Situácia sa nebezpečne zdramatizovala po prejave Macrona: V Rusku niet takmer žiadny optimizmus! Vojna na Ukrajine bude pravdepodobne ešte dlho pokračovať. Bezmocný Trump? Nové fakty

06.03.2025 17:44

Po tom, čo EÚ reagovala na americko-ruské rozhovory vyhlásením masívneho prezbrojenia a prísľubom pokračovania vojny proti Rusku bez podpory USA, ak to bude potrebné, ľudia v Rusku zrejme neočakávajú skorý koniec vojny a dokonca nevylučujú ani eskaláciu vojny s Európou.

 

Komentáre ruskej vlády k rozhovorom s USA ukázali, že optimizmus na skoré ukončenie bojov na Ukrajine bol predčasný. Aj keď Trump hovorí o blízkom konci vojny, v Rusku to znie inak.

 

Ruskí predstavitelia vrátane prezidenta Putina o rozhovoroch s americkou vládou vysvetlili, že o možnom prímerí na Ukrajine sa prakticky nediskutovalo, ale že rokovania boli predovšetkým o rusko-amerických vzťahoch a obnove zničenej dôvery.

 

Je to aj logické, pretože po mnohých porušeniach záväzných dohovorov zo strany USA za prezidentov ako Clinton (napr. rozširovanie NATO na východ), Bush mladší (napr. podpora islamistov v Čečensku zo strany USA alebo vypovedanie zmluvy ABM), Obama (napr. Majdan v roku 2014), Joe Biden (napr. nedodržiavanie záväzkov Američanmi vyplývajúcich z New-Start zmluvy) klesla dôvera Ruska voči USA na nulový bod.

 

Ak sa chce v rokovaniach niečo dosiahnuť, musí sa najskôr vytvoriť aspoň základné puto, ktoré zabezpečí, že obe strany budú dodržiavať dohody a zmluvy. To bol zrejme účel predchádzajúcich rozhovorov medzi Ruskom a USA v Rijáde, ktoré boli najmä o možnom oživení ekonomických vzťahov.

Podľa toho, čo je známe, o Ukrajine sa zrejme hovorilo prinajlepšom len okrajovo.

 

Možnosť, že by USA mohli ukončiť svoju podporu Kyjevu, bola v Európe od víťazstva Donalda Trumpa vo voľbách očakávaná a aj obávaná. Po verejnej hádke medzi Trumpom a Zelenským to už Biely Dom aj oficiálne oznámil.

 

Podriadi sa EÚ Trumpovi a prijala by  americko-ruskú dohodu? Alebo budú Európania  pokračovať vo vojne proti Rusku bez USA?

 

Zdá sa, že otázka je zodpovedaná, ak boli vážne všetky vyhlásenia z Európy po spore v Bielom Dome.

EÚ, Francúzsko, Veľká Británia, Nemecko a ďalšie krajiny oznámili, že chcú pokračovať v podpore Ukrajiny aj bez USA. Mnohé z týchto vyhlásení boli priam orwellovské, pričom Dánsko napríklad hlása, že mier by bol pre Ukrajinu (a Európu) horší ako pokračovanie vojny.

 

Ak by boli Európania skutočne rozhodnutí pokračovať vo vojne proti Rusku bez USA, potom by rokovania Ruska s USA o ukončení vojny nedávali zmysel, pretože Kyjev by sa postavil proti výsledku s podporou Európanov. Zelenskyj predsa chce, aby vojna pokračovala, možno viac ako ktokoľvek iný.

 

Dokonca nie je vylúčené, že presne na takýto vývoj sa bude Trump spoliehať.

 

Ten  predsa vždy obhajoval zákazky pre americký zbrojný priemysel, a preto je ťažké si predstaviť, že by Trump zakázal Európanom objednávať zbrane v USA, aby ich odovzdali Kyjevu.

Trump by sa tak mohol v USA prezentovať ako politik, ktorému sa podarilo dostať USA z ukrajinského dobrodružstva. Ak potom budú chcieť Európania pokračovať v boji, Trump to môže odsúdiť, a zároveň tvrdiť, že s tým nemôže nič urobiť.

