnermi a ukrajinskou vládou urobila všetko, čo je v jej silách, na dosiahnutie okamžitého prímeria a hneď potom iniciovať mierové rokovania.