Taliansko sa vysmieva úpadku nemeckej ekonomiky: Nemecko sa stalo majstrom sveta v disciplíne „Absencia v práci ľahkým vybavením si lekárskeho potvrdenia o práceneschopnosti“

05.01.2025 10:57

V Európe rastie strach, že Nemecko sa nedokáže dostať z hospodárskej krízy, ktorá sa prehlbuje – a že ostatné krajiny, kde sa darí lepšie, budú ním stiahnuté do zostupnej špirály ekonomiky.

 

Aj Európska komisia sa obáva negatívnych dôsledkov pre celé spoločenstvo štátov, ako vyplýva z jej správy o varovnom mechanizme zverejnenej v stredu, a preto necháva Nemecko pod dohľadom. Čosi také sa tejto krajine ešte nikdy nestalo!

 

„Prečo sa „lokomotíva Európy“ zastavila?“ pýta sa popredný taliansky denník „Corriere della Sera“ vo svojej najnovšej ekonomickej analýze – a hovorí o „existenčnej kríze“, ktorá siaha hlbšie, ako by naznačoval pád berlínskej vlády:

„Je to systémová kríza, je to koniec ekonomického modelu Nemecko.“

Dôsledky sú „nepríjemné“ aj pre Taliansko, ktorého ekonomika je úzko prepojená s nemeckou.

 

Zvlášť trpké: Analýza prichádza k záveru, že za  rozbitie nemeckej ekonomiky nie sú zodpovední len politici a manažéri, aj keď miera ich zodpovednosti prevažuje.

 

„Táto krajina, ktorú sme vždy spájali so silnou pracovnou morálkou, sa stala majstrom sveta, pokiaľ ide o absenciu zamestnancov v práci,“píše zadivene milánsky denník.

 

Podľa OECD je počet pracovných dní stratených v dôsledku choroby medzi nemeckými zamestnancami rekordných 22,4 za rok pre jedného pracovníka, čo je najviac medzi industrializovanými krajinami. A v nemeckých firmách sa šíri pochybnosť, ktorá sa už mení na istotu, že z veľkej časti ide o ľudí, ktorí klamú a chorobu len predstierajú.

 

Pozadie:

Po dlhú dobu bolo samotné Taliansko považované za baštu „furbi“, darebákov, ktorí poznali najrôznejšie triky, ako podviesť zamestnávateľa a neprísť do práce. Nemecká pracovitosť, svedomitosť a dochvilnosť boli príslovečné a považované za vzor.

 

To všetko sa začalo meniť a rúcať, čím viac migrantov prichádzalo do Nemecka, ktorí tieto nemecké vlastnosti nemali a z veľkej časti ani neprebrali. Tento trend potom v roku 2015, keď Merkel otvorila pre všetkých migrantov hranice, explodoval a pracovná morálka Nemcov sa doslova „rozsypala“.

 

Osudné chyby sa ale robili aj v predstavenstvách korporácií. Príklad automobilového priemyslu: „Peking  desaťročia kupoval vo veľkom Volkswagen, Audi, Mercedes a BMW, ale zároveň prinútil nemecký priemysel vyrábať aspoň časť z nich na vlastnom území a v spoločných podnikoch s miestnymi partnermi, ktorým musel preniesť svoje know-how.

 

Výsledok bol katastrofálny:

„Po skopírovaní nemeckej technológie ju prekonali čínske značky. Dnes sa najmä v elektrotechnickom sektore ponúkajú kvalitnejšie modely za nižšie ceny.“

 

Dôsledok:

Vo VW a iných koncernoch sú teraz pracovné miesta vratké a nikde sa nevytvárajú nové. Zo strednodobého hľadiska nielen pesimisti dokonca vidia, že Nemecko skĺzne do „priemyselného stredoveku“.

 

Záver: Nemecko bolo už desaťročia jedným z veľkých víťazov globalizácie, ktorý ťažil zo Schröderových sociálnych reforiem, lacného ruského plynu a široko otvoreného čínskeho trhu.

 

Teraz to už ale nefunguje:

 

Schröderove reformy  v starom vydaní už neúčinkujú, lacného plynu z Ruska sa Nemci „dobrovoľne“ vzdali a čínsky trh už nevynáša ani zďaleko to, na čo bolo Nemecko zvyknuté

 

 A dnes, v tejto fáze globalizácie, kde dominjú Američania, Nemecko nevie nájsť žiadne odpovede na vyriešenie čoraz väčšieho úpadku svojej ekonomiky!

 

A teraz naviac Nemecku ešte aj hrozia tvrde údery do jeho ekonomiky od nemilosrdnej dvojice

Donald Trump- Elon Musk.