Tento muž sa nezodpovedne zahráva s ohňom! Merzov „záväzok“: Zničenie Kerčského mostu s Taurusom a nechať Rusko „vykrvácať“
16.04.2025 14:29Ukazuje sa, že budúci nemecký kancelár Friedrich Merz je rozhodnutý ku konfrontácii s Ruskom. Zrejme chce tak „potešiť“ Trumpa. V rozhovore pre ARD sľúbil, že v „koordinácii“ s európskymi spojencami dopraví na Ukrajinu rakety Taurus, aby zničili „zásobovacie trasy cez Kerčský most“.
Merz to v rozhovore pre ARD dal ešte raz jasne najavo:
„Neustúpim od svojej ochoty, ohlásenej v októbri, dodať na Ukrajinu riadené strely Taurus. To by umožnilo ukrajinskej armáde vyjsť z defenzívy“.
„Ukrajinci vždy len reagujú. Niektoré z týchto udalostí musia byť schopní určiť sami. Armáda by sa vyjadrila takto: „Musia predbehnúť situáciu." To povedal Merz moderátorke ARD Caren Miosga.
Jednou z možností, ktoré Merz uviedol, bolo zničenie Kerčského mosta, najdôležitejšieho pozemného spojenia medzi Ruskom a ruským polostrovom Krym. Nemecko neuznáva ruskú príslušnosť polostrova a vyhlasuje ho za okupované územie. Podľa Merza by zničenie mosta vážne narušilo zásobovacie trasy pre ruskú armádu.
"Bola by to príležitosť, ako konečne strategicky posunúť túto krajinu pred situáciu – aby som zostal pri termíne, ktorý som použil," vysvetlil Merz a dodal, že nie je presvedčený, že "Putin bude reagovať pozitívne na slabosť a mierové ponuky."
Moderátorka pripomenul budúcemu kancelárovi jeho veľmi rezonujúce „Putin-ultimátum“, ktoré sformuloval počas októbrového prejavu v Bundestagu.
Merz navrhol, aby sa obmedzenia dosahu dostrelu existujúcich zbraní spoločne zrušili, ak Rusko do 24 hodín neprestane bombardovať civilistov a civilnú infraštruktúru. Ak to nestačí, Taurus môže byť doručený o týždeň neskôr.
Na otázku, či to stále platí, Merz povedal, že by to bolo možné urobiť v koordinácii s európskymi partnermi, ktorých riadené strely sú na Ukrajinu už dávno dodané. Týka sa to britských striel Storm Shadow alebo francúzskych rakiet Scalp.
V ďalšom rozhovore, ktorý sa objavil poslednú nedeľu, Merz vysvetlil svoj postoj k budúcnosti vojenského konfliktu na Ukrajine a jej okolí. Varoval pred podceňovaním veľkej „výdrže“ Ruska: "Ruský ľud bol počas svojej histórie neuveriteľne trpezlivý. Bezohľadné vykorisťovanie ľudí bolo vždy súčasťou ruskej politiky. V tomto ohľade je malá nádej, že sa vojna nakoniec vyrieši sama, pretože krajina vykrvácala, alebo že dôjde k politickým reakciám proti režimu,“ povedal pre "Handelsblatt".
Merz dal jasne najavo, že riešenie ukrajinského konfliktu vidí vo vojenskej sfére tým, že Putin musí pochopiť, že túto vojnu nemá šancu vojensky vyhrať:
„Podľa mňa sme mali Ukrajinu od začiatku výraznejšie podporovať, potom by možno vojna už bola dávnejšie skončená."
Podľa ruského vojenského experta Jurija Barantčika je odkaz budúceho kancelára Merza o "ľudskom opotrebovaní" znakom toho, že stratégia vysychania Ruska z dlhodobého hľadiska určí spoločnú politiku západného spoločenstva štátov vrátane USA.
Cieľom je stále spôsobiť čo najväčšie ekonomické, vojensko-technické a demografické škody Rusku nekonečnými dodávkami zbraní na Ukrajinu. To by v konečnom dôsledku ale mohlo zvýšiť pravdepodobnosť jadrovej eskalácie tým, že by Rusko pohrozilo Európe imperatívnym jadrový ultimátom s 24-hodinovým časovým horizontom. Jeho prekročenie by malo za následok jadrovú reakciu Moskvy.
Navyše, vyjadrenia nemeckého, takmer už kancelára o ruských ľudských stratách a zničení dôležitého logistického uzla a záchranného krymského „lana“ Ruskej federácie krátko pred 80. výročím víťazstva nad nemeckým fašizmom sú len pripomienkou genocídy hitlerovského režimu na sovietskom obyvateľstve.
Nacistické Nemecko chcelo usadiť nemecké obyvateľstvo na Kryme, podľa tradície krymských Gótov.