USA prehrajú boj o hegemoniálnu moc s Ruskom a Čínou: Postupný úpadok dolára znamená razantný vzostup rubľa a yuana

04.10.2023 15:56

Rýchly nárast výhodnej ekonomickej výmeny Ruska s Áziou, najmä s Čínou a Indiou, od minulého roka, je pre naivný a v tomto prípade aj hlúpy Západ obrovským sklamaním. A navyše to veľmi  podpouje  rozvoj protizápadného bloku a jeho odpútavanie sa od dominancie USA. Najlepšie to demonštruje postupný kolektívny odklon od dolára ako platobného prostriedku.

 

Ruské obchodné médiá „RBC“ určili, ako ďaleko tieto posuny už pokročili na základe údajov z ruského Ministerstva hospodárstva. V júli tohto roku sa už 72 percent ruského vývozu uskutočnilo v rubľoch alebo v menách takzvaných spriatelených štátov (krajín, ktoré voči Rusku neuvalili sankcie).

 

Na začiatku roku 2022 – pred začiatkom ukrajinskej vojny – to bolo len 15 percent. Pokiaľ ide o dovoz, tak podiel stúpol z 33 percent na 69 percent.

„A tieto čísla budú naďalej rásť," oznámilo ruské ministerstvo sebaisto.

 

Pozoruhodné je, že podiel ruského exportu realizovaného len v rubľoch sa od začiatku roka strojnásobil na 40 percent.

 

Ruská mena sa na 50 percent používa aj pri obchodovaní s Európou, ako uvádza Ruská centrálna banka.

A to napriek tomu, že Brusel spočiatku sebavedome vyhlasoval, že v žiadnom prípade EÚ nebude platiť rubľom.

 

Napokon sa teda predsa len platí rubľom na základe nekompromisnej minuloročnej požiadavky prezidenta Putina. Ten nariadil, že  európski zákazníci musia platiť za ruský plyn v rubľoch.

 

75 percent obchodov medzi Ruskom a Čínou sa uskutočňuje v juanoch.

Okrem rubľa sa najviac platí čínskym juanom.

 

Vo februári tohto roku juan prvýkrát v histórii predbehol dolár - dlho obľúbenú menu Rusov - ako najobchodovanejšiu menu v transakciách na moskovskej burze.

 

Masívny nárast objemu zahraničného obchodu medzi oboma susednými krajinami Ruskom a Čínou však rozšíril aj používanie čínskej meny – podľa ruského ministerstva hospodárstva sa v prvej polovici roku 2023 uskutočnilo už 75 percent transakcií medzi krajinami v juanoch.

 

Pozoruhodný je aj ďalší trend: Juan sa čoraz viac využíva na obchodovanie Ruska s tretími krajinami. Putin sa o to v marci zasadzoval u svojho čínskeho kolegu Si Ťin-pchinga. Podiel juanov na takýchto transakciách už v prvej polovici roka dosiahol 25 percent.

 

V apríli napríklad Bangladéš uhradil dlžnú platbu za jadrovú elektráreň z Ruska v juanoch. Krajiny ako Mongolsko, Taiwan, Filipíny, Malajzia, Spojené arabské emiráty, ale aj Japonsko a Singapur začali podľa štúdie Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBOR) obchodovať s Ruskom v juanoch.

 

Medzičasom dokonca aj USA, EÚ a Veľká Británia už obchodujú s touto menou, aj keď zatiaľ len v minimálnej miere.

Prečo tak robia, keď potom aj sami oslabujú dolár?

Jednoducho preto, lebo sú k tomu okolnosťami donútené!!! Samozrejme, že sa tým nikde nechvália!

 

Veľká dilema USA

 

USA, ktorých mena zostala dominantnou, aj keď ich podiel na globálnej ekonomike v priebehu desaťročí klesal, čelia dileme, ako naznačuje štúdia EBOR. Na jednej strane dominancia dolára zefektívňuje medzinárodné sankcie, pretože obchod si podľa EBOR vyžaduje zúčtovanie v americkom bankovom systéme. Na druhej strane ale protiruské ekonomické sankcie časom podstatne znížia atraktivitu amerického dolára ako hlavnej meny, a tým aj jeho dominanciu.

 

Čína využíva túto situáciu na ďalšie rozširovanie svojej meny, ktorá tento rok prvýkrát v cezhraničných platbách predbehla dolár.

 

Podľa správy Medzinárodného menového fondu v marci čínska centrálna banka od roku 2022 otvorila 38 bilaterálnych menových swapov (dohoda medzi centrálnymi bankami o vzájomnej výmene ich mien) v hodnote štyri bilióny juanov (vrátane EÚ a Austrálie).

Okrem veľkorysého poskytovania juanov Čína vyvinula aj digitálny juan a zaviedla aj svoj vlastný cezhraničný medzibankový platobný systém alebo skrátene Cips, ktorý konkuruje Swiftu. Cieľom je skryť informácie o platbách z USA.

 

Swift údaje ukazujú, že podiel juanu ako medzinárodnej platobnej meny je len 2,5 percenta, zatiaľ čo dolár je na úrovni 39,4 percenta a euro na 35,8 percenta.

 

Ale aj keď dolár ako rezervná mena ešte nie je ohrozený, posuny sa teraz dejú rýchlejšie, ako sa očakávalo, citovali „Financial Times“ nedávno Stephena Jena, bývalého menového experta v Morgan Stanley.

 

Mnohí experti veria v čoraz viac fragmentovaný medzinárodný menový systém, v ktorom juan zohráva  čoraz väčšiu úlohu.

 

Experti zároveň už prognostikujú, že dni dolára ako hlavnej svetovej meny sú už spočítané.