Nemecký mainstream: Predá Trump Ukrajinu Rusku? Nový prezident USA Trump plánuje radikálnu zmenu americkej politiky vo vojne na Ukrajine
17.12.2024 19:40V žiadnom prípade nebude ďalej vojensky a finančne podporovať obranu Ukrajiny proti Putinovmu Rusku. Sám to dosť často vylúčil.
Trump nevidí žiadne vážne ovplyvnené americké záujmy ani na Donbase (to videl len Biden, ktorý bol po krk namočený v tamojšej korupcii) ani na Kryme. Hovorí, že ak Európania vidia, že sú ovplyvnené ich záujmy, mali by sa o to postarať sami.
Na margo znovuotvorenia Notre-Dame v Paríži sa Trump rozprával s Emmanuelom Macronom a Volodymyrom Zelenskym, po čom znovu vyzval na „okamžité prímerie“.
Časopisu Time, ktorý ho práve označil za osobnosť roka, poskytol rozhovor, v ktorom kritizoval súhlas Joea Bidena s použitím amerických rakiet proti vojenským cieľom v ruskom vnútrozemí: "Prečo to robíme? Túto vojnu eskalujeme a len všetko zhoršujeme." V rozhovore pre NBC oznámil, že Ukrajina sa bude musieť pripraviť na menšiu pomoc zo strany USA. Toto sú jeho aktuálne vyjadrenia spred mesiaca.
Jedným z poznatkov z jeho prvého funkčného obdobia je, že Trumpa nemôžete vždy brať doslovne, ale určite ho musíte brať vážne. Konkrétne: Vojnu na Ukrajine neskončí za 24 hodín. Ale: Od prvého dňa jeho funkčného obdobia urobí americká zahraničná politika zásadný posun ohľadom Ukrajiny. Predefinuje ciele a vydá sa novými cestami k k inému cieľu.
Vojenská porážka Putina nie je pre Trumpa prioritou.
Podľa jeho názoru je obnovenie zákonných hraníc Ukrajiny pochopiteľným želaním, ktoré však nie je dosiahnuteľné. Neverí, že na ukrajinsko-ruskej hranici sa podarí brániť slobodný Západ. Jeho veľký rival nie je v Moskve, ale v Pekingu. Takže, hovorí Trump, poďme vyčistiť tento front. Toľko k cieľu.
Čo sa stane, ak Trump skutočne dosiahne prímerie? Poskytnú potom Európania Ukrajine bezpečnostné záruky? Len spolu s Američanmi alebo sami? Len ako súčasť mierovej misie OSN alebo aj ako geopolitická sila? Kto posiela vojakov na Ukrajinu? aj Nemecko? Medzi Francúzskom, Nemeckom a Poľskom v tomto smere neexistujú žiadne dohody. Ani medzi Scholzom, Pistoriusom a Baerbockom. Merz je zatiaľ stále mimo.
Trump zrejme nedosiahne prímerie za 24 hodín. Ale čo ak to urobí do 24 dní? Potom Berlín nebude môcť konať.
A ďalej: Čo sa stane, ak Trump nakoniec prenechá Ukrajinu svojmu osudu (alebo Európanom či Putinovi)? Čo sú potom Európania ochotní a schopní urobiť vojensky a finančne? Čo sú Nemci ochotní robiť, keď to už nie je „len“ o raketách Taurus? Ide o to, ako si Európa zaisťuje bezpečnosť bez „strýka“ z Ameriky.
Jan van Aken, líder ľavicovej strany, vyslovil v diskusii o možných ochranných jednotkách na Ukrajine tento návrh: Demarkačnú líniu by najlepšie zabezpečili čínski vojaci s modrými prilbami. Pretože Rusi by na Číňanov určite nestrieľali.
Nevedno, či to mieni akol vtip. Akokoľvek ale táto výpoveď výstižne poukazuje na úroveň diskusie o bezpečnostnej politike v Nemecku: chýba jej rozhodnosť a vážnosť.