Nemecký mainstream: Po voľbách – Rusko by mohlo mať čoskoro nového spojenca v Európe

07.09.2023 22:33

Západ, Brusel, Berlín, USA a ich médiá sa obávajú, že výsledky blížiacich sa volieb v jednom európskom štáte by  mohli  znamenať navodenie novej situácie, v ktorej by sa Ukrajina cítila ohrozená a kde by Vladimír Putin, ale aj Viktor Orbán ziskali nového a či lepšie povedané staronového spojenca – touto krajinou, kde sa po voľbách rysuje nová politická situácia je Slovensko.

 

Samozrejme, že sa už dlhšie robia pokusy ovplyvniť slovenské voľby tak, aby ich podľa možnosti nevyhral expremiér Robert Fico.

 

Aj prosystémový nemecký maistream Focus v tejto súvislosti koná svoju „povinnosť“ a vykresľuje pre nemeckého čitateľa (vo štvrtok 7.9.) nasledovný obraz predvolebného Slovenska:  

 

„30. septembra by sa politická scéna Európy mohla veľmi otriasť. Slovenské parlamentné voľby hrozia navodiť geopolitický obrat, ktorý by mohol posilniť postavenie Ruska v Európe. Stráca Ukrajina svojho najvernejšieho podporovateľa - Slovensko?

 

Slovensko, často prehliadanú krajinu v srdci Európy, čakajú 30. septembra všeobecné voľby, ktoré môžu mať významné geopolitické dôsledky. Ak sú prieskumy verejnej mienky spoľahlivé, tak dni Slovenska ako verného zástancu ukrajinskej suverenity by mohli byť spočítané a ako informoval denník The Guardian, Rusko by mohlo získať nového spojenca v Európe.

 

Robert Fico, ktorý v minulosti pôsobil ako premiér a je známy svojimi výrazne proruskými postojmi, sa opäť môže stať slovenským premiérom.

 

V minulosti sa inšpiroval Maďarom Viktorom Orbánom, ďalším proruským lídrom v regióne. Slovensko zaujalo v uplynulom období jasnú proukrajinskú pozíciu, najmä keď sa v roku 2022 stalo prvou krajinou NATO, ktorá pre Ukrajinu nasadila bojové lietadlá.

 

The Guardian tiež vyzdvihol, aká účinná môže byť proruská propaganda na Slovensku. Príkladom toho je odhalenie pridelenca obrany, ktorý ponúkal peniaze slovenskému novinárovi na šírenie kremeľskej propagandy.

 

Prieskum think-tanku Globsec navyše ukázal, že 50 % Slovákov vníma USA ako bezpečnostné riziko, zatiaľ čo len 40 % viní Rusko z konfliktu na Ukrajine.

 

Slovensko charakterizovala v posledných mesiacoch politická nestabilita

 

Nedávna história Slovenska bola poznačená politickou nestabilitou. Zabitie investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice v roku 2018 vyvolalo celonárodné protesty a Ficovu rezignáciu.

 

Napriek týmto nepokojom v prezidentských voľbách v roku 2019 prekvapivo zvíťazila environmentálna aktivistka a právnička Zuzana Čaputová. 

Jej pôsobenie ako prezidentky sa však vyznačovalo nepríjemnými výzvami vrátane pandémie a politického otrasu. The Guardian tiež poznamenal, že Fico využil čas v opozícii na to, aby sa posunul ďalej doprava.

 

Napokon ale predsa len ešte nie je jasné, ako situácia vyvinie po voľbách, keďže slovenský volebný systém sťažuje zostavovanie koalície.

 

Avšak bez ohľadu na výsledok volieb politická situácia na Slovensku už teraz ukazuje, že dôvera v liberálnu demokraciu v Európe klesá.“