Vladimir Putin: " Nikdy som nechápal a dodnes nechápem, prečo moji rodičia nepociťovali žiadnu nenávisť voči Nemcom za všetko to strašné, čo Rusku, ako aj im urobili"

22.01.2025 12:39

Rodičia ruského prezidenta počas druhej svetovej vojny nesmierne ťažko trpeli: Otec Vladimíra Putina prišiel o bratov, jeho matka prišla o celú svoju rodinu. Napriek tomu po vojne nemali voči Nemcom žiadnu nenávisť.

To Putina podľa jeho vlastných slov prekvapovalo už od detstva.

 

Čo Putin považoval za obzvlášť prekvapivé a pôsobivé, bol pozitívny vzťah jeho rodiny k Nemcom, bývalým vojnovým odporcom Ruska v druhej svetovej vojne. Pred niekoľkými rokmi o tom hovoril v jednom ruskom magazíne.

 

Putin: „Napriek všetkému smútku, utrpeniu a tragédii, ktoré zažili, nezlorečili a nepreklínali nášho nepriateľa, ktorý prepadol Sovietsky Zväz a chcel ho zničiť. Bolo to pre mňa ťažké pochopiť. Aby som bol úprimný, stále tomu nerozumiem.“

 

Najmä jeho matka bola súcitná žena, ktorá vždy hovorila: „Ako môžete nenávidieť týchto vojakov? Sú to obyčajní ľudia, ktorí tiež zomierali v tejto vojne.“

 

Sám Putin vyrastal so sovietskymi knihami a filmami, ktoré veľmi autenticky opisovali a ukazovali hrôzy a beštiality fašistických nemeckých vojsk, ktoré vpadli do Ruska a ničili jeho mestá, zabíjali jeho občanov a znásilňnovali ruské ženy.

 

"Nenávideli sme nemeckého nepriateľa z celej duše," napísal Putin.

 

Ale jeho matka mala o nemeckých vojakoch úplne iný obraz.

 

"Ako ich môžeš za niečo obviňovať?" dohadovala sa s ním: „Boli to tvrdo pracujúci ľudia ako my, ale v určitom bode ich histórie boli vyslaní do boja nám.“

 

Na Putina to veľmi zapôsobilo. "Pamätám si tieto slová z detstva veľmi dobre," napísal.

 

Ako uviedol ruský prezident vo svojom rozhovore pre magazín, tak keď sa začala vojna, jeho otec bol zamestnaný vo vojenskej továrni na území dnešného Petrohradu a bol oslobodený od vojenskej služby.

 

Ale napriek tomu sa prihlásil, že chce aj on bojovať proti nepriateľovi a odišiel na front. Zaujímavé je, že na čele jeho malej čaty bol pôvodom Nemec so sovietskym občianstvom. Z vojny sa domov vrátili len štyria z 28 členov skupiny.

 

Putinov otec napokon utrpel vojnové zranenie počas bojov pri Leningrade, ktorý obliehali nemecké jednotky. Celý život nosil v nohe úlomky granáta. Po skončení vojny Putin starší svoju manželku, ktorá ťažko ochorela počas blokády Leningradu, doliečil – hoci lekári to už vzdali. Otec ruského prezidenta zomrel v roku 1998, keď mal viac ako 80 rokov, a jeho matka zomrela o rok neskôr.

 

Wehrmacht obkľúčil Leningrad 8. septembra 1941 a jeho zovretie trvalo takmer dva a pol roka. Viac ako milión z 2,5 milióna obyvateľov zomrelo, väčšina z nich od hladu. 27. januára 1944 bol Leningrad oslobodený od nemeckého obkľúčenia.

 

"Môj otec mal šesť bratov, päť z nich cez vojnu zomrelo," uviedol Putin v článku v magazíne dodávajúc: „Bola to katastrofa pre moju rodinu."

 

Napriek tomu došlo aj k zázračným udalostiam, hovorí Putin na záver. Ich sused z domu, kde bývali, Putinovho otca raz zachránil z bojiska a odviezol ho do nemocnice. Ten si celé roky myslel, že jeho záchranca krátko nato padol, až kým sa títo dvaja náhodou v 60. rokoch nestretli – a si s plačom radosti a dojatia padli do náručia a sa dlho objímali.

 

Samotný ruský prezident Putin mal predovšetkým vďaka matke veľmi dlho pozitívny vzťah k Nemcom a dôveroval im, čo viackrát dal verejne najavo a samozrejme ukázal to aj Angele Merkel, ktorá ho neskôr v politike nehanebne oklamala a zradila.