Veľká senzácia, čo vedci prvý raz pozorovali: Orangutan v divočine si ošetroval cielene a dlhodobo veľkú ranu liečivou rastlinou

08.05.2024 22:11

Odborníci po prvý raz pozorovali v prírode orangutana, ako si špeciálne upravil liečivú rastlinu a si ňou liečil vonkajšie poranenie – cieleľavedome a s úspešným  výsledkom.

 

Orangutany žijú v oblastiach dažďových pralesov Indonézie. Jedno zo zvierat utrpelo počas bitky s iným  orangutanom vážne poranenie tváre. Opica si ho viackrát - zakaždým niekoľko minút - ošetrovala požuvanou liečivou rastlinou, načo sa rana opäť uzavrela.

 

Rozžuvala rastlinu zrejme preto, že si bola vedomá toho, že šťavy, ktoré tak z nej vyšli, zvyšujú jej liečivý účinok, keď si ju prikladala na ranu. Odkiaľ to ale vedela – to ostáva otázkou. Možné a pravdepodobné je to, že to orangutany robia už celé generácie a v priebehu času náhodne objavili, že požuvaná liečivá rastlina má lepší účinok ako nespracovaná, a tento poznatok odovzdali aj iným orangutanom, a ten sa z generácie na generáciu šíril ďalej.

 

 

Vedci tak po prvýkrát systematicky zdokumentovali, že divoké zviera účelove a účinne používa rastlinu na liečenie zranení.

 

Evoluční biológovia z Inštitútu Maxa Plancka pre behaviorálnu biológiu v Kostnici v časopise „Scientific Reports“ uvádzajú, že orangutan sumatranský si aktívne liečil ranu na tvári liečivou rastlinou. Niekoľko dní po zranení, ktoré utrpel pri bitke so samcom, si odtrhol listy viniča, žuval ich a šťavu si opakovane nanášal na ranu na tvári niekoľko minút.

 

„Ako posledný krok potom ranu dôsledne a úplne zakryl žuvanými listami,“ hovorí autorka Isabelle Laumer.

 

Pozorovala toto neobyčajné správanie na výskumnom mieste Suaq Balimbing, chránenej oblasti dažďového pralesa na Sumatre, kde žije približne 150 kriticky ohrozených orangutanov sumaterských (Pongo abelii).

Vinná réva používaná na liečenie (Fibraurea tinctoria) je známa svojimi protibolestivými a antipyretickými účinkami a v tradičnej medicíne sa používa na liečbu rôznych chorôb, ako napríklad malária.

 

Autori tiež uvádzajú, že orangutan nevyvinul  nijakú infekciu rany v nasledujúcich dňoch. Rana sa do piatich dní uzavrela a do mesiaca sa úplne zahojila.

 

Zaujímavé je aj to, že poranený orangutan v priebehu procesu uzdravovania sa tiež odpočíval viac ako zvyčajne predtým ako sa zranil. Spánok má pozitívny vplyv na hojenie rán, pretože počas spánku sa zvyšuje uvoľňovanie rastového hormónu (ktorý urýchľuje hojenie rán), syntéza bielkovín a delenie buniek.