USA blokáda Kuby: Členské štáty OSN ju odsúdili ako neustále brutálne porušovanie medzinárodného práva
07.11.2022 23:20Počas Generálneho zhromaždenia OSN hlasovalo 185 štátov za rezolúciu, ktorá žiada USA, aby zrušili blokádu Kuby. Len dva štáty sa postavili proti nej – USA a Izrael. Viacerí rečníci pranierovali unilaterálne zavedenú blokádu, ktorú USA vyhlásili v roku 1960, ako porušovanie medzinárodného práva a eklatantné zraňovanie ľudských práv.
Tohtoročné hlasovanie znamená, že USA boli od roku 1992 už po tridsiaty krát v OSN pre túto blokádu takmer jednohlasne odsúdené a vyzvané k jej zrušeniu. A tento „pirátsky“ štát chce byť vzorom demokracie pre celý svet.
Zástupca Azerbajdžanu, ktorý hovoril v mene hnutia neangažovaných štátov, zdôraznil že blokáda USA hrubo porušuje aj základné princípy multilaterálneho obchodného systému a je nástrojom politického a finančného nátlaku na Kubu.
Zástupca Singapuru kritizoval USA ostro v mene Zväzu juhoázijských národov za to, že blokáda Kuby brzdí jej vyvoj a ohrozuje zdravie jej občanov a prekáža rozvoju jej obchodu a dokonca negatívne ovplyvňuje aj snahy OSN pri napĺňaní agendy 2030 v jej dôležitom bode, kde sa hovorí, že žiadna krajina sveta nesmie byť obmedzená pri svojom rozvoji.
Zástupca Argentíny povedal, že absurdná a svojvoľná blokáda Kuby odporujúca vôli OSN znemožňuje jej integráciu do svetovej ekonomiky, lebo extrémne obmedzuje jej prístup k dôležitým finančným prostriedkom a moderným technológiam i k zahraničným investíciam.
Postupne sa podobne vyjadrovali ďalší a ďalší zástupcovia štátov, medzi nimi aj Čína a India.
Na záver k tejto téme hovoril kubánsky minister zahraničia Bruno Rodriguez. Podľa jeho slov spôsobila blokáda USA to, že hrubý domáci produkt klesol tento rok o 4,5 percent a tiež to, že za 14 mesiacov vlády Bidena mala Kuba každý deň stratu 15 miliónov dolárov.
Rodriguez povedal:
“Bez blokády Kuby, ktorú zaviedli USA by svet bol lepším svetom“
K tomu možno ešte dodať, že svet bez USA by bol svetom oveľa lepším, ako ho máme s USA.