Neuveriteľne prelomový objav: Posolská látka dopamín rozpúšťa tzv. Alzheimerovu plaku v mozgu a tým fakticky bráni jeho vzniku alebo ho aspoň spomaluje

17.08.2024 20:14

Alzheimer sa zatiaľ nedá vyliečiť, dá sa len oddialiť liekmi, aj to nie vždy a v každom prípade. Teraz vedci urobili prevratný objav: Neurotransmiter dopamín pomáha redukovať škodlivé depozity (ktorých postupne a nezastaviteľne pribúda) v mozgu typické pre Alzheimerovu chorobu a zlepšuje pamäť. Je toto už prelom?

 

Demencie a jej najčastejšej formy, Alzheimerovej choroby, v svetovej populácii čoraz viac pribúda.

Len v Nemecku je postihnutých  okolo1,9 milióna ľudí a odborníci odhadujú, že toto číslo sa v najbližších rokoch výrazne zvýši.

 

Pri Alzheimerovej chorobe sa v mozgu vyskytujú proteínové usadeniny (beta-amyloidné plaky a tau fibrily), ktoré spôsobujú odumieranie stále väčšieho množstva nervových buniek. Podľa Alzheimer Research Initiative e.V., okrem veku sú aj iné faktory, ktoré majú vplyv na ochorenie Alzheimerom.

 

Najdôležitejšie faktory sú:

 

Vysoký krvný tlak

Cukrovka

Nedostatok pohybu a

Obezita

Nedostatok intelektuálnej aktivity mozgu

 

Kto má tieto faktory neustále na pamäti a koná v ich zmysle, ten znižuje riziko svojho ochorenia na Alzheimera!

 

Čo ale presne je spúšťačom ochorenia na Alzheimera však stále nie je jasné. Tiež zatiaľ neexistuje žiadny liek. Len zhoršovanie sa dá spomaliť liekmi – bohužiaľ sa ale nedá zastaviť.

 

Teraz vedci z Japonska urobili dôležitý objav.

 

Zistili, že podávanie neurotransmiteru dopamínu hrá dôležitú úlohu v boji proti Alzheimerovej chorobe. Dôvod: Dopamín podporuje produkciu enzýmu neprilyzínu, ktorý zase rozkladá škodlivé plaky v mozgu a zlepšuje pamäť. Štúdia bola publikovaná v časopise „Science Signaling“.

 

Už dlho je známe, že neprilyzín má tento účinok. Preto sa enzým skúma aj ako prostriedok proti Alzheimerovej chorobe. Vieme však aj to, že neprilyzínové tabletky alebo injekcia tejto látky nefungujú, pretože sa nedostanú do mozgu.

 

Japonskí vedci preto hľadali iné spôsoby zvýšenia regulácie neprilyzínu v mozgu. Objavili dopamín, ktorý po aplikácii na kultivované mozgové bunky v Petriho miske dokázal presne toto – a zároveň znížil hladinu škodlivého beta-amyloidu.

 

Dopamín je neurotransmiter, mediátorová látka, ktorá sa tvorí v nervových bunkách. Často sa o ňom hovorí ako o hormóne šťastia, pretože dopamín ovplyvňuje naše pocity a správanie.

Dopamín sa uvoľňuje napr. už aj pri očakávaní nejakej radostnej udalosti, ale aj ako reakcia na odmenu, ktorú niekto za niečo dostal a hrá úlohu aj pri kontrole pohybov.

 

 

Ale dopamínom sa liečia napríklad aj pacienti s Parkinsonovou chorobou, ktorí trpia príznakmi ako trasenie, stuhnutosť a neistá chôdza.

Pri tomto neurodegeneratívnom ochorení bunky v mozgu produkujúce dopamín postupne odumierajú.

Parkinsonov liek L-dopa redukoval v pokusoch plaky v mozgoch u myší.

 

Na myšom modeli potom vedci dokázali potvrdiť to, čo sa už ukázalo v Petriho miske: Podávanie dopamínu viedlo k zníženiu beta-amyloidných plakov v mozgu u myší s Alzheimerovou chorobou, a to už po ôsmich týždňoch.

 

V druhom kroku výskumníci podali chorým myšiam existujúci liek na Parkinsonovu chorobu „L-Dopa“. Ide o prekurzorovú látku dopamínu, ktorá sa prenáša krvou do mozgu a tam sa premieňa na dopamín. L-Dopa sa preto používa na liečbu pohybových porúch spôsobených Parkinsonovou chorobou.

 

V skutočnosti liečba myší pomocou L-dopa viedla k zvýšeniu neprilyzínu a zníženiu beta-amyloidných plakov v prednej aj zadnej časti mozgu. Modelové myši, ktoré boli liečené týmto liekom počas troch mesiacov, mali tiež lepšie výsledky v pamäťových testoch ako neliečené modelové myši.

 

U myší, ktoré nemali Alzheimerovu chorobu, vedci pozorovali, že hladiny neprilyzínu s vekom postupne klesali, čo zhoršovalo ich pamäť.

 

Experti sú presvedčení, že podobne to funguje aj v ľudskom mozgu. 

 

Ešte uvediem vzorec dopamínu:  CH₁₁NO