Trump dal termín prosebníkovi z EÚ za zniženie ciel. Nie je to Macron, Scholz, ani Leyen. Ale niekto z Ríma, kto má už dlhšie s Trumpom dobré vzťahy. A nemá ich ani Maroš Šefčovič
08.04.2025 20:47Postaví sa teraz do čela rokovaní s Washingtonom. Podarí sa Európe aj druhýkrát odvrátiť obchodnú vojnu s USA v poslednej chvíli?
Počas prvého funkčného obdobia Donalda Trumpa to bol Jean-Claude Juncker (70), ktorý dosiahol zázrak vo Washingtone. Tentoraz takmer všetky nádeje Európy spočívajú na ofenzíve „šarmu“ talianskej premiérky Giorgii Meloni.
Meloni dobre vychádza aj s technologickým miliardárom Elonom Muskom (53), a má momentálne – okrem Orbána - najlepšie spojenie s Bielym Domom zo všetkých hláv štátov a vlád EÚ.
Talianska pravicová politička sa už dávnejšie ponúkla, že bude „sprostredkovateľom“ medzi Európou a USA. Je to potrebné, pretože Ursule von der Leyen (66) sa nepodarilo presadiť u Trumpa – odmietol jej návrh na zrušenie ciel na priemyselné tovary. A vidieť ju osobne v Bielom Dome na to nemá najmenšiu chuť.
Meloni by rada mala zrušenie 20-percentných ciel na takmer všetko (okrem iného je drevo z EÚ vyňaté) alebo ako minimálny cieľ znížiť ich o polovicu na desať percent.
Celkovo by USA podľa prepočtov predstaviteľov EÚ z nových ciel na import z Európy vybrali takmer 80 miliárd namiesto súčasných siedmich miliárd – jedenásťkrát toľko.
Meloni sa objaví v Bielom Dome 16. apríla, štyri dni pred Veľkou nocou. A vlastne príliš neskoro, pretože podľa predchádzajúceho harmonogramu chcela EÚ o svojich proticlách rozhodnúť v stredu a uviesť ich do platnosti 15. apríla. Taliansko teraz vehementne obhajuje ich odklad o dva týždne. A podporuje to Španielsko a Írsko. Proti je Francúzsko.
To nás privádza k mužovi, ktorého úloha Meloni jednoznačne hnevá. To je francúzsky prezident Macron.
Po prvé, sám seba považuje za hlavného zástupcu a či vodcu Európanov.
Po druhé, je to Paríž, ktorý priniesol do hry obzvlášť tvrdé protireakcie EÚ – týkajúce sa napríkla amerických gigantov ako Google, Meta, Microsoft a Amazon.
Po tretie, pokiaľ ide o zahraničnú politiku, Rím a Paríž sú prekvapivo často proti sebe ako mačka a pes.
Spor eskaluje takmer každú hodinu. Rím odmieta obvinenie, že blokuje jasnú odpoveď.
"Po prvé, to nie je pravda, a po druhé, je to len tvrdenie francúzskeho veľvyslanca," povedal taliansky diplomat podľa Corriere della Sera.
Macronovi môže vadiť aj fakt, že za šarmovou ofenzívou premiérky Meloni na Trumpa zrejme stojí Európska komisia. Meloni sa chce stretnúť s predsedníčkou Komisie Leyen pred aj po rozhovoroch s Trumpom.
Je to už druhýkrát, čo sa to stalo: Meloni informovala von der Leyen aj o rokovaniach na okraji, Trumpovej inaugurácie, kde bola pozvaná z predstaviteľov EÚ len ona
A potom je tu oficiálny vyjednávač EÚ, slovenský komisár pre obchod Maroš Šefčovič. Ale ten nemá ani len Trumpovo telefónne číslo.
Zatiaľ čo vo Washingtone väčšinou narazil na múry, tak aspoň pragmaticky hovorí: „V súčasnosti by ho mali lepšie používať tí, ktorí majú Trumpovo telefónne číslo.“ Myslel tým dozaista práve Meloni.