Od filmovej hviezdy až k vynikajúcej lekárke: Dr.med. Marianne Koch vo svojich 93 rokoch ešte neuvažuje o tom, že skončí
16.01.2025 15:33Marianne Koch (93) v mladosti obdivovaná filmová hviezda, sa neskôr stala uznávanou lekárkou, vedkyňou, moderátorkou, autorkou a publicistkou. O starnutí a starobe hovorí: Vôbec nie sme otrokmi génov. Pre „mladosť“ v starobe sa musí ale niečo robiť
S Marianne Koch, ktorá účinkovala vo viac ako 70 filmoch (o.i. hrala aj s Gregory Peckom a Clint Eastwoodom) vyrastali generácie divákov, a to nielen v Nemecku.
Bola však nielen krásnou a obdivovanou ženou, ale aj mimoriadne nadanou a inteligentnou osobnosťou.
Ako neobyčajne skvelá žiačka preskočila dve triedy a zmaturovala už ako 16 ročná. Začala študovať v Mníchove medicínu a
cez prázdniny po úspešne ukončenom druhom semestre si zarábala v kopírke v Bavorských filmových štúdiách. Tu bola objavená pre film. Koch potom prerušila štúdium medicíny kvôli filmovej kariére, ktorá ju už veľmi skoro zaniesla aj do USA.
Keď sa jej vo veku 80 rokov (vyzerala vtedy o 25 až 30 rokov mladšia) žurnalisti opýtali, kedy si prvýkrát v živote uvedomila, že starne, tak povedala:
„Keď som sa vo veku 41 rokov po viac ako 20-ročnej filmovej kariére vrátila do prednáškovej sály Univerzitnej lekárskej kliniky medzi 20 ročných študentov. Začula som niekoľkokrát ako si spočiatku niektorí potichu šeptali: „Čo tu tá stará chce?“
Sama som sa ale vôbec nepokladala za starú (Marianne aj vtedy vyzerala aspoň o 10 – 12 rokov mladšia).
V súčasnosti, keď bude 19. augusta táto mníchovská rodáčka oslavovať už 94 rokov, tak hovorí:
„Samozrejme, že som v posledných rokoch pociťovala isté obmedzenia. Mám naozaj šťastie, stále môžem normálne chodiť, čítať, vidieť a počuť, môžem pokračovať vo svojom pravidelnom programe „Gesundheitstalk“ v Bayerischer Rundfunk a môžem cestovať a stále som aj zdravá, a môžem aj pracovať vo svojej praxi ako lekárka. Takže všetko je ešte dobré. Ale určite môže za to všetko aj môj spôsob života.
Keď sa jej v jednom televíznom rozhovore pýtali: Je „šťastie“ iné slovo pre „dobré gény“?, odpovedala:
„Nielen to. Ale moji rodičia a ďalší príbuzní sa v skutočnosti dožili vysokého veku pri plne fungujúcom rozume. A samozrejme, že nie ste otrokom svojich génov, ale k zdravému starnutiu môžete sami prispieť pomerne veľkou mierou. Veľa pohybu, dbať na normálny krvný tlak, zdravo sa stravovať, nemať nadváhu a súčasne aj neustále zamestnávať rozum a trénovať ho.“
Podľa Koch patria k rozhodujúceim faktorom, ako zostať stále mladý aj časté sociálne kontakty a neustála zvedavosť.
To znamená baviť sa novými vecami. Veda to nazýva „celoživotné vzdelávanie“. Aj s určitými fyzickými obmedzeniami vás môžu stále zaujímať nové veci. Čo je podľa vekových výskumníkov rozhodujúce, je pozitívny postoj k starnutiu. Krajiny Ďalekého východu sú v tomto smere vzorom. Stále sa máme čo učiť.
Som presvedčená – tvrdí Koch - že je mimoriadne dôležité pre život každého, aby sa u detí a mladých ľudí posilňovalo sebavedomie – zo strany rodičov a učiteľov. Každý, kto počuje iba: „To nedokážeš“, to bude mať neskôr určite ťažšie.
Na druhej strane, tento pocit: „Áno – som niekto, nájdem si cestu v živote“ je veľkou pomocou – najmä v neskorších, možno ťažkých časoch.
Koch: "Moja matka bola slobodným rodičom, to znamená vychovávala nás sama. Vždy nám s bratom povedala – aj keď sme opäť urobili nejakú hlúposť: „Ste skvelé deti. Určite sa niečím stanete.“ A čo ešte povedala: „Buď statočný. Očividne som si tento jej odkaz pre život a nebáť sa mať odvahu do všetkého, osvojila, pretože som vo svojom živote často profesionálne robila nové veci."
Vyznamenania a ocenenia, ktoré dostala Marianne Koch:
1955: Bundesfilmpreis-: Filmband in Silber in der Kategorie Beste weibliche Nebenrolle
1955: Goldener Bambi
1965, 1966 und 1971: Bronzener Bravo Otto der Jugendzeitschrift BRAVO
1967: Goldene Kamera der Zeitschrift Hör zu
1976: Adolf-Grimme-Preis für die Talk-Show III nach neun und deren Team
1988: Preis des Allergiker- und Asthmatiker-Bundes
1988: Hartmann-Thieding-Medaille
1999: Medizin im Wort (Preis des Kollegiums der Medizinjournalisten)
2000: Ehrung durch die bayerische Landeshauptstadt mit der Medaille München leuchtet
2002: Auszeichnung für ihr Lebenswerk mit dem Bundesverdienstkreuz
2005: Bayerische Staatsmedaille für Verdienste um Umwelt und Gesundheit
2017: Bayerischer Verdienstorden
2019: Paracelsus-Medaille
2023: Bundesverdienstkreuz 1. Klasse
2023: Ehrenbürgerin der Gemeinde Tutzing