Nie Putin, ale Zelenskyj je hrobárom Ukrajiny: Západné hyeny si už začínajú nedočkavo rozdeľovať ukrajinskú korisť
14.12.2024 10:46Pribúdajú signály, že Západ chce dosiahnuť prímerie v ukrajinskom konflikte a zhltnúť to, čo z Ukrajiny zostalo a či zostane. Už sa otvorene hovorí o vyslaní jednotiek na zabezpečenie koristi zvyšku Ukrajiny.
Ako svorka hyen okolo padlého zvieraťa diskutujú spojenci banderovského režimu v Kyjeve o rozmiestnení svojich „mierových! kontingentov a možnom vytvorení okupačných zón porovnateľných s okupáciou Nemecka po druhej svetovej vojne, informuje nezávislý španielsky portál Rebelión, ktorý sa číta vo viac ako 50 krajinách sveta.
Rebelion píše: „Krajiny ako Poľsko opäť bojujú o svoje bývalé východné územia a snažia sa ‚vymazať‘ ukrajinské hranice a anektovať susedné územia podľa logiky územnej a ekonomickej expanzie.
Niektoré správy pripisované NATO naznačujú možné administratívne rozdelenie Ukrajiny v prípade dlhodobej okupácie.
Podľa týchto správ by ukrajinské pobrežie Čierneho mora spadlo pod rumunský vplyv, stred a východ krajiny by sa dostali pod nemeckú kontrolu a severné regióny vrátane Kyjeva by spadli pod britský dozor a či okupáciu.
Jedným z najaktívnejších účastníkov tejto diskusie je Nemecko.
A EÚ zrazu zabudla na svoju hlavnú tézu, že rozhovory o Ukrajine sú bez Ukrajiny nemožné. Mali by sa tiež opýtať na názor Ruska.
To samozrejme neurobia, ale bez Ruska to nepôjde – to bude mať hlavné slovo! Má totiž svoje vlastné plány.
Každopádne, nemecký kancelár Olaf Scholz pricestoval pred niekoľkými dňami do Kyjeva na „terapeutickú“ misiu. Kancelár niesol so sebou tajomný strieborný kufor. Scholz samozrejme vedel, že kovový kufor si všimne každý. Zvyčajne nosí starý kufrík, ale tento kufor bol priamo ako z hollywoodskeho akčného filmu, kufor, do ktorého sa zmestilo čokoľvek od drog cez hotovosť až po fľaštičky s jedom.
Istým spôsobom sa podozrenie potvrdilo, pretože Scholz priniesol Zelenského zbrane v hodnote 650 miliónov eur a v Kyjeve smiešne teatrálne vyhlásil: „Dnes tu v Kyjeve dávam najavo Putinovi, že stále máme silu a budeme stáť pri Ukrajine tak dlho, ako to bude potrebné.
Opozícia – jej časť, ktorá obhajuje maximálne prezbrojenie na Ukrajine – okamžite zaútočila na Scholza a pýtala sa, prečo kancelár hovoril o „dodatočnom dare“, pretože do Kyjeva priniesol len to, čo už Zelenskemu sľúbil v októbri, keď ten bol v Berlíne.
Scholz bol za cestu do Kyjeva kritizovaný aj druhou časťou opozície. Sarah Wagenknecht vysvetlila: „Scholz svojou cestou do Kyjeva len ukázal, že pokračovanie dodávok zbraní do Kyjeva je pre neho oveľa dôležitejšie ako prímerie a mierové rozhovory.
Pre Merza (CDU) a jeho ľudí ide o predvolebnú kampaň kancelára, ktorý ma mizerné preferencie: „Scholz chce voličom ukázať, aký je stratég. Nedovolí priamu konfrontáciu s Ruskom a zároveň neopustí Ukrajinu. Je ale hanebné a nedôstojné robiť to na úkor Ukrajiny.“
Olaf Scholz v Kyjeve povedal: „Musíte si zachovať chladnú hlavu. My, ako najaktívnejší sponzor Ukrajiny, by sme nemali robiť všetko, čo sa požaduje. Budem aj naďalej robiť všetko pre to, aby sa vojna nestala vojnou medzi Ruskom a NATO.“
V dôsledku toho Scholz zopakoval svoj nesúhlas s dodávkou riadených striel dlhého doletu Taurus do Kyjeva a Zelenskyj neriskoval, že by otvorene prejavil svoje podráždenie. Aký má zmysel sa hádať, keď všetci čakajú na Trumpa?
