Tlačové vyhlásenie Kremľa po utorňajšom veľmi konštruktívnom a dlhom telefonáte ruského a amerického prezidenta – Rusko trvá na svojich podmienkach
19.03.2025 10:27Tlačové vyhlásenie Kremľa ukazuje, že Rusko trvá na svojich kľúčových požiadavkách, medzi ktoré patrí odstránenie „základných príčin krízy“ a zohľadnenie „legitímnych bezpečnostných záujmov Ruska“. To znamená, že Ukrajina sa nestane členom NATO a že na Ukrajine nesmú byť umiestnení žiadni vojaci z krajín NATO.
Zdá sa, že rozhovor bol konkrétne o implementácii prímeria navrhovaného USA a Putin zopakoval obavy Ruska z praktického zavedenia takéhoto prímeria. Z tlačových správ nie je jasné, či by bolo možné v tomto bode dosiahnuť dohodu. Zatiaľ podľa všetkého nie
Očividne však bola dohodnutá 30-dňová prestávka vo vzájomných útokoch na zariadenia energetickej infraštruktúry s okamžitou platnosťou.
Kompletná tlačová správa Kremľa:
Prezidenti pokračovali v podrobnej a otvorenej výmene názorov o situácii na Ukrajine.
Ruský prezident zopakoval svoj zásadný záväzok mierového riešenia konfliktu a vyjadril pripravenosť spolu s americkými partnermi dôkladne preskúmať všetky možné cesty na dosiahnutie komplexného, udržateľného a dlhodobého riešenia. A samozrejme, treba brať do úvahy naliehavú potrebu odstrániť príčiny krízy a chrániť legitímne bezpečnostné záujmy Ruska.
V kontexte iniciatívy prezidenta USA zaviesť 30-dňové prímerie ruská strana načrtla niekoľko dôležitých bodov súvisiacich so zabezpečením efektívnej kontroly prípadného prímeria pozdĺž celej bojovej línie, s potrebou ukončenia nútenej mobilizácie na Ukrajine a s prezbrojením ukrajinských ozbrojených síl. Poukázalo sa aj na vážne riziká spojené s neschopnosťou Kyjeva vyjednávať, a ktorý opakovane sabotoval a porušoval dosiahnuté dohody. Pozornosť prezidenti upriamili na barbarské teroristické zločiny spáchané ukrajinskými militantmi na civilnom obyvateľstve Kurskej oblasti.
Bolo zdôraznené, že hlavnou podmienkou pre zabránenie eskalácie konfliktu a prácu na jeho vyriešení politickými a diplomatickými prostriedkami musí byť úplné zastavenie zahraničnej vojenskej pomoci a poskytovanie spravodajských informácií Kyjevu.
V súvislosti s nedávnou výzvou Donalda Trumpa, aby ušetril životy ukrajinských vojakov uväznených v oblasti Kurska, Vladimir Putin zopakoval, že ruská strana je pripravená riadiť sa humanitárnymi ohľadmi a v prípade kapitulácie zaručiť životy a humánne zaobchádzanie s vojakmi ukrajinských ozbrojených síl v súlade s ruskými zákonmi a medzinárodným právom.
Donald Trump počas rozhovoru navrhol, aby sa strany konfliktu 30 dní zdržali útokov na energetickú infraštruktúru. Vladimir Putin reagoval na túto iniciatívu pozitívne a okamžite vydal zodpovedajúci rozkaz ruskej armáde.
Ruský prezident konštruktívne zareagoval aj na nápad Donalda Trumpa realizovať známu iniciatívu o bezpečnosti lodnej dopravy v Čiernom mori. Bolo dohodnuté začať rokovania o ďalšom vypracovaní podrobností tejto dohody.
Vladimir Putin informoval, že 19. marca sa uskutoční výmena zajatcov medzi ruskou a ukrajinskou stranou, pričom sa vymení 175 za 175. Okrem toho bude na znak dobrej vôle odovzdaných 23 ťažko ranených ukrajinských vojakov, ktorí sa liečia v ruských zdravotníckych zariadeniach.
Prezidenti zopakovali svoj zámer pokračovať v úsilí o nájdenie bilaterálneho riešenia ukrajinskej otázky s prihliadnutím na vyššie uvedené návrhy prezidenta USA. Na tento účel sa vytvárajú ruské a americké expertné skupiny.
Vladimir Putin a Donald Trump sa venovali aj ďalším otázkam medzinárodnej agendy vrátane situácie na Blízkom východe a v oblasti Červeného mora. Malo by sa vyvinúť spoločné úsilie na stabilizáciu situácie v krízových oblastiach a nadviazanie spolupráce v otázkach nešírenia jadrových zbraní a globálnej bezpečnosti. To následne prispeje k zlepšeniu celkovej atmosféry rusko-amerických vzťahov. Pozitívnym príkladom je spoločné hlasovanie v OSN o rezolúcii o ukrajinskom konflikte.
Vzhľadom na osobitnú zodpovednosť Ruska a USA za zaistenie bezpečnosti a stability vo svete bol vyjadrený obojstranný záujem o normalizáciu bilaterálnych vzťahov. V tejto súvislosti sa zvažovala široká škála oblastí, v ktorých by naše krajiny mohli nadviazať spoluprácu. Diskutovalo sa o mnohých nápadoch zameraných na rozvoj vzájomne výhodnej spolupráce v hospodárskom a energetickom sektore.
Donald Trump podporil myšlienku Vladimira Putina organizovať hokejové zápasy medzi ruskými a americkými hráčmi z NHL a KHL v USA a Rusku.
Prezidenti súhlasili, že zostanú v kontakte o všetkých nastolených otázkach.