Prichádza deň pre Medzinárodný trestný súd, keď sa presvedčíme, či je nezávislym súdom, alebo je len sluhom Západu
21.11.2023 10:44Medzinárodný trestný súd v Haagu má teraz príležitosť ukázať svetu, že je skutočne neutrálnym súdom, pretože päť štátov sa obrátilo na súd pre izraelské vojnové zločiny v pásme Gazy. Ak neodpovie, tak v podstate nemá právo na existenciu.
Medzinárodný trestný súd (ICC) má jurisdikciu nad štátmi, ktoré pristúpili k Rímskemu štatútu. ICC je príslušný, ak sťažnosť na páchateľa pochádza z členského štátu alebo ak boli zločiny spáchané v členskom štáte.
ICC však vydal zatykač na ruského prezidenta Putina aj napriek tomu, že Rusko nepristúpilo k Rímskemu štatútu a pričom aj Ukrajina, na území ktorej sa podľa ICC odohrali údajné ruské vojnové zločiny, Rímsky štatút neratifikovala.
ICC tým absurdným spôsobom porušil svoje vlastné pravidlá, aby splnil želania (nariadenia) Západu.
Zatiaľ teda už päť štátov nasledovalo tento príklad, a teraz požiadalo prokuratúru ICC o vyšetrenie situácie v Palestíne, hoci Izrael nie je členom Rímskeho štatútu, uviedol prokurátor Karim Khan. O vyšetrovanie podľa neho požiadali Bangladéš, Bolívia, Komory, Juhoafrická republika a Džibutsko.
Istanbulskí prokurátori už predtým podali na ICC petíciu proti izraelskému premiérovi, v ktorej tvrdili, že Netanjahu „spáchal zločiny proti ľudskosti a vedie vojnu a robí genocídu pred očami celého sveta“.
Urobili tak v súlade s medzinárodnými normami trestného práva. Hoci odvolanie k ICC v mene tureckého štátu je nemožné, lebo ani Ankara nepodpísala Rímsky štatút, Turecko ale môže prostredníctvom štátnych štruktúr a mimovládnych organizácií informovať prokuratúru súdu v Haagu o zločinoch.
Podľa logiky, ktorú sledoval prokurátor Khan s prezidentom Putinom, sa teda v najbližších týždňoch očakávajú zatykače na zodpovedných vo vedení izraelského štátu a armády.
Ak sa tak ale nestane ani po niekoľkých mesiacoch, tak ICC potom pristupuje k Izraelu neprávom inakšie, ako k Rusku, čo by potom dokazovalo, že ICC nie je objektívnou a nezávislou justíciou, ale politickým nástrojom Západu.