Rakúsky prezident Van der Bellen dnes oficiálne poveril pravicovo-konzervatívnu FPÖ a jej lídra Herberta Kickla zostavením vlády. Ešte nedávno nemysliteľné sa stáva realitou!

06.01.2025 18:34

Hlava štátu to oznámila na tlačovej konferencii vo Viedni.

 

To znamená, že Rakúsko bude mať čoskoro prvého pravicovo konzervatívneho premiéra povojnového obdobia. V mnohom je jeho politické smerovanie podobné politike Viktora Orbána a Roberta Fica.

 

FPÖ bola už zapojená do vlád už v roku 2000 a medzi rokmi 2017 a 2019 – ale zakaždým  v koalícii, kde premiér bol z ÖVP.

 

Koncom septembra bola FPÖ najsilnejšou silou v parlamentných voľbách v Rakúsku s takmer 29 percentami. Vládna ÖVP  sa však doteraz bránila vytvoreniu koalície s ňou. Namiesto toho sa pokúsila vytvoriť koalíciu so sociálnymi demokratmi (SPÖ) a liberálmi (Neos) bez pravicových „populistov“ Herberta Kickla.

 

Kancelár Karl Nehammer (52) zostal až do konca pevný rozhodnutý, že nechce vládnuť s FPÖ a jej šéfom Herbertom Kicklom

 

Pred niekoľkými dňami po stroskotaní koaličných rozhovorov však Nehammer oznámil svoju rezignáciu z postu kancelára a šéfa strany, aby umožnil nové možnosti.

 

Čoskoro nový líder ÖVP Christian Stocker (64) v nedeľu oznámil, že chce rokovať s FPÖ – a to aj ako líder slabšej strany ako je  FPÖ - o vytvorení možnej vládnej koalície.

 

Spolkový prezident Alexander Van der Bellen (80/bývalý líder Strany zelených) na tlačovej konferencii povedal:

 

„Hlasy, ktoré vylučovali spoluprácu medzi ÖVP a FPÖ Herberta Kickla, nápadne stíchli. Preto som zavolal Herbertovi Kicklovi a súhlasil so stretnutím v pondelok o 11:00.“

 

Prakticky Van der Bellen nemal inú možnosť, ako dnes poveriť Kickla zostavením vlády. Nové voľby by nebolo možné uskutočniť niekoľko mesiacov.

 

Pritom nové prieskumy dokonca ukazovali, že FPÖ by potom ešte viac zvýšila svoj náskok v preferenciách pred ostatnými stranami!

 

„Rešpektovanie hlasovania si vyžaduje, aby spolkový prezident rešpektoval väčšinu, aj keď on sám môže mať iné želania a predstavy. Preto nebral som tento krok na ľahkú váhu," povedal Alexander Van der Bellen.

 

Van der Bellen klame a nehovorí pravdu, lebo ak by naozaj bol rešpektoval rakúske voľby, tak by bol hneď po nich poveril zostavením vlády jasného víťaza volieb, a tým bol Herbert Kickl!

 

Neurobil tak, lebo si želal inú vládu a nie vládu Kickla – opovrhoval ním a nerešpektoval ho a robil všetko pre to, aby jeho vládu prekazil.

 

Utrpel však hanebnú porážku – a to tak politickú, ako aj osobnú - a teraz bude v Rakúsku vláda, akú si neželal ani len v najhoršom sne!