Nepríjemné prekvapenie pre Nemeckú vládu: Nová štúdia ukázala, že „Generácia Z“ sa stáva konzervatívnou a politicky „sklzáva“ čoraz viac do prava – teda k AfD
08.05.2024 18:02Anti-AfD politici sa prekvapene a zdesene pýtajú – čo sa to deje, ako je to možné? Faktom je, že „generácia Z“ v Nemecku je čoraz frustrovanejšia z politickej situácie v Nemecku a Európe a samozrejme aj na Ukrajine. Nemecká vládna politika ju dlho ničila psychicky i fyzicky svojou katastrofálnou korona-diktatúrou a mnoho mladých ľudí trpí v dôsledku toho na depresie.
A nejeden mladý človek si preto vzal život – a mladí na to nezabúdajú, kto ich „vraždil“ a doslova deštruktívne im ničil mladosť a zdravie!
A samozrejme aj vojna na Ukrajine ich zaťažuje a predstava, že by mali a či museli tiahnuť do vojny proti Rusku a dať sa zabíjať za záujmy Ukrajiny a USA, na to nemajú najmenšiu „chuť“, a podľa mnohých z nich vláda nerobí nič pre to, aby túto situáciu riešila nie dodávkami zbraní Kyjevu, ale len diplomaciou.
Podľa novej štúdie názvu Jugend in Deutschland 2024 (Mládež v Nemecku 2024) sú dnes mladí ľudia prevažne skôr konzervatívneho myslenia a politicky sú napravo. AfD by dokonca volilo 22 percent ľudí vo veku 14 až 29 rokov – o 13 percentuálnych bodov viac ako pred dvoma rokmi.
Dokonca aj renomovaný prosystémový kolínsky vedec-psychológ Stephan Grünewald už hovorí o trende u mladých Nemcov, ktorý je už do istej miery nebezpečný pre liberálnu spoločnosť.
Grünewald:
„Pri štúdiu mládeže by sme sa mali obzvlášť zaujímať o to, nakoľko sú mladí ľudia vyčerpaní. Aký rezignovaný postoj prejavujú. Krízy posledných rokov – klíma, koróna a vojna – čiastočne obrátili ich realitu naruby. Táto okolnosť ich zasiahla oveľa viac ako nás dospelých.
Ak sa pozrieme na to, aké hodnoty sú charakteristické pre CDU, FDP a Alianciu Sahra Wagenknecht (BSW), tak väčšina z „generácie Z“ sa v tejto ťažkej situácii zjavne cíti najbezpečnejšie v pravicovom konzervatívnom spektre.“
Faktom je, že v posledných voľbách v Nemecku bola polarizácia medzi mladými ľuďmi ešte celkom iná, ako je tomu dnes. Väčšia časť z nich sympatizovala s SPD a najmä so Zelenými (tí by sa teraz už do vlády nedostali).
Obe strany sú dnes členmi vládneho semaforu, ktorý neustálym hašterením sa koaličných partnerov stratil veľmi veľkú časť dôvery mladých.
Dnešná generácia mladých ľudí sa už nebúri proti establishmentu, ako tomu bolo v 70. rokoch, ktorý už nie je ako vtedy buržoázno-konzervatívny, ale ľavicovo liberálny. Už sa necíti byť obmedzovaná rodičmi a učiteľmi autoritatívnym spôsobom, ale skôr ich solidárne podporuje.
Výsledky tejto štúdie sú veľkým sklamaním predovšetkým pre Zelených a SPD, menej pre FDP, lebo v jej radoch sú ľudia, ktorí celkom alebo čiastočne sympatizujú s konzervatívnymi hodnotami.
A čoraz viac mladých Nemcov sa vie identifikovať aj s pojmami ako napr. vlasť, hrdosť na Nemecko, na kresťanskú kultúru.
Na to všetko majú Zelení len slová výsmechu, znevažovania, či pohŕdania. To sú ale všetko hodnoty, ktoré AfD maximálne uznáva a vyznáva.
A to isté platí aj pre CDU a samozrejme aj pre Sahru Wagenknecht – najinteligentnejšiu a najmúdrejšiu nemeckú političku, ktorej intelektuálny potenciál značne prevyšuje ten, ktorým disponujú všetky nemecké Zelené političky dohromady.