Ruský viceminister zahraničia Sergej Rjabkov: Už 16 štátov chce vstúpiť do BRICS-u

28.03.2023 12:42

Štáty zoskupenia BRICS, ktoré tvoria Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika, sú de facto konkurentom západných združení a zoskupení, akým je napr. G7, ktorému sa dostáva čoraz menej medzinárodnej pozornosti.

 

BRICS zastupuje oveľa viac ľudí a zosilnieva čoraz viac aj ekonomicky. V roku 2021 bol jeho podiel na globálnej ekonomike z hľadiska hrubého domáceho produktu očisteného o kúpnu silu už vyše 30 percent.

 

Okrem toho, s jeho New Development Bank, BRICS vytvoril konkurenciu s USA ovládanými inštitúciami Svetová banka a Medzinárodný menový fond.

 

Práve táto banka, ktorá svoje pôžičky neviaže na politické schválenie a či iné politické podmienky, ako to robia organizácie ovládané USA a ktorá presadzuje rozvojové projekty a rozširovanie infraštruktúry, vzbudzuje veľký medzinárodný záujem.

 

V posledných mesiacoch čoraz viac krajín prejavuje záujem o vstup do BRICS-u, čo na Západe vyvoláva nervozitu a zneistenie. Rastúci BRICS by zvrátil západný globálny vplyv a mnohým krajinám by ponúkol dlho očakávanú alternatívu k inštitúciám ovládaným USA.

 

Rjabkov povedal, že čas, keď bude BRICS viac prítomný na rôznych kontinentoch, je blízko.

16 krajín sa chce pripojiť k BRICS-u a počet tých, ktorí tak chcú urobiť, sa zvyšuje doslova každý mesiac.

 

Informoval o tom námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Rjabkov minulý týždeň na televíznej stanici Pervy Kanal (First Channel).

 

"Nechcem robiť žiadne prognózy o načasovaní prijatia toho či onoho člena, to je ďalšia otázka, ktorá dnes zväčša zostáva v rovine diskusií medzi hlavami štátov a vlád,"

 

dodal námestník ministra Rjabkov a vyjadril presvedčenie, že ruský prezident Vladimir Putin a čínsky prezident Si Ťin-pching venovali tejto otázke „náležitú pozornosť“ v priebehu svojich rozhovorov počas návštevy čínskeho lídra v Rusku.