Ukrajinské vyhlásenia Peta Hegsetha ministra obrany USA zneli v Bruseli ako údery bičom a či výbuchy granátov – a boli pre EÚ poskokov Bidena geopolitickým zemetrasením

13.02.2025 19:38

Trump po telefonáte s Putinom a jeho minister obrany Pete Hegseth postavili súčasnú politiku USA voči Ukrajine totálne na hlavu – a nútia Európu konať len podľa ich taktovky.

 

Nový americký minister obrany sa túto stredu v Bruseli po prvýkrát stretol so svojimi európskymi partnermi a ďalšími početnými medzinárodnými spojencami z Kontaktnej skupiny pre Ukrajinu.

 

Hegsethovo vystúpenie v Bruseli bolo zjavne dobrým a veľmi pôsobivým štartovacím signálom pre novú stratégiu Donalda Trumpa týkajúcu sa Ukrajiny.

 

Ten krátko pred začiatkom bezpečnostnej konferencie v Mníchove dal príkaz svojmu ministrovi obrany, aby tlmočil jasný odkaz formou imperatívu pre spojencov a Ukrajinu.

 

Trumpovo vyhlásenie má jediný cieľ priniesť Európe mier, o ktorý akoby až dosiaľ nestála.

Biden a Brusel úplne nezodpovedným spôsobom a priam kriminálnym spôsobom riskovali tretiu svetovú vojna.

Až Trump tomu všetkému zabránil. Jeho vyjadrenia pripomínajú geopolitické zemetrasenie.

 

Minister obrany Pete Hegseth sedel v Bruseli priamo medzi svojim britským a nemeckým kolegom Johnom Healeym a Borisom Pistoriusom a choval sa ako generál, ktorý nariaďuje a rozkazuje svojim vojakom.

 

Jeho slová napokon neboli celkom prekvapivé. Pretože to zodpovedalo tomu, čo bolo celé mesiace evidentné z vyjadrení Donalda Trumpa.

 

A predsa boli jeho vyjadrenia také zásadné, lebo ich už neohlasoval počas predvolebnej kampane, ale ako člen vlády.

Predstavujú úplnú zmenu doterajšej politiky USA voči Ukrajine a tiež Európe – s ďalekosiahlymi dôsledkami pre bezpečnosť európskeho kontinentu.

 

Jeho odkaz Európe v stručnej forme:

 

1. Ukrajina  sa musí vzdať území

 

Ešte predtým, ako sa vôbec začali rokovania s Ruskom, Hegseth jasne upúšťa od cieľa obnoviť ukrajinské hranice z roku 1991. Americký minister obrany doslova vyhlásil, že návrat k hraniciam Ukrajiny spred roku 2014 je „nerealistický cieľ“.

Trumpova administratíva tým dáva najavo, že už nepodporuje plnú územnú celistvosť Ukrajiny ako vojnový cieľ.

 

2. Žiadne členstvo Ukrajiny v NATO

 

Americký minister obrany jasne uviedol, že USA pod vedením Trumpa nechcú členstvo Ukrajiny v NATO.

Hegseth povedal: "Spojené štáty neveria, že členstvo Ukrajiny v NATO je realistickým výsledkom pre vyjednané riešenie."

Bez ohľadu na to, aký nereálny mohol byť tento cieľ doteraz, toto vyhlásenie podkopáva ústredný záujem ukrajinskej vlády, mnohých európskych spojencov a tiež bývalej americkej administratívy.

Trump je „nemilosrdný“ a tvrdo vracia údery všetkým v EÚ, ktorí ho difamovali, urážali a znevažovali – dal im  najavo, že sú pre neho len  bezvýznamné figúrky na šachovnici geopolitiky.

 

3. Hlavnú zodpovednosť za Ukrajinu nesú len Európania

 

Podľa Hegsethaových vyhlásení musí Európa v budúcnosti prevziať celú zodpovednosť za obranu Ukrajiny. Signál z Washingtonu je neklamný:

Európske štáty by teraz mali znášať bremeno vojenskej a ekonomickej podpory Ukrajine sami.

 

4. Mierové sily na Ukrajine – ale bez USA

 

Hegseth sa zmienil aj o mierových silách na Ukrajine, ale výslovne uviedol, že v žiadnom prípade nebudú nasadené americké jednotky. Američan zdôraznil, že takéto mierové sily, ktoré musia zriadiť len európski partneri, by nemali spadať pod článok 5 Charty NATO.

USA sa tým nielen dištancujú od vlastnej priamej vojenskej angažovanosti s Ruskom, ale zároveň prenechávajú riziko konfrontácie výlučne Európanom, aby sa postavili proti nepriateľskej jadrovej veľmoci v prípade konfliktu.

Trumpova administratíva teraz definuje jasné obmedzenia svojich záväzkov v oblasti obrany EÚ a dištancuje sa od nej.

 

5. Konečné nové priority USA

 

Ďalšie v ýpovede Petea Hegsetha v Bruseli potom podčiarkli dlho avizovaný posun priorít USA smerom k Pacifiku. Trumpova administratíva sa chce plne sústrediť na Čínu a vnútornú bezpečnosť v USA. Hegseth zdôraznil, že hlavné bezpečnostné záujmy teraz spočívajú v „ochrane našich vlastných hraníc“ a „odstrašovaní Číny v Indo-Pacifiku“.

 

Európa, to je jasné, že najneskôr po týchto vyhláseniach, už nie je stredobodom bezpečnostnej stratégie USA.

 

Hlupáci v Bruseli a Berlíne teraz tvrdo doplatili na to, že vsadili na dementného Bidena  a Demokratov a otrocky slúžili ich zaújmom a neustále pritom difamovali, urážali a znevažovali Trumpa.

Ten ale nezabúda  na tých, ktorí mu škodili a teraz im to poriadne spočítal a vystavil im aj masný  účet, ktorý budú platiť obyčajní občania EÚ.

 

Na záver ešte jeden titulok z dnešného prosystémového FAZ -Frankfurter Allgemeine Zeitung, ktorý veľmi dobre „ilustruje môj článok:

 

NATO-Treffen in Brüssel: Trump versetzt die Allianz in den Schockzustand

NATO-stretnutie v Bruseli: Trump dostal Alianciu do stavu šoku