Veľmi pozoruhodné a záhadné mlčanie bývalých USA prezidentov v súvislosti s Trumpovým z pohľadu Demokratov a EÚ poburujúcim a vrcholne nezodpovedným konaním ako prezident!
23.02.2025 12:43USA renomovaný politický portál The Hill poukázal na pozoruhodný fakt, že bývalí americkí prezidenti Clinton, Bush, Obama a Biden sa od nástupu Trumpa do úradu takmer vôbec verejne o ňom nevyjadrili, napriek ich neustálym hlasným varovaniam pred ním počas predvolebného boja.
Joe Biden a bývalí americkí prezidenti Clinton a Obama počas predvolebnej kampane hlasno varovali pred Trumpom. Nazývali ho „fašistom“ a mužom, ktorý chce zrušiť americkú demokraciu. Ako je známe, po nástupe do úradu sa Trump stal veľmi aktívnym a urobil hlboké škrty v americkej byrokracii, stačí len pripomenúť, že zastavil všetky programy USAID.
Na tomto pozadí je mlčanie bývalých amerických prezidentov od Trumpovej inaugurácie veľmi podivné a vyvoláva veľa otáznikov.
Azda si v tejto veci treba povedať, že bývalí prezidenti USA sa počas vykonávania svojej funkcie stali veľkými „špinavými“ boháčmi. Údaje o čistom majetku Obamovcov alebo Clintonovcov nie je ľahké nájsť a sú protichodné. Zdá sa isté, že manželia Clintonovci a Obama nahromadili súkromný majetok v stovkách miliónov dolárov, pričom Obamovci sú dokonca považovaní za bohatších ako Clintonovci.
Základy ich bohatstiev zrejme treba vidieť v nadáciách, ktoré otvorili Obamovci a Clintonovci. Podľa Wikipédie Clinton Foundation spravuje majetok vo výške takmer 300 miliónov dolárov a má 2000 zamestnancov, Obama nadácia dokonca spravuje až 430 miliónov dolárov.
Nadácie spúšťajú projekty a potom presvedčia štáty (Západu), aby tieto projekty podporili množstvom peňazí. V publikácii „Inside Corona“ je to vysvetlené na príklade Nadácie Billa a Melindy Gatesových. Tieto prostriedky sa potom používajú na nákup produktov od spoločností, v ktorých má Gates podiel, čo znamená, že jeho nadácia je len nástrojom, pomocou ktorého zvyšuje svoju moc a bohatstvo tým, že štátne peniaze nasmeruje do vlastného vrecka. A takto fungujú fakticky všetky veľké nadácie na Západe.
Nie je dôvod predpokladať, že v nadáciách exprezidentov USA by to malo byť inak.
To, čo Elon Musk doteraz zverejnil o machináciách USAID, ukazuje, že USAID bola aj jednou z amerických organizácií, ktoré štedro sponzorovali projekty nadácií.
V roku 2024 sa v jednom článku o Haiti uvádzalo, že Clinton je tam veľmi aktívny a že jeho nadácia získala na ten účel milióny z rozpočtu USA, avšak bez toho, aby veľa dosiahla v boji proti chudobe, čo je oficiálne stanovený cieľ nadácie.
Chudobné Haiti má však veľké zásoby zlata a nachádza sa v ňom jedna z najväčších zlatých baní v Karibiku. Brat Hillary Clinton Tony Rodham, ktorý zomrel v roku 2019, pracoval v ťažbe zlata a v roku 2013 sa stal členom predstavenstva spoločnosti, ktorá baňu vlastní, zatiaľ čo Clintonova nadácia mala vplyv na Haiti.
Toto je jeden príklad svedčiaci o tom, že činnosť nadácií má vždy čisto „náhodnú“ blízkosť k projektom, na ktorých zakladatelia nadácií alebo ich príbuzní veľmi dobre zarábajú.
A mlčanie bývalých amerických prezidentov by mohlo súvisieť s ich obavou, že Trump prezradí, ako po svojich prezidentovaniach nadobudli bohatstvo v stovkách miliónov dolárov na úkor amerického štátu.
The Hill uvádza iné možné vysvetlenia (a či len ďalšie) nápadného mlčania exprezidentov
o Trumpovi, čo veľmi znepokojuje a zneisťuje niektorých Demokratov.
Bývalí prezidenti Clinton, Obama, Biden a George W. Bush nepovedali ani slovo o „divokých“ krokoch prezidenta Trumpa v jeho druhom funkčnom období, a to na zdesenie demokratických kritikov, ktorí tvrdia, že ich hlasy sú zúfalo potrebné.
