Prekvapujúce zistene vedcov: Opice komunikujú gestami rovnako rýchlo ako ľudia pri svojej verbálnej komunikácii
04.03.2025 22:03Ľudská komunikácia môže byť menej jedinečná, ako si myslíme – aspoň pokiaľ ide o tempo našich rozhovorov. Štúdia ukazuje: Šimpanzy „hovoria“ rovnako rýchlo ako my.
V našej komunikácii sme my ľudia skutočnými umelcami reakcie: Keď spolu hovoríme, medzi výmenami slov uplynie iba zlomok sekundy. Napriek tomu rýchlosť našich rozhovorov asi nie je až taká zvláštna. Tím vedcov zistil, že podobne vysokou rýchlosťou spolu komunikujú aj šimpanzy. Ľudoopi však nepoužívajú verbálny jazyk, ale skôr gestá.
„Ľudské jazyky sú neuveriteľne rozmanité, ale spoločnou črtou je štruktúrovanie našich konverzácií s rýchlou výmenou slov v priemere len 200 milisekúnd,“ hovorí Cathrine Hobaiter zo škótskej univerzity St Andrews o prestávkach v ľudských rozhovoroch.
Stále však bola nevyriešená otázka, či je to jedinečné pre ľudí alebo či majú túto štruktúru aj iné tvory.
Štúdia publikovaná v časopise „Current Biology“ teraz ukazuje, že je to tak, prinajmenšom u šimpanzov.
Výskumníci analyzovali celkovo 8 500 gest od 252 šimpanzov z piatich skupín divokých šimpanzov vo východnej Afrike a zaznamenali čas, ktorý uplynul medzi jednotlivými gestami v „konverzácii“.
„Zistili sme, že načasovanie gest šimpanzov a výmeny slov medzi ľuďmi je podobne rýchle,“ vysvetľuje hlavný autor projektu Gal Badihi.
To naznačuje, že podobné evolučné mechanizmy fungovali pri vývoji oboch typov sociálnej interakcie.
Ďalšou teóriou od tímu je možnosť, že vysoká rýchlosť by sa mohla nezávisle presadiť ako komunikačná stratégia u ľudí a opíc.
Výskumná skupina vidí predovšetkým schopnosť rýchlych rozhovorov ako cestu k väčšej efektivite spoločného života. Pretože na rýchlu výmenu informácií sa potrebuje menej času a energie. Autori sa domnievajú, že individuálne a spoločné ciele by tak bolo možné dosiahnuť rýchlejšie a s menším úsilím.
Vedci dokonca identifikovali kultúrne rozdiely u opíc. Rovnako ako ľudia v rôznych krajinách nechávajú rôzne dlhé pauzy medzi výmenami slov, tak aj rýchlosť reakcie šimpanzov pri gestikulácii by sa v závislosti od skupiny aspoň minimálne líšila.
"Je zaujímavé, že šimpanzy s nami zdieľajú naše spoločné načasovanie a aj jemné kultúrne rozdiely. Medzi ľuďmi sú to Dáni, ktorí reagujú "pomalšie" a medzi východoafrickými šimpanzmi je to skupina Sonso v Ugande, kde sa tiež reaguje „pomalšie," hovorí Cathrine Hobaiter.
Prečo je to tak, to experti zatiaľ nezistili.