Po víťazstve Trumpa je Viktor Orbán vysoko na koni a Brusel, Nemecko a EÚ len na chromom somárovi!

08.11.2024 21:39

„Mar-a-Lago volá Budapešť! Prvý telefonický rozhovor po voľbách sme mali s prezidentom Trumpom. Máme veľké plány,” napísal na svojom Facebooku  Viktor Orbán.

 

To všetko znamená, že Viktor Orbán bude pravdepodobne jedným z prvých šéfov vlád, ktorí budú môcť osobne hovoriť s Donaldom Trumpom po jeho znovuzvolení,

a s najväčšou pravdepodobnosťou aj prvý európsky šéf vlády. Trump, o ktorom je známe, že si váži lojalitu, bude pravdepodobne vnímať kampaň EÚ proti Maďarsku, vrátane zadržiavania zmrazených miliárd EÚ, s nepochopením.

 

Očakáva sa, že Trump v mnohých smeroch úplne prekalibruje americký prístup k EÚ, pričom pravdepodobne budú nasledovať clá, sankcie a ďalšie diplomatické opatrenia.

 

V stredu ráno k výsledku volieb USA medzi prvými prezidentovi USA zablahoželal aj maďarský premiér.

 

„Vidím brilantné víťazstvo, možno najväčší návrat ako prezident v západnej politickej histórii. Veľké víťazstvo. Vyhrážali sa mu väzením, zobrali mu majetok, pokúsili sa ho zabiť, celý americký mediálny svet sa obrátil proti nemu, a predsa vyhral.

Ako povedal, teraz je veľká šanca, že do konca roka budú mierové sily v západnom svete prevažovať.

 

Je veľká šanca, že sa to stane, a ak sa tak stane, ekonomika sa môže zotaviť a americko-maďarské vzťahy sa tiež môžu vrátiť do starých zlatých čias.

Máme niekoľko plánov, ktoré môžeme realizovať s prezidentom Donaldom Trumpom v nasledujúcom roku,“ povedal Orbán pre maďarské médiá.

 

Maďarský premiér Orbán chcel na summite EÚ v Budapešti, ktorý sa začal vo štvrtok, priviesť členské štáty na cestu nového amerického prezidenta Trumpa – aj pokiaľ ide o Ukrajinu.

Pre Orbána prichádza Trumpovo volebné víťazstvo v pravý čas. Vo štvrtok predsedal mimoriadnemu summitu EÚ v Budapešti, kde bolo jeho zámerom priviesť Európu na Trumpov kurz.

 

Orbán požaduje, aby bola upravená najmä politika voči Ukrajine. Dôrazne upozorňoval, že EÚ nemôže znášať náklady vojny sama.

 

Trumpov triumf je však mimoriadnym sklamaním pre predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyen. Tá stále len buduje svoj tím. Päť mesiacov po európskych voľbách sa vypočutia nových komisárov ešte len začali a orgán EÚ ešte nefunguje.

 

Ale to nie je jediný jej problém. Zatiaľ čo Orbán má priamu linku na Trumpa, von der Leyen ešte musí hľadať k nemu kontakt, čo jej nepadá ľahko.

 

A naviac Trump je konzervatívny patriarchálny typ muža a veľmi neznáša ženy ako Leyen.

Tá ide na neho  lichotivými „vrelými“ gratuláciami a pomerne priamou prosebnou výzvou: „Pracujme spolu na silnej transatlantickej agende,“

To je ale cesta zarúbaná a totálne zlá taktika.

 

A preto „zblíženie“ sa s Trumpom zostane len zbožným želaním „kráľovnej“ z Bruselu.

Pretože Trump je všetko možné, len nie transatlantik.

 

A je dokázané, že ani on nie je fanúšikom EÚ – práve naopak: „Európa je akousi „mini-Čínou,“ posťažoval sa pred prezidentskými voľbami v USA. A dodal: „Neberú nám autá, neberú naše poľnohospodárske produkty, neberú nič."

 

Aby sa to zmenilo a Amerika bola opäť „skvelá“ a „great“, Trump už zaviedol represívne clá vo výške 10 alebo 20 percent na všetok dovoz z EÚ. Ak by sa zaviedlo clo vo výške 20 percent, znamenalo by to len pre Nemecko ekonomické škody vo výške 33 miliárd eur ročne, odhaduje inštitút IFO.