 

 

Túto rolu vyhýbania sa drahým konfliktom, no dodávať im veľa zbraní a zarábať na tom, zohrali USA veľmi úspešne v oboch svetových vojnách a vojensky sa angažovali až vtedy, keď boli bojujúce strany oslabené a USA boli schopné zasiahnuť s relatívne nízkymi stratami a zbierať zisky z vojny, ako aj slávu víťazov.

 

Je veľmi možné, že Trump podobnú stratégiu aspoň nevylúči a nechá si všetky dvere otvorené. Nech sa Európania a Rusi navzájom oslabujú, zatiaľ čo USA stoja mimo, ako smejúca sa tretia strana a ak sa naskytne príležitosť, zasiahnu do konfliktu v bode pre nich priaznivom.

 

Predpokladajme teda, že USA odstúpia z ukrajinského dobrodružstva a úplne ukončia spoluprácu s Kyjevom, aby už s ukrajinským dobrodružstvom nemali nič spoločné. USA sa zhodujú s Ruskom v niektorých ďalších otázkach, ako sú otázky Blízkeho východu, ale USA ustupujú od otvorene protiruského postoja a nechávajú Európanov bojovať na Ukrajine.

 

Všetko v takom prípade bude závisieť od Európanov.

 

Ak by sa Európania predsa len ešte spamätali a pochopili, že pokračovaním vojny proti Rusku nič nezískajú a veľa stratia, potom by sa vec skončila a cesta k mieru by bola voľná.

Ale nevyzerá to tak, ak si vypočujeme všetky tie agresívne vyhlásenia z Francúzska, Veľkej Británie a Nemecka a ďalších z EÚ.

 

Znie to tak, že chcú pokračovať vo vojne proti Rusku – doslova – za každú cenu. Dánska premiérka považuje mier na Ukrajine za horší ako vojnu, francúzsky prezident sa vyslovil proti prímeriu na Ukrajine s tým, že mier „nie je možné urobiť za žiadnu cenu a pod ruským diktátom, a ani nemôže ísť o kapituláciu Ukrajiny“. Budúci nemecký kancelár Merz by mal rád umiestnenie francúzskych jadrových zbraní v Nemecku a na zbrojenie chce minúť stovky miliárd. Šéfka Európskej komisie von der Leyen hovorí o novej „ére militarizácie v Európe“. A tak ďalej a tak ďalej.

 

Európania zjavne nechcú využiť príležitosť ukončiť vojnu spôsobom, ktorý by im zachránil tvár, a odvolávajú sa na koniec americkej podpory Ukrajine.

Najbližšie týždne ukážu, či po hlasných slovách Európanov budú nasledovať činy. Ale skúsme verziu, že to Európania myslia naozaj vážne, čo potom?

 

Európania zatiaľ nie sú oficiálne pripravení vyslať vojakov do boja proti Rusku. Francúzsky prezident Macron a britský premiér Starmer však neustále hovoria o vyslaní jednotiek a vytvorení „koalície ochotných“ . Robia však protichodné vyhlásenia, pretože niekedy chcú poslať „mierotvorcov“ len po prímerí (čo vyvoláva otázku, ako to má fungovať, keď sú zároveň tak vehementne proti prímeriu), a niekedy hovoria o skorom vyslaní jednotiek na západnú Ukrajinu, hoci nebudú nasadení na fronte (čo núti čudovať sa, čo tam tie jednotky majú robiť).

Problém je, že Ukrajina krváca, a to čoraz viac.

 

Má gigantický nedostatok vojakov a ak chce pokračovať vo vojne, čoskoro bude musieť povolať všetkých mužov vo veku od 18 rokov. Pre nedostatok času ich však len ťažko môže poriadne vycvičiť, a tak by komplikované západné zbrane len ťažko vedeli správne používať. Boli by  len „potravou pre delá“, nič viac.

 

Vo vojne proti Rusku nemôže EÚ nikdy zvíťaziť – ostáva len nádej, že to pochopia aj všetci občania v Európe a nedajú sa za žiadnu cenu zneužiť protiruskými politikmi – lebo v opačnom prípade bude Európa vyzerať ako hitlerovské Nemecko po porážke Ruskom!

 

Len púšť a popol a milióny mŕtvych!!!