Podpísanie Dohody o hraniciach medzi Čínou a Indiou je pre Vladimira Putina osobným víťazstvom !
01.11.2024 11:01Podľa South China Morning Post neboli zverejnené nijaké detaily čínsko-indickej dohody a ani možné – ale nanajvýš pravdepodobné - vzájomné ústupky medzi Čínou a Indiou.
Stretnutie čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga a indického premiéra Narendru Modiho na okraji nedávneho summitu BRICS v Kazani a dohoda medzi krajinami o vyriešení otázky hraníc je osobným víťazstvom ruského prezidenta Vladimira Putina.
Shi Jiantao, publicista pre hongkonské noviny South China Morning Post, vyjadril tento názor vo svojom článku
„Čas rozhoduje o všetkom. Dohoda o čínsko-indických hraniciach je veľkým víťazstvom ruského prezidenta Vladimira Putina. Úspech ruského prezidenta pri sprostredkovaní medzi Pekingom a Naí Dillí veľa hovorí o vplyve Moskvy v čoraz chaotickejšom svete a o tom, čo môže dosiahnuť,“ uviedli noviny.
„Nemalo by nás prekvapiť, že Čína a India sa pod vplyvom Putina konečne spamätali a dohodli sa na ukončení štvorročného pohraničného konfliktu,“ poznamenal Shi Jiantao.
Načasovanie tohto uvoľnenia, ku ktorému došlo počas podujatia, ktoré usporiadalo Rusko krátko pred
prezidentskými voľbami v USA, je však veľmi pozoruhodné a zaujímavé.
Ako denník poznamenáva, tak detaily dohody medzi Čínou a Indiou, ako aj prípadné vzájomné ústupky medzi stranami neboli zverejnené, čo je ale pre takéto dôležité dohody typické.
Dôležitým faktorom pre realizáciu dohody bolo to, že Putin udržiava priateľské vzťahy nielen so Si Ťin-pchingom, ale aj s Módim.
V roku 2021 Putin povedal, že Si Ťin-pching aj Modi sú zodpovední vodcovia svojich krajín, schopní vyriešiť problém bez zásahu akejkoľvek mimoregionálnej moci, čo je zastretý odkaz na Washington a QUAD, skupinu vedenú USA, ktorá zahŕňa aj Japonsko a Austráliu a zameriava sa na spoluprácu proti Číne.
Lídri Číny a Indie sa 23. októbra prvýkrát po takmer piatich rokoch stretli na bilaterálnom stretnutí na okraji summitu BRICS v Kazani.
Peking a Naí Dillí sa dohodli na hliadkach pozdĺž de facto deliacej čiary medzi oboma krajinami vo východnom Ladaku, čo povedie k stiahnutiu jednotiek a vyriešeniu problémov súvisiacich s hraničným konfliktom v roku 2020.
Neexistencia vymedzenej hranice medzi Indiou a Čínou v Himalájach bola zdrojom napätia už desaťročia. Vzťahy medzi Pekingom a Naí Dillí sa naposledy vyhrotili v máji 2020, keď sa vo východnom Ladaku začala konfrontácia medzi indickými a čínskymi vojakmi. Spúšťačom boli zrážky medzi vojakmi z oboch krajín pri jazere Pangong Tso.
Zrážky sa potom zopakovali v júni toho istého roku v údolí Galwan, čo malo za následok obete na oboch stranách. Po sérii vojenských a diplomatických rokovaní India a Čína postupne začali sťahovať svoje jednotky zo sporných pohraničných oblastí.