Senzačný objav: Život na jednom mesiaci Saturnu je možný – experti objavili fosfor v jeho oceáne
15.06.2023 23:10Saturnov mesiac Enceladus (objavil ho v roku 1789 astronóm Wilhelm Herschel) sa doteraz vôbec nepovažoval za vhodný pre vznik život. Nová štúdia teraz ale ukázala, že tam existuje fosfor vo vodách oceánu.
Oceán na Saturnovom mesiaci Enceladus obsahuje veľké množstvo fosforu – chemického prvku mimoriadne dôležitého pre vznik a vývoj života.
Presvedčivo to dokazujú archívne údaje z vesmírnej sondy „Cassini“, ktoré opätovne analyzoval medzinárodný výskumný tím a porovnal to s laboratórnymi experimentmi na Zemi.
Vedci v časopise „Nature“ píšu, že oceán Enceladus spĺňa aj tie najprísnejšie kritériá pre klasifikáciu, že má vhodné podmienky pre vznik organického života.
Vedci považujú okrem vodíka, kyslíka a uhlíka za nevyhnutné pre existenciu života aj sodík, síru a fosfor.
Fosfor je nielen dôležitou zložkou genetického materiálu DNA, ale aj centrálnym prvkom pre transport energie v bunkách.
Ale z týchto šiestich prvkov je práve fosfor najvzácnejší vo vesmíre,“
vysvetľuje vedec Frank Postberg z Freie Universität Berlin.
Pri pátraní po živote v našej slnečnej sústave sa vedci v posledných rokoch čoraz viac zameriavajú na ľadové mesiace planét Jupiter a Saturn. Pretože mnohé z nich majú hlboké oceány s vodou pod kilometrami ľadových vrstiev.
Avšak až doteraz ale nebol zistený fosfor v žiadnom z týchto oceánov.
„Naše pozorovania a naše laboratórne experimenty naznačujú, že fosfor je dostupný vo forme fosfátov v oceáne mesiaca Enceladus. A to dokonca v koncentráciách stokrát vyšších ako v pozemských oceánoch,"
oznámili vedci.