Revolučný začiatok biologicko-fyzikálnej epochy: Zrodil sa prvý Computer s ľudskými mozgovými bunkami. Nikto ale nevie, či v tomto systéme nevznikne „nový druh“ vedomia!
27.03.2025 11:38Austrálska spoločnosť Cortical Labs predstavila CL1, prvý komerčný biologický-fyzikálny počítač na svete, ktorý kombinuje ľudské mozgové bunky s kremíkovým hardvérom.
Táto technológia s názvom „Synthetic Biological Intelligence“ (SBI) bola oficiálne spustená v Barcelone 2. marca 2025 a sľubuje, že predefinuje hranice medzi umelou a biologickou inteligenciou.
Spoločnosť vyhlásila, že by vraj nemalo vzniknúť v tomto systéme žiadne vedomie.
V tom vidím ale naozaj veľmi odvážne „tvrdenie“, ktoré v skutočnosti je len domnienkou!
Až dosiaľ sa vede totiž nepodarilo zistiť čo je princípom vzniku vedomia, a tým ani to, ako vedomie vzniká a aké energetické pole je jeho nositeľom.
Napísal som o problematike vedomia niekoľko článkov i publikácií, o.i. knihu Kozmos, Duch a Vedomie.
Jadrom systému CL1 sú státisíce v laboratóriu vypestovaných ľudských neurónov usporiadaných na silikónovom čipe. Tie tvoria dynamické neurónové siete, ktoré dokážu prijímať, spracovávať a vydávať elektrické signály.
Na rozdiel od tradičných systémov AI využíva CL1 prirodzenú adaptabilitu a schopnosť učiť sa biologických neurónov.
„Myslíme si, že je to iná forma života,“ vysvetľuje Brett Kagan, vedúci vedecký pracovník v Cortical Labs. Používame substrát inteligencie, konkrétne biologické neuróny, ale zostavujeme ich novým spôsobom."
Hlavnou výhodou systému je jeho energetická účinnosť. Zatiaľ čo moderné modely AI vyžadujú enormný výpočtový výkon a množstvo elektriny, kompletný stojan s 30 jednotkami CL1 pracuje len s 850-1000 wattmi.
Okrem toho sa biologické neuróny učia rýchlejšie a flexibilnejšie ako bežné systémy AI.
Neuróny sú kultivované v roztoku bohatom na živiny a majú všetko, čo potrebujú pre svoje zdravie. Rastú na kremíkovom čipe, ktorý vysiela a prijíma elektrické impulzy do štruktúry neurónov.
Operačný systém „biOS“ vytvára simulované prostredie pre neuróny a umožňuje komunikáciu medzi biologickými a digitálnymi systémami. Cortical Labs ponúka CL1 na nákup za približne 35 000 dolárov, čo je výrazne lacnejšie ako porovnateľné technológie. Alternatívne si zákazníci môžu prenajať výpočtový čas na čipoch prostredníctvom „Wetware-as-a-Service“ (WaaS) a pracovať s kultivovanými bunkami prostredníctvom cloudového prístupu.
„Táto platforma umožní miliónom výskumníkov, inovátorov a myšlienkových lídrov premeniť potenciál CL1 na hmatateľný vplyv v reálnom svete,“ hovorí Dr. Hon Weng Chong, zakladateľ a generálny riaditeľ Cortical Labs.
Táto technológia by mohla byť obzvlášť prelomová v lekárskom výskume. Umožňuje štúdium funkcií mozgu s bezprecedentnou jasnosťou a môže spôsobiť revolúciu vo vývoji a testovaní liekov tým, že poskytne eticky lepšiu alternatívu k testovaniu na zvieratách.
„Prevažná väčšina liekov na neurologické a psychiatrické poruchy, ktoré sa testujú v klinických štúdiách, zlyháva, pretože mozog je oveľa zložitejší,“ vysvetľuje Kagan.
Cortical Labs údajne berie etické otázky okolo tejto technológie vážne. Spoločnosť spolupracuje s bioetikmi, aby (podľa vlastných slov) „zabezpečila“, že v bunkových kultúrach nevznikne žiadna forma vedomia alebo vnímania.
Do akej miery je to možné určiť pre systém z bunkovej kultúry a anorganickej hmoty, to musí byť pre každého, kto sa zaoberá problematikou vedomia len záhadou.
Komercializácia CL1 začína novú kapitolu v histórii výpočtovej techniky – kapitolu, ktorá nanovo definuje hranice medzi biológiou a technológiou a môže pripraviť cestu pre úplne nový typ inteligencie.
A práve v tom sa ukrýva aj možnosť vzniku nového vedomia, človeku azda aj nebezpečného!!!