Slováci, voľme proslovenskejšieho a menej prozápadného prezidenta
27.03.2019 23:35Priatelia, milí krajania, ktorí denne v tisíckach navštevujete moje webové platformy a poznáte už veľa rokov moje politické postoje i moju publicistickú tvorbu, dovolím si vám vyjadriť v tejto veci môj názor, moje postrehy a moje skúsenosti.
Dôvody prečo voliť Šefčoviča a nie Čaputovú
Osobne nepoznám ani jedného z týchto dvoch kandidátov.
Nepriamo však mám prepojenie na Maroša Šefčoviča, a to dokonca dvojité prepojenie.
S jeho už zosnulým strýkom Milanom Šefčovičom som sa spoznal, keď ešte šudoval ako mladý chlapec v B. Bystrici na elektrotechnickej priemyslovke. Stali sme sa veľmi dobrými priateľmi. Cenil som si ho pre jeho výnimočný charakter – bol vždy priateľský, priamy a čestný muž, ktorý vždy dodržal dané slovo.
Všetko vlastnosti, ktoré majú u mňa absolútnu prioritu. Predpokladám, že niečo z toho musí mať aj Maroš Šefčovič – spoločné gény musia aspoň do istej miery generovať aj podobné vlastnosti. Aj keď roky strávené v politike a diplomacii charaktery viac alebo menej ohýbajú a deformujú.
S Milanom sme sa nevideli mnoho rokov a do kontaktu sme sa dostali opäť až keď som sa v roku 1991 vrátil do SR a on prišiel na prezentáciu jednej mojej knihy v bratislavskom Zichyho paláci. Vtedy mi rozprával nadšene a v superlatívoch o svojom synovcovi Marošovi, ktorý, ako mi povedal, rozbiehal svoju diplomatickú kariéru. To bolo po prvý raz, keď som sa o ňom dozvedel a takpovediac aj ho spoznal a začal som sledovať jeho prácu i jeho politické postoje.
Mal som tú „česť“ v mojom dlhom živote spoznať mnoho politikov a diplomatov doma i v zahraničí. Napríklad R. Fica som spoznal ešte v jeho politických začiatkoch – spomínam si na jeden z našich rozhovorov spred mnohých rokov v jeho smeráckej pracovni, keď sme si po jeho skončení vymenili vlastné knihy – daroval mi svoju Trest smrti a ja jemu moju knihu Súčasné Nemecko za fasádou demokracie. Dnešný R. Fico je už veľmi iný, ako bol „môj“ vtedajší Fico.
Podobnú skúsenosť, ale podstatne horšiu mám s Ivanom Štefunkom – o tom až ďalej.
Druhé prepojenie k Marošovi Šefčovičovi mám cez osobu Ivana Korčoka, jeho švagra. S tým som sa skontaktoval na odporúčanie manželky exprezidenta Gašparoviča, keď som za ňou bol niekoľkokrát pracovne v jej kancelárii v prezidentskom paláci v Bratislave vo funkcii šéfa Slovenského tlačového centra v Nemecku.
Korčok vtedy nastupoval ako nový veľvyslanec v Berlíne a p. Gašparovičová mi ho opísala ako charakterného muža, s ktorým budem môcť dobre spolupracovať pri medializácii SR v Nemecku, ktoré malo v tých časoch v nemeckých médiách veľmi zlé renomé. Krátko po tom sme vstúpili do kontaktu a mal som možnosť zistiť, že dobrá spolupráca bola možná. Neskôr v priebehu rokov som mal možnosť spoznať niekoľko západných žurnalistov i politikov, ktorí poznali oboch – I. Korčoka i M. Šefčoviča – a hovorili o nich len pozitívne.
Predsedu Progresívneho Slovenska som spoznal ešte ako mladého smeráka a veľkého obdivovateľa R. Fica. Upozornil ma na neho môj dobrý priateľ Dušan Čaplovič, s tým, že možno by som s ním mohol urobiť nejaký rozhovor pre nemecké médiá. Sedel vtedy vo svojej smeráckej kancelárii na Gunduličovej ul. v Bratislave. Mali sme dobrý rozhovor a v tom čase sa dával proslovensky a „anti-Západne“.
To všetko je teraz preč, zabudnuté a zahodené – odvrhnuté, „predané“ a také je aj Progresívne Slovensko – štefunkovské po novom, v každom prípade nie po mojej „chuti“.
A zo Štefunka sa stal kalkulujúci politický kariérista, ktorý má vysoké ciele. Slovenský premiér? Prečo nie? S možnou prezidentkou Čaputovou je všetko možné a k tomu s podporou Západu........
