Spolupracovníci Elona Muska v DOGE sú mladíci, niečo cez 20 a dobýjajú a zmocňujú sa pre neho a Trumpa USA – zúfalo narieka pro-Demokratický USA mainstream

09.02.2025 18:22

Tím Elona Muska získal kontrolu nad dôležitými americkými úradmi bezprecedentnou rýchlosťou. Niektorí jeho spolupracovníci prichádzajú k nemu priamo z univerzít.

 

Od minulého týždňa má vládny úrad Elona Muska pre zníženie výdavkov štátu DOGE údajne prístup k platobnému systému amerických finančných úradov – a k takmer 6 biliónom dolárov v peniazoch daňových poplatníkov, ktoré ročne spravujú. 

Tím, ktorý stojí za týmto a ďalšími rýchlymi akciami, vyzerá inak, ako by ste si predstavovali: zodpovední nie sú dlhoroční odborníci – všetci  sú však Muskovi absolútne lojálni a vďační za skvelú príležitosť, ktorú im dal – niektorí z nich sú sotva plnoletí. Všetci majú spoločné s Maskum to, že sú „dravci“.

 

To je to, čo "Wired" zistil. Technologickému magazínu sa podarilo identifikovať šesť mužov z rôznych zdrojov, ktorí teraz pomocou páčidla presadzujú Muskove príkazy. Všetci majú od 19 do 24 rokov a nemajú žiadne skúsenosti s prácou v administratívnych alebo vládnych agentúrach. Ale sú tu úzke väzby na Muska alebo jeho bývalého obchodného partnera, zakladateľa Palantir Petra Thiela.

Za to, že sa tím dostáva neustále na titulky veľkých médií, môže jeho niekedy až brutálny prístup.

 

Podľa správ z viacerých amerických médií sa zamestnanci DOGE objavili v americkej rozvojovej agentúre USAID a požadovali prístup k ich dátovým systémom.

 

Pôvodne im to bolo odopreté – pretože databázy obsahovali aj tajné informácie a zamestnanci DOGE nemali príslušnú bezpečnostnú previerku. Fyzicky im vraj bránili vo vstupe do budov. Dvaja zástupcovia DOGE sa pôvodne vyhrážali, že sa obrátia na políciu, ale stále im nebol umožnený prístup.

 

Incident sa nakoniec skončil inak, ako zamestnanci USAID očakávali: Podľa pokynov z Bieleho domu boli dvaja najvyšší ochrankári v agentúre rozvojovej pomoci prepustení – a Musk potom oznámil, že chce dokonca úplne zrušiť túto agentúru, ktorú označil za „zločineckú organizáciu“.

 

To isté sa stalo s daňovými úradmi. Vyšší finanční úradníci niekoľko dní odopierali Muskovým ľuďom prístup k platobným systémom. V piatok bola zodpovedná osoba, daňový úradník menom David Lebryk, náhle prepustený - a krátko nato odišiel do dôchodku.

 

Informoval o tom „New York Times“. Podľa informácií z rôznych médií vraj Muskov tím nainštaloval vlastný hardvér do systémov, cez ktoré sa uskutočňujú všetky vládne platby – vrátane tých od spoločností, ktorým Muskove spoločnosti, ako SpaceX alebo Starlink, priamo konkurujú. Musk potom sám vysvetlil plán, ktorý za tým stojí:

 

Všetky platby z amerického Ministerstva financií spoločnostiam tretích strán budú zmrazené.