Rasista, kolonialista, ale aj národný hrdina Britov: Mnoho tvárí Winstona Churchilla – dnes je 150. výročie jeho narodenia

30.11.2024 22:32

Bývalý premiér Winston Churchill je považovaný za jedného z najvýznamnejších Britov. Jeho imidž charizmatického politika s cigarou sa stal ikonickým motívom. Ale už niekoľko rokov sa však už aj kritizuje odkaz muža, ktorý sa narodil pred 150 rokmi – 30. novembra 1874 v Blenheim Palace.

 

Hrubé, neomietnuté, sivo pôsobiace steny. Ťažké dubové dvere a všetky miestnosti bez okien. Každý, kto navštívi Churchill War Rooms v Londýne,  tak vstúpil do bunkra. Návštevníci prechádzajú labyrintom chodieb. Počas druhej svetovej vojny tu pracovali, jedli a spali muži a ženy, ktorí museli hľadať bezpečie pred nemeckými bombami.

 

Miesto rozpráva ale predovšetkým príbeh bývalého premiéra Winstona Churchilla a jeho dôležitú úlohu v tomto období.

 

Vojnové izby slúžili ako tajné podzemné ústredie jeho vlády a teraz je z nich múzeum. „V týchto miestnostiach robili rozhodnutia, ktoré viedli krajinu z pokraja porážky ku konečnému víťazstvu,“ zdôrazňujú organizátori výstavy. Obrovská zodpovednosť, ktorá musela vtedajšieho premiéra ťažiť, sa neodráža len v príbehoch, ktoré sa o ňom rozprávajú.

 

Na ľavej lakťovej opierke jeho drevenej stoličky v kabinete je možné vidieť hlboké ryhy. Pochádzajú z Churchillových nechtov. Situácia bola pre konzervatívneho premiéra v 40. rokoch minulého storočia mimoriadne ťažká. Po veľkých stratách v prvej svetovej vojne bolo britské kráľovstvo oslabené. Keď Nemecko o dve desaťročia neskôr zaviedlo kontinent do vojny, tak Briti boli stále unavení a aj ekonomicky vyčerpaný z tejto vojny.

 

Churchill ale motivoval svojich krajanov, aby pokračovali v boji – a tak zohral rozhodujúcu úlohu pri neskoršom triumfe Spojencov. Bývalý premiér je legendou aj dnes. „Churchill je považovaný za charizmatického vodcu, ktorý držal Britániu pohromade počas vojny a priviedol ju k víťazstvu,“ hovorí historik Almuth Ebke.

 

Hollywood ho už dávno povýšil na hrdinskú postavu, píše vo svojom životopise o Churchillovi historička a novinárka Franziska Augstein. Vymyslel populárne slová, ako napríklad vetu, že „nemal Británii čo ponúknuť okrem krvi, potu a sĺz“. Často sa ale  prehliada, že aj jeho život sa vyznačoval rozpormi a nevysvetliteľnými zmenami jeho pôvodných rozhodnutí.

 

„Winston Churchill bol skvelý,“ preberá Franziska Augstein mýtus, ktorý ho obklopuje, len aby ho ironicky rozbila v nasledujúcich vetách: „Áno bol skvelý, ale najskvelejší bol vo svojej nestálosti, netrpezlivosti“ a ako „oportunistický kariérista“ menil strany.“

 

Áno, Augstein skvele  v iróniii charakterizovala tohto veľkého  Brita.  Ale potom zo všetkých Britov práve on najviac stelesňoval stelesňoval cnosti, ktoré umožnili jeho krajine obstáť v 40. rokoch m inulého storočia: stabilitu a spoľahlivosť.

V skutočnosti bola cesta politika, ktorý sa narodil do šľachtickej rodiny Spencer-Churchill všetko, len nie priama. Ako študent si znepriatelil učiteľov, bol často osamelý a bol bitý, vysvetluje Augstein.

Po skončení školy potreboval niekoľko pokusov, aby zložil prijímaciu skúšku na Kráľovskú vojenskú akadémiu v Sandhurste. Potom pôsobil ako dôstojník na viacerých kontinentoch, dostával medaily, písal knihy a pracoval ako novinár.

 

Neskôr sa stal veľkým odporca politiky appeasementu.

 

Koncom 19. storočia sa začal vo svojej vlasti politicky angažovať a zastával rôzne ministerské funkcie. V 30. rokoch 20. storočia Churchill urazil svojou kritikou politiku zmierovania vtedajšieho premiéra Nevilla Chamberlaina.

 

Po nástupe národných socialistov k moci v Nemecku chcel stabilizovať mier prostredníctvom medzinárodného tlaku, čo ale zlyhalo. Keď musel Chamberlain v roku 1940 odstúpiť pre neúspešné vedenie vojny, prevzal ho Churchill.

 

„V 30. rokoch bol považovaný za politicky znemožneného,“ píše Augstein. Ale pretože neúnavne varoval pred nemeckou hrozbou, tak sa napokon stal novým premiérom. Jeho vytrvalé odmietanie vzdať sa alebo vyjednávať s nacistami dodalo odvahu hnutiu odporu v Británii. To platilo najmä na začiatku vojny. „Takmer vždy bol obľúbený u veľmi málo svojich parlamentných kolegov.

 

Ale ani lídri frakcií, ani premiéri nemohli ignorovať jeho výnimočný rétorický talent,“ opisuje ho Augstein. To mu pomohlo presvedčiť ľudí. "Keď polemizoval proti Hitlerovi v BBC, národ sa smial."

 

Výstava v Londýne ukazuje, ako sa mýtus a kult Churchilla stali viditeľnými v každodennom britskom živote krátko po jeho vymenovaní za premiéra. Bol zobrazovaný ako porcelánová figúrka, nechýbali poháre, hracie karty a pohľadnice. Churchillove figúrky sa skvele predávajú dodnes.

 

Skutočnosť, že mnohí Briti si ho pamätajú predovšetkým ako vojnového hrdinu, je tiež spôsobená tým, ako sa o ňom písalo, hovorí Ebke. „V desaťročiach po vojne médiá, historici a politici prispeli k zveličovaniu Churchillovej úlohy. Stal sa stelesnením hrdinstva tých, ktorí v druhej svetovej vojne porazili nacistov Hitlera.“

 

Toto je pre Britov „zdroj hrdosti a vlastenectva“ a podporuje to ich sebaobraz ako veľkej vojenskej sily, zdôrazňuje Frank Trentmann, historik z Birkbeck College na Londýnskej univerzite.

 

Odpor a činnosť v druhej svetovej vojne sa spomína a oslavuje ako „najlepšia hodina Británie“. Ale k zapamätaniu patrí aj zabúdanie, hovorí Lucy Noakes, profesorka histórie na Univerzite v Essexe. 

Briti sa teraz na bývalého premiéra  už pozerajú kritickejšie. „Protestovalo sa proti Churchillovi, najmä v súvislosti s hnutím Black Lives Matter, ktoré v roku 2020 získalo celosvetovú dôležitosť,“ hovorí Ebke. V roku 2020 bola poškodená socha Churchilla v Londýne a graffiti ho označovali ako rasistu.