Podpora hroziacej svetovej vojne: Po Scholzovi príde vojnový kancelár Merz? Už teraz hrozí Putinovi raketami až do Moskvy!

21.11.2024 19:12

Líder CDU Merz oznámil, že ako budúci kancelár chce dať Moskve ultimátum ohľadom Ukrajiny. Je to nebezpečne agresívna rétorika, najmä preto, že dodávka rakiet Taurus by zahŕňala aj priame zapojenie personálu Bundeswehru do ich prevádzky. Prezident Putin už varoval pred následkami.

 

Najnovšie vyjadrenia predsedu CDU Friedricha Merza v rozhovore pre Stern vyvolávajú diplomatický poplach nielen v EÚ.

 

Opozičný líder svojím oznámením 24-hodinového ultimáta Rusku a hroziacim doručením rakiet Taurus Ukrajine dosiahol nový rozmer v eskalácii zahraničnej politiky. To, čomu sa doteraz v nemeckých médiách venovalo prekvapivo málo pozornosti, už vyvoláva v Moskve značné nepokoje. 

 

Nie bezdôvodne: Merzova hrozba, že ak sa stane kancelárom, dá Ukrajine zelenú na útoky hlboko do ruského vnútrozemia, je viac než len rétorické rinčanie šabľami. Jeho vyjadrenia v Bundestagu podčiarkujú vážnosť jeho zámerov.

 

Technická realita robí situáciu obzvlášť výbušnou. Ako sa vie z nedávno odhaleného rozhovoru medzi nemeckými generálmi letectva, použitie rakiet Taurus si absolútne vyžaduje odbornosť Bundeswehru. Jednoduché odovzdanie zbraní Kyjevu by nestačilo – zložité programovanie môžu robiť len nemecké ozbrojené sily.

 

V tejto súvislosti sa už Putin  vyjadril: „Takéto útoky si vyžadujú priamu účasť vojakov NATO. To by nevyhnutne viedlo k vojenskej konfrontácii s Ruskom.“ Varovanie, ktoré treba brať vážne vzhľadom na vojenskú realitu.

 

Situácia je obzvlášť výbušná v dôsledku skutočnosti, ktorej sa doteraz nevenovala veľká pozornosť: Bundeswehr má od roku 2021 podrobné mapy reliéfu Ruska. Na rozdiel od Veľkej Británie či Francúzska by Nemecko teoreticky dokázalo vykonávať presné útoky na ruské územie aj bez americkej podpory.

.

Strategické dôsledky Merzových vyhlásení sú ďalekosiahle. Nemecký kancelár, ktorý dáva Moskve ultimátum a vyhráža sa raketovými útokmi, by spochybnil celú európsku bezpečnostnú architektúru. 

 

Dôsledky by boli nepredvídateľné: Ruské protiútoky na nemecké vojenské objekty by boli rovnako mysliteľné ako útoky na Berlín v reakcii na potenciálne raketové útoky na Moskvu.

 

Medzinárodná diplomacia na tento vývoj reaguje s rastúcim znepokojením. Skúsení experti na zahraničnú politiku varujú pred nebezpečným momentom eskalácie. 

 

Skutočnosť, že kandidát na kancelára z najväčšej opozičnej strany tak nehorázne hrozí vojenskou konfrontáciou s Ruskom, vyvoláva otázky o spoľahlivosti zahraničnej politiky Nemecka.

 

Súčasná situácia si viac ako kedykoľvek predtým vyžaduje obozretnú diplomaciu namiesto úbohej predvolebnej rétoriky pravdepodobného kancelára Merza. História opakovane ukázala, že vojenské hrozby môžu rýchlo vyvinúť vlastnú nekontrolovateľnú dynamiku. 

 

Merzove komentáre by sa mohli ukázať ako nebezpečný katalyzátor v už aj tak napätej geopolitickej situácii. Pre európsku bezpečnostnú architektúru je v stávke veľa – možno viac, ako si líder CDU uvedomuje – ak si vôbe   niečo tento egocentrický pán  v tomto smere uvedomuje!