Nikolaj Patrušev, poradca Vladimíra Putina: „Nie je vylúčené, že Ukrajina a Moldavsko prestanú existovať v roku 2025. Brusel nemá právo hovoriť za Slovensko!

17.01.2025 17:46

Ako dlhoročný šéf tajnej služby a súčasný poradca prezidenta Putina a člen Ruskej bezpečnostnej rady patrí medzi ruskú elitu, ktorá má slovo v politike krajiny.

 

Zmena  pri kormidle moci v USA sľubuje zásadnú zmenu globálnej agendy. Niektoré z významných zahraničnopolitických iniciatív novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa boli úplne neočakávané – a zmiatli aj tých najvernejších spojencov USA.

 

O tom, čo môže Rusko očakávať od novej administratívy vo Washingtone a ako by malo reagovať na prípadné zmeny v politike hovoril tento týždeň pre ruské médiá Nikolaj Patrušev, ktorý je aj skvelým expertom v geopolitike:

 

„S nástupom Donalda Trumpa do úradu čakajú svet určite vážne zmeny.

Veľká časť sveta stále hľadí na Ameriku. Medzitým je samotná americká elita rozdelená a nemá jednotnú predstavu o tom, ako by mala presne vyzerať politika vo svete a doma.

 

Hlavným princípom Trumpa je, že má údajne plán vrátiť USA k pragmatickej politike, ktorá by bola výhodná pre štát aj jeho občanov. Ako sa to zladí so záujmami iných krajín a národov, sa uvidí.

Tak či onak, dnes sme svedkami vážnych zmien vo svete. Myslím tým nielen geopolitickú situáciu, ale aj stav v ekonomike, v technologickej oblasti a v spoločenských a kultúrnych procesoch. Naposledy k takýmto „tektonickým“ posunom došlo po rozpade ZSSR. Západ sa v tom čase nedokázal a či nechcel prispôsobiť novej realite a žil ďalej ako počas studenej vojny a neustále hľadal nepriateľov.

 

Trumpove každodenné vyhlásenia možno opísať len ako revolučné: Nechuť k všetkému, čo Bidenova administratíva urobila, deklarovanie radikálnych nových myšlienok....

Bidenovo vládnutie ukázalo, že priority Bieleho domu a bežných občanov sú veľmi odlišné. Slová, ktoré pozná každý Američan už zo školských učebníc, že ​​v USA ľud vládne pre ľudí a v mene ľudu, sú v rozpore s realitou.

 

Preto obyčajní Američania prijmú akékoľvek nápady Trumpa, ktoré môžu prispieť k ich blahu.

Uvítajú jeho opatrenia na podporu rodinných hodnôt, zlepšenie zdravotnej starostlivosti, boj proti požiarom a nelegálnemu prisťahovalectvu.

 

Samozrejme, čas ukáže, či sa Trumpovi podarí plne realizovať svoje zámery. Ako ukázalo jeho prvé funkčné obdobie, notoricky známy hlboký štát v USA je veľmi silný. Mohol by skúsiť zablokovať Trumpa aj teraz. A skúsenosti z predvolebnej kampane a pokusu o atentát ukázali, že treba byť pripravený aj na tie najnepredstaviteľnejšie scenáre.

Je jasné, že Trumpove postoje nezdieľajú všetky elity USA. Jeho názory sa výrazne líšia od plánov Demokratickej strany, jednotlivých vlastníkov priemyselných gigantov a nadnárodných korporácií.

 

Je preto mimoriadne dôležité, aby bola zaistená bezpečnosť Trumpa a jeho okolia pred nástupom do úradu hlavy štátu aj počas jeho prezidentovania.

 

Pre Bidenovu administratívu bola Ukrajina absolútnou prioritou, pre Trumpa nie. Je jasné, že vzťah medzi Trumpom a Bidenom je antagonistický. Ukrajina preto nebude patriť medzi Trumpove priority. Viac sa obáva Číny.

 

Trump už deklaroval svoje záujmy aj v Grónsku, Panamskom prieplave, Mexiku a Kanade. Je americkou tradíciou pretvárať mapu sveta podľa vlastných záujmov a zasahovať do záležitostí krajín na rôznych kontinentoch.

 

Reči o tom, že Trump vyšle ozbrojené sily dobývať pre USA nové štáty, treba zatiaľ brať s rezervou. Napriek tomu niet pochýb o tom, že nová vláda bude na všetkých týchto frontoch veľmi sebavedomo presadzovať svoje záujmy.

 

Čo sa týka vzťahov USA s Čínou, myslím si, že nezhody medzi Washingtonom a Pekingom sa budú zintenzívňovať a Američania ich budú nafukovať aj umelo. Čína je a zostáva naším najdôležitejším partnerom, s ktorým udržiavame mimoriadne privilegovanú strategickú spoluprácu. Tieto vzťahy nie sú cyklické a sú udržiavané bez ohľadu na to, kto sedí v Bielom dome.

