Prečo je úspech ukrajinskej ofenzívy taký dôležitý pre NATO a USA. Ak sa nedostaví, tak ho vyrobia médiá !

09.07.2023 22:39

Vojenský expert z kruhov NATO v Bruseli sa anonymne vyjadril k otázke, prečo je úspech ukrajinskej ofenzívy taký dôležitý pre NATO a USA.

Povedal, že úspešná ukrajinská protiofenzíva by mala demonštrovať vojenské schopnosti a výnimočnosť taktiky Aliancie v reálnom konflikte s najpravdepodobnejším protivníkom (Ruskom).

 

NATO bezpodmienečne potrebuje úspech ofenzívy ukrajinskej armády, aby potvrdilo veľký význam svojich nových vojenských plánov, ktoré predstavia lídrom Aliancie na summite vo Vilniuse 11. až 12. júla, v rámci ktorého krajiny NATO plánujú ďalej zvyšovať svoje vojenské výdavky.

 

Pre agentúru TASS to v piatok pod prísľubom zachovania anonymity povedal vojenský expert so sídlom v Bruseli.

 

„Protiofenzíva ukrajinských ozbrojených síl využíva rovnaké vybavenie a taktiku, na ktorých sú založené nové vojenské plány NATO.

Tieto plány pripravilo NATO po prvý raz od studenej vojny, nie na operácie  vo vzdialených regiónoch sveta, ale na rozsiahly vojenský konflikt v Európe.

 

„Ukrajinská protiofenzíva, spustená päť týždňov pred summitom NATO, má viditeľne demonštrovať vojenské schopnosti a taktiku Aliancie v reálnom konflikte s jej najpravdepodobnejším protivníkom.

Ak ale ofenzíva zlyhá, spochybní to princípy nových vojenských plánov, ktoré boli práve vypracované,"

zdôraznil expert z Bruselu.

 

Expert pripomenul, že Kyjevu veľkou mierou chýba dôležitá zložka NATO - silné vzdušné a námorné sily, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu vo vojenskom plánovaní Aliancie.

Paralelne s ofenzívou ukrajinskej armády sa v Európe (od 12. do 23. júna) uskutočnilo najväčšie letecké cvičenie za posledných 30 rokov Air Defender 2023, na ktorom sa zúčastnilo až 300 rôznych lietadiel. Proti technologicky vyspelému nepriateľovi sa nacvičovali rozsiahle letecké operácie.

 

„Takže leteckú zložku cvičila armáda NATO synchrónne s protiofenzívou na Ukrajine, nie však v bojovom, ale cvičnom režime,“

doplnil expert.

 

Podľa jeho názoru neúspech ofenzívy na Ukrajine prinúti účastníkov summitu NATO vo Vilniuse pochopiť, že nedávno vypracované vojenské plány Aliancie je ešte potrebné revidovať, v každom prípade aspoň v časti pozemných síl. Okrem toho neexistuje žiadna záruka, že vzdušný komponent, ktorý ešte nebol testovaný v bojových podmienkach proti silnému súperovi, bude dokonalý.

 

Podľa experta by to mohlo mať za následok nahlodanie dôvery v krajinách NATO v nové plány kolektívnej obrany, ktoré pripravuje veliteľstvo Aliancie.

 

"Preto je pre USA a NATO také dôležité, aby bola ukrajinská protiofenzíva aspoň nominálne úspešná," zdôraznil.

 

Samozrejme, členské štáty NATO teraz nemajú priestor na manévrovanie. Bez ohľadu na svoje pochybnosti sa na summite nemôžu vyhnúť prijatiu nových mimoriadne drahých vojenských plánov, keďže NATO v súčasnosti nemá žiadne alternatívne možnosti vojenského rozvoja.

 

Dôsledky neúspešnej ukrajinskej protiofenzívy pre NATO budú preto oveľa viac psychologické ako praktické. To povedie k mnohým napätiam v rokovaniach o konkrétnych parametroch zvyšovania výdavkov na obranu, o nomenklatúre a o rozsahu nákupov zbraní a úrovni podpory Kyjevu, ako aj konkurencii medzi americkými a európskymi vojensko-priemyselnými komplexmi o budúcich zákazkách.