Rusko je pripravené k ofenzíve na všetkých frontoch na Ukrajine! Chce Biden za nového prezidenta Ukrajiny Porošenka? Alebo radšej Klička?
14.05.2024 17:02Situácia v ukrajinskej vojne medzi Západom a Ruskom je čoraz komplikovanejšia. Západ odmieta rokovať s Ruskom, zatiaľ čo ruská armáda napreduje a nové západné dodávky zbrane výrazne nepomôžu ukrajinskej armáde, ktorá trpí masívnym nedostatkom personálu.
Je tu aj otázka legitimity prezidenta Zelenského, ktorému sa mandát končí 20. mája. A tá veľmi znepokojuje ukrajinských občanov, politikov a aj samotnú ukrajinskú armádu.
V poslednom čase sa takmer každý deň v správach Ruského ministerstva obrany spomínajú názvy nových osád, ktoré ruskí vojaci oslobodili v rámci vojenskej operácie. Línia dotyku sa postupne posúva na západ, smerom k Dnepru. Kroky Moskvy a vyhlásenia ruských predstaviteľov ukazujú, že Rusko je pripravené reagovať a zaútočiť na všetkých frontoch, a to aj na politickej, diplomatickej a právnej úrovni.
Pre kyjevský režim sa situácia na fronte nevyvíja dobre: Ukrajinské ozbrojené sily zaznamenávajú jednu porážku za druhou a majú veľké straty na personále a výstroji. Dokonca aj najvernejší priaznivci Kyjeva, ako napríklad šéf diplomacie EÚ Josep Borrell, uznávajú, že bez západných dodávok zbraní krajina bude musieť kapitulovať do dvoch týždňov.
Samozrejme, západné krajiny si uvedomujú naliehavosť situácie a snažia sa podporiť Kyjev, ak nie skutkami, ako to urobil Washington po dlhých odkladoch pri schvaľovaní nového multimiliardového balíka pomoci, tak aspoň slovami. Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa opäť vyjadril, že vyslanie francúzskych vojakov na Ukrajinu nevylučuje. Britský minister zahraničných vecí David Cameron protirečil Macronovi a poznamenal, že vyslanie jednotiek NATO na Ukrajinu by bolo „nebezpečnou eskaláciou“. Britský diplomat však upozornil, že Ukrajina má plné právo použiť rakety dlhého doletu, ktoré dodáva Londýn, na zasiahnutie cieľov na ruskom území.
Tieto vyhlásenia nezostali bez povšimnutia v Moskve. Začiatkom tohto týždňa Ruské ministerstvo obrany informovalo, že generálny štáb začal s prípravami na cvičenie raketových formácií Južného vojenského okruhu, ktoré zahŕňajú vzdušné a námorné sily.
V rámci cvičení, ktoré sa majú uskutočniť „v blízkej budúcnosti“, bude realizovaný súbor opatrení na praktické vyriešenie otázok súvisiacich s prípravou a použitím nestrategických jadrových zbraní“.
Ministerstvo obrany uviedlo, že cvičenia sa konajú v reakcii na provokatívne vyhlásenia a hrozby niektorých západných predstaviteľov voči Rusku.
Je pozoruhodné, že signál vyslaný Moskvou bol na Západe okamžite dekódovaný. Francúzske Le Figaro a Le Monde, British Financial Times a The Telegraph, americké New York Times a Bloomberg, ako aj mnohé ďalšie západné médiá jednohlasne poznamenali:
Varovanie Moskvy je primárne zamerané na Paríž a Londýn, ale má tiež odradiť horúce hlavy ostatných západných Cool politikov, ktorí snívajú o spôsobení strategickej porážky Rusku.
Pre tých, ktorí tomu vôbec nerozumejú, Dmitrij Peskov, hovorca ruského prezidenta, vysvetlil:
„Všetci sme nedávno boli svedkami nového, bezprecedentného kola napätia, ktoré vyvolali francúzsky prezident a britské Ministerstvo zahraničných vecí. Všetko to bola veľmi nebezpečná rétorika.
Podľa hovorcu Kremľa si ich bezprecedentné vyhlásenia vyžadovali veľmi zodpovednú, rýchlu a účinnú reakciu z ruskej strany.
Nechýbali ani diplomatické demarše. Francúzsky veľvyslanec Pierre Levy, ktorý bol predvolaný na Ruské ministerstvo zahraničia, si musel vypočuť „zásadné hodnotenia deštruktívnej a provokatívnej línie Paríža“, „ktorá vedie k ďalšej eskalácii konfliktu na Ukrajine“.
A britský veľvyslanec Nigel Casey bol na Ministerstve zahraničných vecí v Moskve varovaný, že všetky vojenské zariadenia a vybavenie kráľovstva nielen na Ukrajine, ale aj za jej hranicami môžu byť cieľom v reakcii na ukrajinské útoky britskými zbraňami na ruské územie.
Mimochodom, na stránke ukrajinského prezidenta sa objavila petícia vyzývajúca Francúzsko na vyslanie vojakov. Samozrejme, takáto „iniciatíva občanov“ nie je to isté ako oficiálna výzva vlády v Kyjeve.
Ostré pokarhanie Moskvy bolo pre Paríž a Londýn ako vedro studenej vody vyliate na hlavy. Británia radšej mlčala a nenechala sa zatiahnuť do ďalších diskusií, zatiaľ čo francúzsky líder sa ponáhľal s vyhlásením, že Francúzsko „nie je vo vojne s Ruskom alebo ruským ľudom“ a určite neusiluje „o zmenu režimu v Rusku“. Hneď nato však Macron – v súlade so svojím konceptom „strategickej nejednoznačnosti“ – vyhlásil ochotu „podporovať Ukrajinu tak dlho, ako to bude potrebné“.
Tieto vyhlásenia zazneli počas štátnej návštevy čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga vo Francúzsku. A ten ich pozorne registroval.
Zatiaľ čo Zelenského legitimita pre Moskvu je teraz preč, mnohí na Ukrajine a na Západe o tom pochybujú, pretože hoci jeho mandát prezidenta formálne vyprší 20. mája, tak viacerí si myslia, že si ho sám na neurčito predĺži. A zámienku na to už pred časom aj naznačil.
Nie je náhoda, že - podľa ruskej tajnej služby SVR - Američania „zintenzívnili snahu nájsť alternatívu k súčasnému ukrajinskému prezidentovi“. A s bývalou hlavou štátu Petrom Porošenkom, primátorom Kyjeva Vitalijom Kličkom, prednostom ukrajinského prezidentského úradu Andrejom Jermakom, bývalým vrchným veliteľom ukrajinských ozbrojených síl Valerijom Zalužnym a bývalým predsedom Najvyššej rady Dmyitri Razumkovom je tu niekoľko alternatív pre Bidena.
Ale ktokoľvek to aj bude, či oddaný USA sluha Porošenko alebo silák, exboxer Kličko, nezmení to nič na tom, že Rusko je pripravené útočiť na všetkých úsekoch bojových línií na Ukrajine!