Urobila len ďalšiu hanbu nemeckej diplomacii: Čína vyhodila hlúpo nediplomatickú ministerku Baerbock z tlačovej konferencie v Pekingu!
05.12.2024 12:34Nemecká ministerka zhraničia, zlopovestná Annalena Baerbock opäť spôsobila diplomatický škandál. Počas svojej cesty do Číny bola potrestaná verejným pohŕdaním zodpovednými v Pekingu.
Cesta Annaleny Baerbock do Číny sa tento týždeň skončila veľmi zahanbujúco. Po stretnutí s jej čínskym náprotivkom ministrom Wang Yi došlo k škandálu, pričom spoločná tlačová konferencia bola zrušená a zástupcovia nemeckých médií boli rázne vyvedení z miestnosti.
Nechýbala k tomu ani tlačová správa. Tento krok prišiel po tom, čo Baerbock kritizovala Čínu za jej vzťahy s Ruskom.
Niečo také svetová veľmoc Čína považuje za hrubé zasahovanie a absolútne ničím neospravedlniteľné zasahovanie do jej vnútorných záležitostí.
Nemecká ministerka vyhlásila, že vojensko-technická spolupráca medzi Pekingom a Moskvou „je v rozpore s európskymi záujmami“. To znamená, že Čína by ju mala ihneď ukončiť. Ale to nie je všetko. Baerbock sa ešte pustila do celej „tirády obvinení“. „Kývnutím prsta“ chcela Číne vysvetliť, že Rusko – ale aj Čína – ničí „náš mierový poriadok“ a že „zvyšujúca sa čínska podpora“ Rusku má zlý „vplyv na naše vzťahy“.
Ďalej tvrdila, že cestovala do Číny, aby obhajovala „spravodlivý mierový proces“ – inými slovami, prišla ju poúčať a pokarhať.
Zelený (ne)morálny univerzalizmus sa však blíži ku koncu. Wang Yi rozvážne uviedol, že Čína a Nemecko by mali „prekonať takéto zasahovanie a opustiť starú mentalitu studenej vojny a konfrontácie“.
Podľa čínskych novín Global Times čínske Ministerstvo zahraničia obvinenia ministerky Baerbock tvrdo odmietlo: „Pokiaľ ide o ukrajinskú krízu, Peking „rozhodne odmieta obvinenia a presun zodpovednosti na Čínu“.
Čína nehovorí nikdy o ruskej invázii, ale vždy o ukrajinskej kríze!
Tento prípad je pre Nemecko viac než len trápny. Baerbock už dlho nebude ministrerkou zahraničia, ale rozbitý porcelán zostane.
Baerbock spôsobila veľa negatívneho vzrušenia už v septembri 2023, keď označila Si Ťin-pchinga za „diktátora“. Peking si vtedy predvolal nemeckého veľvyslanca.
Teraz to spôsobilo ďalšie napätie medzi Nemeckom a Čínou.
V stredu bola Baerbock opäť v médiách po celom svete. Vyhlásila – na rozdiel od Scholza – že si vie predstaviť nemecké jednotky na Ukrajine. Na zabezpečenie mieru v prípade prímeria.
Kandidát Únie na kancelára Friedrich Merz ostro kritizoval nápad ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbock využiť Bundeswehr na zabezpečenie mieru na Ukrajine v prípade prímeria. Líder CDU v stredu večer v ARD povedal, že takéto špekulácie považuje v súčasnosti za nezodpovedné.
"Túto otázku si momentálne nikto (okrem Baerbock) nekladie, vojna na Ukrajine pokračuje predsa ďalej“, zdôraznil Merz.