Prvé starorímske mesto na území dnešného Španielska leží blízko hlavného mesta Andalúzie
09.02.2025 21:48Starorímske mesto Italica sa nachádzalo na rieke Guadalquivir, na trase medzi Sevillou (Hispalis) a Alcalá del Río (Ilapa), kde je dnes mesto Santiponce, v tesnej blízkosti ciest vedúcich do ťažobnej oblasti v Sierra Sur.
Mesto hralo v Rímskej ríši dôležitú strategickú úlohu, a to na politicko-vojenskej aj ekonomickej úrovni. Dôkazom toho je, že sa rozkladalo na ploche približne 52 hektárov.
Počiatky historického miesta Italica siahajú do roku 206 pred Kristom, keď generál Publio Cornelio Escipión porazil Kartágincov v bitke pri Ilipe v rámci druhej púnskej vojny a umiestnil legionárske sily na vrch San Antonio, kde sa nachádzala od 4. storočia pred Kristom osada Turdetan.
Hoci tieto dve komunity spočiatku pokojne koexistovali v oblasti Guadalquivir, netrvalo dlho a Rimania zaviedli svoje sociálne a politické pravidlá. V druhej polovici 1. storočia pred Kr. mesto získalo štatút obce a neskôr za vlády cisára Publia Aeliusa Hadriana (117 až 138) štatút kolónie, čím sa na administratívnej úrovni rovnalo hlavnému mestu.
Italica bola rodiskom cisárov Trajána a Hadriána, ako aj veľkého počtu vtedajších senátorov. V dobre zachovaných ruinách mesta Italica si návštevníci môžu prezrieť impozantný rímsky amfiteáter, okolité ulice, obytné domy, verejné budovy, ale aj umenie a predmety každodennej potreby.
Itálica, len 13 kilometrov severne od Sevilly, je domovom starovekých ruín prvej rímskej osady v dnešnom Španielsku a bola prvým rímskym mestom mimo Talianska. Mesto bolo založené v roku 206 pred Kristom. Zaujímavosťou je, že Itálica bola aj rodiskom minimálne dvoch rímskych cisárov.
Po stáročia bola Itálica známa so svojím skvele vybudovaným mestským centrom s chrámom, divadlom, verejnými kúpeľmi a nádhernými domami pre bohatú elitu. Mesto malo okolo 8000 obyvateľov.
Známy mestský amfiteáter prilákal tisíce divákov zo širokého okolia, aby sledovali krvavé zápasy gladiátorov, poľovačky na divú zver a verejné popravy. Táto „zábava“ rozhodne nebola pre slabé povahy.
Okolo ruín mesta Itálica dnes vyrástlo moderné španielske mesto Santiponce a turisti húfne navštevujú toto historické miesto, aby obdivovali zachované rímske pozostatky.
V priebehu druhej púnskej vojny dal Publius Cornelius Scipio Africanus v roku 206 pred Kr. po bitke pri Ilipe postaviť osadu ako tábor pre ranených rímskych vojakov a neskôr bol rozšírený na vojenské stanovište. Rimania každoročne posielali do Španielska prétorov k podmaneným národom ako guvernérov alebo superintendentov, aby udržali mier.
Osada, neskôr známa pod plným názvom Colonia Aelia Augusta Italica, predstavovala skorý východiskový bod romanizácie Pyrenejského polostrova. Minimálne od čias Gaia Iulia Caesara mala Italica štatút municipium.
Vzhľadom na blízkosť rímskeho mesta Hispalis (Sevilla) sa predpokladá, že Italica bola oficiálnym mestom, zatiaľ čo Hispalis bola predovšetkým obchodnou a ekonomickou metropolou. O význame Italica svedčí skutočnosť, že tu sídlili rody rímskych cisárov Trajána a Hadriána.