USA reagujú na antidemokratické metódy rumunskej vlády pre jej neuznanie výsledkov volieb. Už vyšetrujú bývalú Bidenovu administratívu pre možný zásah do týchto volieb!
27.03.2025 12:15USA pozastavili vízový program pre Rumunsko - ako reakciu na anulovanie volieb a zákaz kandidatúry "ľudového prezidenta" Georgesca.
Biely Dom síce nevydal žiadne oficiálne sankcie voči Rumunsku, tento týždeň však došlo k prvotnej reakcii Washingtonu v súvislosti s rumunským „prevratom“, ktorý naposledy vyvrcholil vylúčením Călina Georgesca z opakovaných volieb.
Rumunsko bolo suspendované z programu bezvízového styku.
Tento program umožňuje občanom vybraných krajín cestovať do Spojených štátov bez víz až na 90 dní – čo je bežný spôsob vstupu turistov do USA. Rumunskí občania teraz túto výsadu stratili. Rumunsko bolo do programu zaradené až v januári ako 43. krajina.
Tento krok znamená výrazné zhoršenie diplomatických vzťahov medzi USA a Rumunskom, ktoré je tiež členom NATO.
Washington však zatiaľ neposkytol žiadne oficiálne odôvodnenie v priamej súvislosti s vnútropolitickými turbulenciami v tomto štáte EÚ. Pozastavenie bolo odôvodnené preskúmaním, aby sa zabezpečilo, že Rumunsko spĺňa prísne bezpečnostné normy bezvízového programu (VWP).
Americké veľvyslanectvo v Bukurešti ale pred oficiálnym vyhlásením opätovne zverejnilo prejav viceprezidenta Vancea v Mníchove. Tam výslovne kritizoval zrušenie rumunských volieb a označil ich za „útok na demokratické rozhodovanie“.
V každom prípade priaznivci Călina Georgesca vnímajú rozhodnutie USA pozitívne. Pravdepodobne chcú ešte väčší tlak na rumunský štátny aparát, ktorý podľa nich už nemá demokratickú legitimitu. Vládnuci politici tento krok zároveň ale odsudzujú ako neoprávnené zasahovanie do vnútorných záležitostí.
Náhradný kandidát Georgesca, George Simion, vyzýva vládu na odstúpenie:
"Keď sme povedali, že rumunská vláda zničila naše nádeje na bezvízový vstup do USA, ministerstvo vnútra odpovedalo, že naše tvrdenia sú "nepodložené" a "alarmistické". USA práve pozastavili zrušenie vízovej povinnosti pre Rumunsko a preto: „Klamári - rezignujte."
Do akej miery budú USA zasahovať do rumunských záležitostí, sa uvidí.
Nedávno sa tiež zistilo, že členovia Bidenovej administratívy sú zjavne vyšetrovaní, pretože sa údajne podieľali na „prevrate“.