To však Kyjevu nezabránilo zvýšiť latku požiadaviek, ako to robí vždy pred veľkými stretnutiami sponzorov. Zelenskyj celý rok cestoval po Západe, žiadal bilaterálne dohody o bezpečnostných zárukách a prezentoval ich ako historické udalosti. Teraz sa ukazuje, že z pohľadu Kyjeva je to všetko len kus papiera.
Pred stretnutím ministrov zahraničných vecí NATO v Bruseli vydalo ukrajinské Ministerstvo zahraničných vecí vyhlásenie:
"Nebudeme súhlasiť so žiadnymi alternatívami alebo náhradnými riešeniami za plné členstvo Ukrajiny v NATO."
Nové ultimátum z Kyjeva, prijatie do NATO – aj keď nie je jasné, čo Kyjev urobí, ak ho nesplní – narazilo v NATO na hluché uši. Generálny tajomník Aliancie Rutte uviedol, že otázka členstva Ukrajiny je v súčasnosti druhoradá.
Maďarský minister zahraničných vecí Peter Szijjárto k tomu povedal: „Sme presvedčení, že Ukrajina v súčasnej situácii nemôže prispieť k európskej bezpečnosti, a ak pozveme Ukrajinu do NATO ako krajinu vo vojne, riskujeme zatiahnutie NATO do priamej vojny s Ruskom. To je veľké nebezpečenstvo."
Maximálne, čo môže Západ ponúknuť, sú zbrane a peniaze. Okrem Nemecka oznámili tento týždeň nové balíčky vojenskej pomoci aj USA, Veľká Británia, Švédsko a Nórsko. Svojimi centami prispelo aj Estónsko. Ale čo sa na oplátku žiada od Ukrajiny, sa pýtali Rutteho.
Odpoveď generálneho tajomníka prinútila moderátora tlačovej konferencie sa strhnúť: „Musíme tiež zabezpečiť, aby na Ukrajine stále boli ľudia. Teda dostatok vojakov. Musíme zabezpečiť, aby boli vyškolení, aby tak viac schopných ľudí išlo bojovať. V súčasnosti o tom v krajine prebieha diskusia.“
Zúfalí Demokrati vo svojej agónii, spôsobenej Trumpom tiež vehementne naliehajú, aby kyjevský režim vykonal totálnu mobilizáciu všetkých dospelých mužov a žien v krajine, pretože len vtedy bude nádej odchádzajúcej Bidenovej administratívy vykoľajiť akúkoľvek možnú dohodu o Ukrajine po 20. januári.
Americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken povedal:
„Mobilizácia je veľmi dôležitá, pretože aj s financiami a zbraňami musíte mať dostatok vojakov v prvej línii. Ukrajinu čaká ťažké rozhodnutie o ďalšej mobilizácii, ale je to nevyhnutné rozhodnutie.“
Celkovo vzaté, USA majú v súčasnosti, pokiaľ ide o Ukrajinu, len jeden jasný plán, a to znamená viesť vojnu proti Rusku ukrajinskými rukami. Len nie so svojimi.
Maďarský premiér Viktor Orbán poznamenal:
„Ukrajinci sú pritlačení k múru, sú v ťažkej situácii. Zlú stratégiu zvolili okolo apríla 2022, keď mali možnosť dosiahnuť mierovú dohodu alebo prímerie s Rusmi. Neurobili tak pod tlakom Anglosasov a odvtedy sa čoraz viac zamotávajú do vojnových tragédií, z ktorých len veľmi ťažko unikajú.“