Tajné služby západnej Európy sa už teraz trasú pred tým, že Trump by na žiadosť Putina mohol stiahnuť jednotky USA z Európy
20.02.2025 11:18V mnohých častiach Európy sú veľké obavy z americko-ruských rokovaní. Americký prezident Donald Trump (78) síce vylúčil úplné stiahnutie amerických vojakov z Európy, ale je takmer isté, že ak ostanú, bude to len veľmi malé množstvo.
Podľa informácií z médií sa západné bezpečnostné služby a politici obávajú, že rokovania, ktoré sa konali v Rijáde, povedú k ukončeniu prítomnosti amerických vojakov vo veľkých častiach Európy.
Východoeurópsky bezpečnostný predstaviteľ pre nemecké médiá povedal:
"Podľa našich informácií tu ide o Putinove požiadavky z roku 2021, t. j. stiahnutie amerických jednotiek zo všetkých štátov NATO, ktoré vstúpili do aliancie po roku 1990."
To je pre rusofóbnych politikov EÚ a Brita Starmera najhorší scenár, v ktorom sa mnohí odborníci obávajú okamžitej invázie ruskej armády do bývalých sovietskych republík Estónska, Lotyšska a Litvy, ako aj rozsiahlej vojny s Poľskom.
Konsenzus samotných štátov hraničiacich s Ruskom je taký, že prítomnosť amerických jednotiek v oblastiach blízko Ruska je najväčšou zárukou nezávislosti krajín.
Bývalý litovský minister zahraničných vecí Gabrielius Landsbergis (43) tiež vysvetľuje: "Lavrov požadoval, aby sa NATO vrátilo k svojim hraniciam z roku 1997 v záujme stability v Európe a stiahlo sa zo všetkých krajín okrem východného Nemecka. Prečo by to teda Putin nemal požadovať v Rijáde?"
Financial Times analyzuje:
„Putin chce, aby boli jednotky NATO stiahnuté z celého bývalého sovietskeho impéria. Európski predstavitelia sa domnievajú, že je pravdepodobné, že Trump bude súhlasiť so stiahnutím amerických jednotiek z Pobaltia a možno aj ďalej zo západu Európy. EÚ by tak zostala bezbranná voči ruskej armáde.“
Podľa informácií BILD sa o amerických základniach v nemeckom Ramsteine a o leteckých základniach vo Veľkej Británii v súčasnosti nerokuje. Ale zvyšok Európy sa musí pripraviť na hlboké zmeny, ak sa Trump a Putin dohodnú.