Tí, ktorí vyzývajú bývalých prezidentov, aby prehovorili, tvrdia, že Trumpove činy a možnosť obchádzať súdne príkazy by mali byť varovným signálom pre bývalých obyvateľov Oválnej pracovne.
"Vzhľadom na to, že Trump stále drží moc, tieto hlasy a perspektívy našich bývalých prezidentov by boli v tejto chvíli pre verejnú diskusiu rozhodujúce," povedal Demokratický stratég Joel Payne.
"Neviem, na čo čakajú. Prišiel čas, aby Trump neignoroval súdne rozhodnutia.” povedal bývalý poradca Obamu.
Trumpov prvý mesiac v úrade bol množinou toľkých aktivít akú všetci jeho spomínaní 4 predchodcovia spolu dohromady počas celého svojho prezidentovania nedosiahli, keď sa o.i. snažil dramaticky znížiť počet federálnych zamestnancov a zároveň poskytnúť ministerstvu pre efektívnosť vlády pod vedením Elona Muska (DOGE) prístup k citlivým vládnym platobným systémom. Pokúsil sa tiež zmeniť požiadavku na udelenie občianstva a drasticky znížiť federálne výdavky.
Clinton, Biden a Obama opakovane varovali pred rizikami pre národ, ak by bol Trump znovu zvolený.
Biden – ktorý povedal, že sa rozhodol kandidovať v roku 2020 iba preto, že demokracia bola v stávke – varoval niekoľko dní pred odchodom z úradu pred hrozbou, ktorú by predstavovala druhá Trumpova administratíva.
Biden v prejave na rozlúčku, len pár dní pred Trumpovým opätovným nástupom do úradu, varoval pred oligarchiou, ktorá sa v USA formuje pod vplyvom Trumpa a ktorá ohrozuje doslova celú americkú demokraciu.
Odkedy Obama v roku 2017 odišiel z úradu a odovzdal štafetu Trumpovi, často komentoval aj demokraciu.
V decembri, mesiac po voľbách v roku 2024, Obama obnovil svoju výzvu k pluralizmu – nájdeniu spôsobu, ako žiť v mieri s rôzne orietovanými jednotlivcami a skupinami – a hovoril o tom, čo je v stávke, bez toho, aby uviedol Trumpovo meno.
Od 20. januára však bývalí prezidenti väčšinou k Trumpovi len mlčia.
Až keď Trump začiatkom tohto mesiaca oznámil, že zatvorí Agentúru Spojených štátov pre medzinárodný rozvoj (USAID), Obama použil sociálnu platformu X na to, aby bol jeho hlas vypočutý.
"USAID bojuje proti chorobám, kŕmi deti a podporuje dobrú vôľu po celom svete už šesť desaťročí," napísal Obama v príspevku.
"Kongres by mal proti tomu vzdorovať," dodal Obama.
Ostatní bývalí prezidenti sa napriek tomu vyhýbali komentovaniu Trumpových činov.
Niektorí hovoria, že Bush má ako Republikán najsilnejší hlas, ale v priebehu rokov si dal záležať, aby nikdy „nešliapol na prsty“ úradujúceho prezidenta, ako to vyjadril jeden bývalý Bushov poradca.
"Je to z úcty k úradu," povedal bývalý Bushov poradca.
Vo všeobecnosti sa bývalí prezidenti zdráhajú verejne kritizovať činy svojich nástupcov, aspoň mimo volebného obdobia. Trump bol počas štyroch rokov mimo úradu výraznou výnimkou.
Demokratická stratégka Lynda Tran v tomto zmysle povedala: „V dobe Trumpa je dôležitejšie ako kedykoľvek predtým, aby sme rešpektovali a dodržiavali dlhoročné tradície.
A mali by sme mať dôveru v ostatné zložky vlády - a v hnutia za obhajobu a spravodlivosť, aby sme v prípade potreby podnikli kroky na odpor (proti Trumpovi)."
Susan Del Percio, skúsená Republikánska strategička, ktorá nepodporuje Trumpa, povedala, že by bolo márnym a zbytočným krokom, keby bývalí prezidenti hovorili proti nemu.
"Nezmôžu nič a vedia to dobre. Ak zdvihnú hlas, Trump ich len zrazí. Ak prehovoria, bude to le pre historické knihy a nebude to mať žiadny vplyv na súčasné Trumpovo vládnutie."
"Nikto nemôže teraz ovplyvniť Trumpa, pretože ho nezaujíma, čo si ktokoľvek myslí. Vzhľadom na jeho činy sa mi zdá, že vie všetko najlepšie.
Neexistuje žiadny vplyv od nich na neho. Títo exprezidenti to vedia; ak niečo vedia tak dobre ako toto, tak chápu silu prezidenta lepšie ako ktokoľvek iný,“ uzavrela Del Percio.