Ruské sankcie proti Turecku už veľmi drasticky zaberajú. Máme aj informácie od postihnutých
11.12.2015 13:45Ešte pred nedávnom patrilo Turecko k najobľúbenejším cieľom ruských turistov. Kremeľské sankcie to však dramaticky zmenili. Turecké hotely a celé turistické odvetvie v Turecku to už kruto pocítili. Istanbulské cestovné kancelárie už varujú, že budúci rok bude pre krajinu v oblasti turizmu veľmi stratový. V tomto roku zavítalo do Turecka viac ako 4 milióny Rusov. V budúcom roku je pravepodobné, že nepríde žiadny. Neexistuje (zatiaľ) nijaký príkaz zhora, ale Rusi sú veľkí národovci a cítia v sebe obrovský hnev voči Turecku za zostrelenie ruského lietadla a z vlastného rozhodnutia tam nepocestujú dovolenkovať. Už teraz škrtla veľká väčšina ruských cestoviek Turecko zo svojho programu. Vec má pre Turecko ale ešte ďalší negatívny aspekt. Ak neprídu ruskí hostia, tak v tureckých hoteloch ostane obrovské množstvo voľných izieb a cestovky z iných krajín, odkiaľ prichádza veľa hostí – ako napríklad z Nemecka – to využijú na to, že budú požadovať vysoké rabaty.
Tvrdé ruské sankcie postihujú aj turecké poľnohospodárstvo – momentálne je to obchod s ovocím a zeleninou. Na hraničných prechodoch, v prístavných halách, vo veľkoobchodných i maloobchodných skladoch sa len v súčasnosti nachádza do 200 000 ton čerstvého ovocia a zeleniny, ktoré mali byť okamžite exportované do Ruska. Ale neboli a ani už nebudú. Turci nevedia čo s nimi urobiť. Tieto poľnohospodárske produkty majú trhovú hodnotu do 160 miliónov eur.
Farmár Özdemir, z juhozápadného Turecka, nenadáva na Putina a nehnevá sa na neho, ale zlorečí, plný hnevu, svojmu prezidentovi a hovorí, že ospravedlnenie sa Turecka za zostrelené lietadlo a za smrť pilota je to najmenej, čo turecká vláda mala okamžite urobiť. Hovorí, že sa hanbí aj za politiku, ktorú Ankara robí voči Kurdom. Jeho sankcie tvrdo postihli a už teraz mu hrozí strata niekoľko stotisíc eur. Svoje produkty predával takmer výlučne do Ruska. Telefonoval so svojím ruským partnerom a aspoň on sa mu osobne ospravedlnil za hanebný akt odstrelu. Özdemir už teraz trpí existenčnými strachmi. Odsudzuje aj to, že Turecko namiesto toho, aby urobilo všetko pre to, aby Rusov odprosilo a snažilo sa o zmiernenie ruského oprávneného hnevu, tak sa mu dokonca vyhráža odvetnými sankcimi. Len sa trpko nad tým usmieva a tvrdí, že oni Rusku nemôžu nijako uškodiť – nanajvýš tak, že mu pošlú ISIS teroristov - a že sú extrémne závislí najmä od dodávok plynu z Ruska. Ak by ho Rusi odstavili, tak že na to tvrdo doplatí aj celá turecká ekonomika.
Trh s ovocím a zeleninou sa po ruských sankciách postupne rúca aj v Izmire či Istanbule a samozrejme aj inde. Jeden obchodník so zeleninou a ovocím v Istanbule prezradil, že za paradajky dostáva už teraz o 25 percent menej.
Vladimír Putin chce isť v sankciách ešte ďalej a hrozil s ich rozšírením. A veľa tureckých občanov si robí oprávnené starosti a hromží na svojho prezidenta. Obávajú sa, že budú mrznúť a obávajú sa aj priemyselní bossovia. Veď Turecko importuje až 60 percent plynu z Ruska. Erdogan je krátkozraký pomstychtivý egoista, ktorý nemyslí na svojich krajanov, ale len na svoje záujmy.
Ešte nedávno prezident Erdogan dojate – to dojatie len zahral - ďakoval v Moskve ruskému prezidentovi za to, že vláda súhlasila s postavením veľkej mešity v hlavnom meste a prejavoval mu za to veľkú vďačnosť, z ktorej už ale zrejme nič neostalo – na veľkú škodu tureckého národa.