Úvodná stránka > Obrovská blamáž pre USA - Rusko zasiahne v Sýrii vojensky
Obrovská blamáž pre USA - Rusko zasiahne v Sýrii vojensky
03.09.2015 23:55
Moskva štartuje prekvapujúcu ofenzívu v Sýrii proti ISIS. Rusi tam budú operovať veľmi cielene, a to nielen vojensky, ale aj politicky. Niečo také bude znamenať veľmi nepríjemnú porážku pre Biely Dom. Američania tak stratia veľkú časť vplyvu nielen na Blízkom Východe, ale aj vo svetovej politike.
Viaceré izraelské média oznámili, že Rusi si už vybudovali veľkú vojenskú základňu v blízkosti Damašku. Odtiaľ plánujú robiť účinné letecké nálety na ISIS. V najbližších týždňoch prídu do Sýrie tisícky ruských vojakov. Okrem toho sa tam presunú početné bojové lietadlá typu MiG29 a Yak130.
S príchodom Rusov do Sýrie sa podstatne zmení celá dynamika tamojšieho nebezpečného konfliktu. USA sa zatiaľ k tomuto prekvapujúcemu vývoju situácie v Sýrii nevyjadrili. Známy žurnalista Alex Fishman, odborník na vojenské záležitosti, povedal, že Rusko pokladá koalíciu, vedenú USA, za neschopnú (alebo sa za tým ukrývajú iné ciele Washingtonu?) zasadiť Islamskému štátu rozhodujúce údery a preto chce samo prísť s potrebnou vojenskou iniciatívou proti nemu.
Vladimír Putin to pohovoril koncom augusta aj s egyptským prezidentom Sisim, počas jeho návštevy v Moskve. Čo sa týka budúceho osudu sýrskeho prezidenta Asada, ten je nejasný aj z pohľadu Ruska. Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov, sa nedávno stretol s predstaviteľmi takzvanej sýrskej opozície a vyzval ich k tomu, aby sa všetci zúčastnili mierových rozhovorov o budúcnosti Sýrie. Viacerí arabskí vodcovia boli pred krátkym časom v Moskve, kde s V.Putinom hovorili o problémoch regionálneho terorizmu na Blízkom Východe.
Asad prehlásil v BBC, že aj naďalej si je istý podporou Moskvy i Teheránu. Minister Lavrov povedal v utorok v Moskve, že Rusko neakceptuje politiku a postup Západu: Tak v Lýbii či Iraku boli politickí vodcovia prehlásení Západom za nelegitimných a odstránení, hoci boli legálne zvolení. Dôsledok toho tam bol a je obrovský chaos a teror a vlny utečencov. Tento postoj musí Západ zmeniť v prípade Asada, ak sa chce dosiahnuť mierové vyriešenie sýrskeho problému.
Za súčasnej situácie bude ruský zásah v Sýrii pre Baraka Obamu veľmi nepríjemný. Ak bude ruská intervencia sláviť úspech, tak sa extrémne posilní pozícia Ruska na Blízkom Východe, ale aj vo svete. Ale aj keby nebola plným úspechom, tak si Rusi vybudujú silné postavenie v Sýrii, a to je pre Ameriku v každom prípade niečo vonkoncom neželané.
Čím viac sa USA javia ako neschopné v Sýrii niečo konkrétne dosiahnuť, tým je to lepšie pre Moskvu! Aj pre Izrael sa v dôsledku ruských aktivít v Sýrii vytvára úplne nová situácia. Izraelský premiér B. Netanjahu si to veľmi rozhádzal s Bielym Domom kvôli svojej kritike iránskeho atómového dealu s Barakom Obamom. Naproti tomu Moskva v poslednom čase užíva priazeň izraelskej vlády, čo bolo ešte viac umocnené úspechom Ruska pri likvidácii sýrskych chemických zbraní. Putinove rozhodnutie intenzívne atakovať z územia Sýrie Islamský štát je pre Jeruzalem ďalším pozitívnym signálom z Moskvy. A hneď aj prišla "odmena" z Izraela: Times of Israel oznámil, že Izrael nemá nič proti tomu, ak bude Irán využívať atómovú energiu na mierové účely. Niečo také bolo donedávna nemysliteľné a Washington také vyhlásenie nedosiahol ani v časoch najlepších vzťahov s Izraelom.