Prezident Putin prijal v utorok v Moskve predsedu vlády Iraku. Tvrdý úder pre USA: Bagdad sa čoraz viac orientuje na Rusko

10.10.2023 23:16

Ruský prezident Vladimir Putin prijal v utorok v Kremli irackého premiéra Mohammeda Shia Al-Sudaniho. Ocenil spoluprácu medzi oboma krajinami v skupine veľkých producentov ropy OPEC+ a uviedol, že pomohla stabilizovať trhy s energiou.

 

"Koordinujeme prácu v rámci OPEC+ a robíme to veľmi úspešne s cieľom stabilizovať situáciu na svetových trhoch. Celkovo sa nám to darí a dúfam, že s vami budeme spolupracovať aj v budúcnosti." Putin to povedal Sudanimu na začiatku ich vôbec prvého stretnutia.

 

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), Rusko a pridružení producenti sú známi ako OPEC+. Putin venuje veľkú pozornosť obchodu s ropou a plynom, ktorých predaj generuje približne tretinu príjmov ruského štátneho rozpočtu.

 

Irak je po Saudskej Arábii druhým najväčším producentom ropy OPEC.

 

Saudská Arábia a Rusko sa dohodli, že do konca roka budú pokračovať v dobrovoľnom znižovaní dodávok o 1,3 milióna barelov ropy denne, čo predstavuje viac ako 1 % celosvetového dopytu.

Putinovo stretnutie so Sudanim sa uskutočnilo na pozadí konfliktu medzi Izraelom a palestínskymi militantmi v pásme Gazy, ktorý si od víkendu vyžiadal stovky obetí na oboch stranách.

 

Sudani zdôraznil pokračujúcu podporu Iraku pre palestínsku vec a požiadal Rusko, aby využilo svoj štatút stáleho člena Bezpečnostnej rady OSN na zastavenie izraelských útokov na palestínske územia.

Putin predtým povedal, že výbuch násilia medzi Izraelom a Palestínčanmi ukázal zlyhanie americkej politiky na Blízkom východe. Kremeľ uviedol, že je v kontakte s oboma stranami.

 

 

Iracký premiér Sudani, ktorý prišiel do Moskvy na dva dni, sa s Putinom opäť stretne v stredu, keď sa obaja lídri zúčastnia veľkého energetického fóra, uviedol Kremeľ.

 

Vo vyhlásení Iraku po utorňajších rokovaniach v Kremli sa uvádza, že Sudani a Putin sa zamerali na zlepšenie bilaterálnych vzťahov a spolupráce, najmä v energetickom sektore, vrátane aktivít ruských ropných spoločností v Iraku.

 

Putin v televízii z ich rokovaní uviedol, že ruské investície v Iraku dosiahli približne 19 miliárd dolárov.

 

Najväčšia ruská ropná spoločnosť Rosneft obchoduje s irackou kurdskou regionálnou vládou minimálne od roku 2017 a pumpuje tam miliardy dolárov do ťažby ropy a lodnej infraštruktúry.

 

Ruská spoločnosť Lukoil v súčasnosti ťaží okolo 480 000 barelov ropy denne na irackom ropnom poli West Qurna 2 na juhu krajiny, zatiaľ čo ruský Gazprom Neft, ropná divízia plynárenského gigantu Gazprom, pracuje na projekte ropného poľa Badra na východe krajiny. Ide o Irak a dve polia v irackom Kurdistane.

 

Ruský vplyv v Iraku rastie enormne a podľa všetkého sa Irak usiluje stať sa aj súčasťou BRICSu.