Veľká Británia chce „odstrašiť“ migrantov pred ďalšou inváziou do krajiny. Budú dočasne „väznení“ na lodiach
20.07.2023 21:10Len minulý rok preplávalo cez Lamanšský prieliv do Spojeného kráľovstva na malých člnoch viac ako 45 000 ľudí. V budúcnosti by mali byť všetci, ktorí do Británie prídu deportovaní do svojej domovskej krajiny alebo do tretej krajiny bez možnosti požiadať o azyl v Británii.
Keďže v Spojenom kráľovstve nie je dostatok ubytovacích kapacít, vláda musí za lôžka pre migrantov v hoteloch platiť milióny libier denne.
Nemecký mainstream píše, že plánované opatrenia sa stretli s ostrou kritikou. Nezmieňuje sa však ani slovom o tom, že prevažná časť Britov súhlasí s plánovanými opatreniami a mlčí aj o tom, že ich schvaľuje aj veľké množstvo Nemcov.
Kritici vo Veľkej Británii hovoria o zrušení práva na azyl: Britský parlament napriek ostrej kritike (tak o tom informujú nemecké médiá) v utorok schválil zákon, ktorý má zbaviť práva na azyl ľudí, ktorí do krajiny vstúpili nelegálne.
Zákon proti nelegálnej migrácii tak môže vstúpiť do platnosti ešte pred parlamentnou letnou prestávkou.
Takmer v rovnakom čase spôsobila senzáciu veľká nákladná loď, keď dorazila do grófstva Dorset. Ľudia - podľa nemeckých médií - protestovali proti príchodu lode názvu „Bibby Stockholm“ do Portlandu.
V budúcnosti má byť na lodi ubytovaných 500 žiadateľov o azyl. Ide o súčasť vládneho úsilia zabrániť migrantom v príchode do Spojeného kráľovstva. Nebudú mať nijakú možnosť opustiť loď, pokiaľ budú na nej. Budú prísne strážení až pokiaľ nebudú deportovaní do Rwandy, kde majú možnosť požiadať o azyl. Je viac ako isté, že takých lodi bude v Británii viac.
Veľká Británia stavia v Rwande urýchlene ubytovanie pre deportovaných utečencov - hoci Európsky súdny dvor tieto plány nateraz zastavil. A aj dohoda Londýna s Rwandou ešte nie je oficiálne potvrdená.
Nový zákon umožňuje zadržať migrantov hneď, ako vstúpia na Britské ostrovy.
Ľudskoprávni aktivisti to označili za porušenie medzinárodných záväzkov. Hovorca organizácie Best of Britain označil zákon za "krutý". Utečencom a žiadateľom o azyl odopiera ich práva.
Uzavriem tým, čo v tejto veci povedala pre britské médiá britská ministerka vnútra Suella Bravermann:
„Rada by som videla na titulnej strane Telegraphu obrázok ako vzlieta lietadlo s utečencami do Rwandy. Toto je môj sen, som tým posadnutá.“