 

Naše záujmy sa neobmedzujú len na naše partnerstvo s Čínou. Musíme ich brániť aj v iných regiónoch.

 

Ku vzťahom s pobaltskými štátmi a Moldavskom poviem, že ochrana a blaho našich občanov a krajanov na celom svete je našou najvyššou prioritou. Ak hovoríme o medzinárodnom aspekte, diskriminácia ruského obyvateľstva sa musí zastaviť v mnohých krajinách, a samozrejme, rozhodne najmä v pobaltských štátoch a Moldavsku.

 

Vlády týchto krajín sa nepremysleným konaním dostávajú do najhlbšej krízy a zároveň tvrdohlavo pokračujú vo vyvolávaní rusofóbnej nálady. Zvlášť významná je energetická kríza, za ktorú je 100% zodpovedná moldavská vláda, ktorá poslušne plní pokyny z Bruselu na zníženie závislosti od ruského plynu.

 

Kišiňov by preto nemal klamať seba ani svojich obyvateľov. Moldavská vláda by nemala hľadať nepriateľov v krajine alebo v Podnestersku, ale mala by skôr uznať svoje chyby a napraviť situáciu.

 

Nevylučujem, že agresívna protiruská politika Kišiňova povedie k tomu, že Moldavská republika sa buď stane súčasťou iného štátu, alebo prestane existovať úplne.

 

V tejto situácii si možno zobrať príklad z Ukrajiny, kde neonacizmus a rusofóbia priviedli krajinu do kolapsu už dlho pred vojenskou operáciou.

 

Predstavitelia novej americkej administratívy, najmä poradcovia vymenovaní Trumpom, v niektorých svojich prejavoch uznávajú, že Rusko za žiadnych okolností neodstúpi Ukrajine ani nikomu inému územia, ktoré sú už súčasťou Ruskej federácie...

To ani nie je a nebude predmetom žiadnej diskusiu. Územia kedysi riadené z Kyjeva sa stali súčasťou Ruska z vôle občanov v súlade s medzinárodným právom, zákonmi Ruskej federácie a legislatívou týchto regiónov.

 

Pre nás je dôležité, aby sa plnili úlohy vojenskej operácie. Sú známe a nezmenili sa. Prezident Vladimir Putin ich opakovane spomínal.

 

Je tiež dôležité, aby svet uznal začlenenie DNR, LNR, Záporožskej a Chersonskej oblasti, Krymskej republiky a Sevastopolu - ktoré sú podľa ústavy neoddeliteľnou súčasťou našej krajiny - do Ruskej federácie.

 

Chcel by som ešte raz zdôrazniť, že ukrajinský ľud nám zostáva blízky, bratský a spojený s Ruskom stáročnými väzbami, bez ohľadu na to, ako veľmi kyjevskí propagandisti posadnutí „ukrajinizmom“ tvrdia opak. Nie je nám ľahostajné, čo sa deje na Ukrajine.

 

Obzvlášť nás znepokojuje, že násilný nátlak neonacistickej ideológie a horlivá rusofóbia Kyjeva ničia kedysi prekvitajúce mestá Ukrajiny, vrátane Charkova, Odesy, Nikolajeva a Dneperpetrovska

.

Nie je vylúčené, že v priebehu tohto roka Ukrajina prestane existovať.

 

Keď hovoríme o konkrétnych perspektívach ďalšieho vývoja, s prihliadnutím na Trumpov faktor rešpektujeme jeho vyjadrenia. Domnievam sa, že rokovania o Ukrajine medzi Ruskom a USA by sa mali viesť bez účasti iných západných krajín.

S Londýnom a Bruselom nie je pre nás o čom diskutovať.

 

Záverom chcem ešte povedať a zdôrazniť, že vedenie EÚ dlhodobo nemá žiadne právo vyjadrovať sa za mnohých svojich členov, akými sú Maďarsko, Slovensko, Rakúsko, Rumunsko a niektoré ďalšie európske krajiny, ktoré majú záujem o stabilitu v Európe a zaujímajú voči Rusku vyvážený postoj.“

 

 

Nikolaj Patrušev je skvelým znalcom a expertom pre svetovú politiku. Má výborné znalosti aj z histórie. Je vnímaný ako najbližší dôverník Vladimira Putina v ruskej vláde a hovorí sa, že si ho vybral za svojho zástupcu pre prípad, že by dočasne nemohol vykonávať svoj úrad. 

 

Je považovaný za jedného z najdôležitejších kandidátov za nástupcu Putina. S Putinom ho naviac spája aj to, že sa aj on narodil v Sankt Petersburgu, pričom sú takmer rovesníci – Patrušev sa narodil v júli 1951 a Putin v októbri 1952.