Vie premiér Viktor Orbán niečo, o čom médiá mlčia? Blíži sa rozpad EÚ?

30.08.2023 15:32

Premiér Viktor Orbán nedávno vystúpil s prejavom na 32. ročníku mládežníckeho festivalu Bálványos v Transylvánii, ktorá bola kedysi rakúsko-uhorskou a dnes je rumunskou.

 

Existuje oficiálny anglický prepis jeho prejavu v maďarčine. Sú  v ňom zaujímavé pasáže  o možnom vývoji EÚ a aj prvé náznaky Huxitu, ktoré komentoval bývalý guvernér Maďarskej národnej banky.

Alex Krainer na Substacku vyzdvihol niektoré ďalšie pasáže z Orbánovho prejavu:

 

„Po prvé, Orbán kritizuje EÚ za to, že „za lesklou fasádou... hnije až do špiku kostí“.

Za druhé, EÚ je spravovaná byrokraciou nekontrolovateľných, neschopných a úplne skorumpovaných aparátnikov.

Za tretie, Orbán pozoruje, že viaceré členské štáty EÚ teraz otvorene dávajú najavo, že už majú dosť frašky a pravdepodobne sa chystajú v blízkej budúcnosti odísť“.

 

Viktor Orban sa vo svojom prejave okrem iného zaoberal týmito bodmi:

 

„Ak sa zaujímate o európsku politiku ako ja, tak viete, že dnešné „západné hodnoty“ znamenajú tri veci: Migráciu, LGBT a vojnu. Európska únia odmieta kresťanské dedičstvo. Vykonáva výmenu obyvateľstva prostredníctvom migrácie a vedie ofenzívu LGBT proti európskym národom, ktoré ochraňujú rodiny a ich súdržnosť. .............

 

Dokonca sa dá povedať, že sme sa rozhodli dobre, nie zle, pretože nás sužuje migračná kríza, ktorá sa zjavne nedá riešiť na liberálnom základe. A potom tu máme LGBT a rodovú ofenzívu, ktorú, ako sa ukázalo, možno odraziť len na základe ochrany komunity a detí.

Musíme povedať, že dnes si EÚ vytvorila svoju vlastnú politickú triedu, ktorá už nie je zodpovedná a už nemá kresťanské ani demokratické presvedčenie. A musíme povedať, že federalizmus v Európe viedol k nekontrolovateľnému impériu. Nemáme inú možnosť. So všetkou našou láskou k Európe, so všetkým, čo nám patrí, musíme bojovať.“

 

Brána Podunajska sa čoskoro otvorí, myslí si Orbán

 

Najzaujímavejším aspektom Orbánovho prejavu však môže byť geopolitický míľnik. Maďarsko je vnútrozemská krajina, ktorú môžu ľahko postihnúť sankcie a blokády, pokiaľ sa jej susedia v povodí Dunaja nepridajú k odporu Maďarska voči diktátu EÚ. Rumunsku by, samozrejme, veľmi nepomohlo, keby čiernomorské ústie Dunaja bolo pod kontrolou USA/NATO a ich lojálneho zástupcu, Ukrajiny.

 

Orban urobil to, čo nazýva „informatívnou odbočkou“ k vojne. Povedal, že veľké európske spoločnosti Rusko neopustili:

 

„Z 1 400 najväčších západných spoločností sa len 8,5 percenta stiahlo z Ruska ! 88 percent zostalo z farmaceutického priemyslu; 79 percent európskeho ťažobného priemyslu je stále v Rusku, rovnako ako 70 percent energetických spoločností a 77 percent výrobných spoločností.

A čo neviete, tak minulý rok západné spoločnosti, ktoré zostali, vložili do ruského štátneho rozpočtu celkovo 3,5 miliardy dolárov.“

 

No je tu ešte jedno dôležité tvrdenie Orbána, ktorého témy hýbu čoraz viac ľuďmi v EÚ. Ide o samozvanecké uchopenie moci nikým nevolenou komisiou EÚ, ktorá koná proti záujmom ľudí:

 

Ďalším európskym vývojom, voči ktorému sa budú musieť Maďari v nadchádzajúcich rokoch postaviť, je boj medzi federalistami a suverénmi. Impérium alebo národy?

 

Tu sme dostali zlý úder do spodnej časti hrudníka, keď naši britskí priatelia opustili EÚ. To narušilo rovnováhu medzi suverenistami a federalistami v rámci EÚ. V minulosti boli na jednej strane Francúzi a Nemci ako federalisti a na druhej Angličania a my – V4 [Vyšehrad 4]. ... Česi ale v podstate zmenili strany, Slovensko sa kolíše a drží sa len Poľsko a Maďarsko. Samozrejme, máme šancu zvýšiť počet suverénnych. Vidím túto príležitosť, pretože v Taliansku vznikla takáto vláda, v Rakúsku je tiež pohyb v tomto smere a možno aj v Španielsku.“

 

Nerobme si ilúzie, federalisti sa nás snažia vytlačiť; otvorene povedali, že chcú zmenu vlády v Maďarsku. Na financovanie maďarskej opozície využili všetky prostriedky politickej korupcie. To isté robia v Poľsku a veľmi sa snažili zabrániť víťazstvu Meloni pravice v Taliansku.“

 

Vie azda Orbán niečo, čo my nevieme?

 

Krainer naznačuje, že Viktor Orbán sa možno odvážil predniesť tento prejav, pretože vie niečo, čo ešte nie je verejne známe, ale mnohí pozorovatelia to očakávajú:

 

„Že Rusko „oslobodí“ ukrajinské prístavné mesto Odesu a prevezme plnú kontrolu nad ukrajinským pobrežím Čierneho mora. , kde by v budúcnosti mohol Dunaj prepojiť strednú a východnú Európu s ruským NSTC (Medzinárodný dopravný koridor sever-juh) a otvoriť tak plodný obchod s Ruskom, Tureckom, Kaspickou panvou, Iránom a Indiou.“

 

Srbsko je na tom ešte horšie ako Maďarsko. Je pod neustálym tlakom EÚ a USA, aby sa k sankciám pripojilo.

 

Odkedy sa EÚ a USA v roku 2003 ho podarilo odtrhnúť od Čiernej Hory, tak Srbsko už tiež nemá prístup k moru. A podobne ako Maďarsko, ani Srbsko nemá pozemné spojenie s etnicky a jazykovo príbuzným Ruskom. Napriek tomu sa Srbsko drží a neustúpilo tlaku.

 

Dunaj je najväčším povodím Európy a spája mnohé krajiny strednej a východnej Európy s Čiernym morom. Už len tento faktor by mohol spustiť lavínu emigrácie, ktorá by postihla nielen Maďarsko, ale aj Českú republiku, Slovensko, Rumunsko, Bulharsko, Slovinsko, Chorvátsko a dokonca aj Rakúsko.

 

Užšia spolupráca medzi Ruskom a krajinami niekdajšieho Rakúsko-Uhorska je v kruhoch NATO strašiakom. Rakúsko-Uhorsko dostalo prezývku „Dunajská monarchia“ a práve tam sa nachádzali najvýznamnejšie a najväčšie časti habsburskej ríše.

 

Ak by prišlo k tejto spolupráci, tak EÚ v dnešnej forme už nebude mať nijakú budúcnosť.