Mnohí Slováci mi písali, že v podstate ide pri tejto voľbe rozhodnúť sa medzi menším a veľký zlom a pýtali sa, čo si o tom myslím. Nemôžem im protirečiť. Ja budem v každom prípade voliť to menšie zlo.
K Čaputovej ešte poviem to, že západné média (nemecké, francúzske i ďalšie) ju propopagujú veľmi intenzívne, aj keď to robia nepriamo, ale aj tak manipulatívne ovplyvňujú jej zvolenie.
Uvediem jeden článok ako príklad toho, čo tvrdím. Je z Frankfurter Rundschau – je mierne ľavicový a mal by preto podporiť smeráckeho Šefčoviča, ale nerobí to a podporuje Čaputovú.
Die Bürgerrechtlerin und Rechtsanwältin Zuzana Caputova hat die erste Runde der Präsidentschaftswahlen in der Slowakei für sich entschieden. Wie das slowakische Statistikamt am Sonntag nach Auszählung nahezu aller Stimmen mitteilte, lag Caputova mit einem Anteil von 40,55 Prozent deutlich vorn. In der Stichwahl am 30. März tritt sie gegen EU-Vizekommissionspräsident Maros Sefcovic an, der in der ersten Wahlrunde 18,66 Prozent der Stimmen erhielt.
Die Angaben gründen sich auf der Auszählung von 99,88 Prozent der Stimmen, wie das Statistikamt mitteilte. Die Wahlbeteiligung am Samstag lag demnach bei knapp 49 Prozent. Laut einer neuen Umfrage des Instituts Focus hat Caputova nun sehr gute Chancen, als erste Frau die Präsidentschaftswahl in der Slowakei zu gewinnen.
Die 45-Jährige bedankte sich bei ihren Unterstützern auf Slowakisch und in den Sprachen der größten Minderheiten im Land. Bei ihrer Stimmabgabe in der südlichen Stadt Pezinok hatte sie am Samstag gesagt: „Die Slowakei steht am Scheideweg, was das Wiedererlangen des Vertrauens der Öffentlichkeit angeht.“
Das Präsidentenamt hat weitgehend zeremonielle Bedeutung. Allerdings geht von Caputovas Erfolg in der ersten Runde ein wichtiges Signal aus, denn der Urnengang stand unter dem Eindruck der Ermordung des Enthüllungsjournalisten Jan Kuciak. Der 27-Jährige und seine Verlobte waren im Februar 2018 erschossen worden.
Kuciak hatte zu Verbindungen zwischen der italienischen Mafia und der slowakischen Regierung recherchiert. Sein unvollendeter Artikel wurde nach seinem Tod veröffentlicht und erschütterte das Vertrauen der Slowaken in ihre Regierung. Massenproteste führten zum Rückritt von Ministerpräsident Robert Fico. Er blieb aber Chef der Regierungspartei Smer-SD und steht dem neuen Regierungschef Peter Pellegrini nahe.
Caputova hatte an den Protesten im vergangenen Jahr teilgenommen. Im Wahlkampf setzte sich die Vize-Vorsitzende der neugegründeten Partei Progressive Slowakei für Korruptionsbekämpfung und einen politischen Wandel ein. Außerdem kämpft sie seit Jahren für mehr Umweltschutz, befürwortet Abtreibungen und setzt sich für mehr Rechte gleichgeschlechtlicher Paare ein.
Sefcovic ist ein unabhängiger Politiker, wird aber von Smer-SD unterstützt. Seit 2009 gehört er der EU-Kommission an, seit 2014 ist er ihr Vize-Vorsitzender. Davor hatte er eine Reihe diplomatischer Posten wie etwa den Botschafterposten in Israel inne.
Bei der ersten Runde der Präsidentschaftswahl waren am Samstag insgesamt 13 Kandidaten angetreten.
Der scheidende Präsident Andrej Kiska unterstützt Caputova. „Es hat sich erwiesen, dass unser Land anständig und gerecht sein will“, sagte er in einer Videobotschaft zum Ausgang der ersten Wahlrunde. „Zuzana Caputova ist genau die Person, die die Slowakei aus der Krise führen kann.“
Šefčovičovi sú venované len riadky, ktoré som označil zvýraznene. Ostatné riadky propagujú Čaputovú.
V posledných riadkoch je zdôraznené, že aj prezident Kiska podporuje Čaputovú.
Koho odporúčajú za prezidenta mainstreamové západné médiá - ten nebude nikdy proslovenský prezident - to hovorí už aj celkom jednoduchá logika.
A preto, priatelia chceme za prezidenta M. Šefčoviča.