Ukrajina sa "nenápadne" stáva najmladšou spolkovou krajinou USA

12.12.2014 00:07

Nie všetci ukrajinskí poslanci, dokonca ani nie všetci členovia ukrajinskej vlády, súhlasili s nedávnym vymenovaním troch ministrov, ktorí ešte donedávna boli cudzincami. V parlamente prišlo preto k tumultom, po tom ako väčšina poslancov (koruptných proamerických) schválila zákon o tom, že v parlamentých výboroch môžu byť aj zahraniční členovia. 

Traja ministri, ktorí sú narodení v cudzine, boli 3. decembra potvrdení parlamentom: Bývala občianka USA, Natalia Jaresková, niekdajší občan Litvy, Aivaras Abromavicius a ex-Gruzínec, Alexander Kvitašvili. Všetci traja sa vzdali svojho občianstva, lebo ukrajinská ústava nedovoľuje dvojité občianstvo a prijali ukrajinské občianstvo, nie však z lásky k Ukrajine, ale preto, aby sa stali ministrami, a tak mohli napĺňať príkazy Washingtonu. 

Len tri hodiny pred ich vymenovaním za ministrov im prezident Porošenko špeciálnym mimoriadnym dekrétom udelil občianstvo Ukrajiny.

K ich vymenovniu, čo pohoršilo mnoho ľudí v Ukrajine, povedal Porošenko, že súčasná veľmi ťažká situácia v krajine potrebuje odvážne a inovatívne riešenia.

Natália Jaresková sa stala ministerkou financií. Je rodáčkou z Chicaga, kde aj žila veľa rokov. Má ukrajinské korene. V roku 1992 prišla do Kyjeva a viedla tam ekonomické oddelenie amerického veľvyslanectva. Predtým zastávala rôzne dôležité pozície na Ministerstve zahraničných vecí USA.

dokončenie:

     Aivaras Abromavicius, ex-Litvan, nový minister hospodárstva, nie je podobne  ako Jaresková v Ukrajine žiadnym neznámym. Je rodákom z Vilniusu a žije od roku  2008 v Ukrajine, kde zarábal milióny ako investment bankár a je ženatý s Ukrajinkou. Je manažérom a spolumajiteľom East  Capital, firmy, ktorá patrí k veľkým aktérom v Ukrajine a investovala tam v roku 2012 viac ako sto miliónov dolárov. Abromavicius sa sám označuje za veľkého ukrajinského patriota a žiada "radikálne opatrenia" na prekonanie ekonomickej krízy krajiny. Vyhlásil, že je  presvedčený , že svojimi skúsenosťmi a svojím talentom pomôže krajinu dostať na oveľa vyššiu ekonomickú úroveň.

Alexander Kvitašvili, minister zdravotníctva, bol v rokoch 2002 až 2010 ministrom zdravotníctva v Gruzínsku, za éry proamerického prezidenta Michaila Sakašviliho. Svoje štúdium ukončil v New Yorku, v roku 1993. Potom pracoval istý čas v USA vo finančnom oddelení Atlanta  Medical Center. Následne sa vrátil do Gruzínska. Od roku 2010 do roku 2013 bol rektorom štátnej univerzity v Tbilisi. Premiér Arsenij Jaceniuk ho poveril radikálnymi reformami v zdravotníctve a odstránením obrovskej korupcie v zdravotnom systéme. Ukrajinskú reč neovláda a povedal, že hoci ešte nežije dlho v krajine, ale že pociťuje hlboký rešpekt pre Ukrajinu a jej obyvateľstvo.

 

Môj komentár:

 

Ani len Poľsko, devótny spojenec USA, nemá takú proamericky orientovaná vládu ako úbohá Ukrajina, kde boli traja hore zmienení ministri "vyškolení" v USA a dosadení na dôležité ministerské pozície priamo Washingtonom a všetci ostatní ministri sú extrémne proamericky nastavení. Ukrajinská politika sa robí výlučne v USA a Ukrajina sa stala devótnym vykonávateľom amerických rozkazov.