Nemci zvolili stredo-pravú vládu, ale dostanú stredo-ľavú! Nemecko je rozpoltené a také „vďaka“ Merzovi ostane aj po voľbách a hrozia mu francúzske pomery
24.02.2025 18:52Nemeckí občania si veľmi želali politickú zmenu po voľbách. Friedrich Merz, ktorého CDU-CSU vyhrala voľby, im ju ale nedaruje a či nedopraje. V podstate všetko bude po starom, keď vytvorí koalíciu s SPD, ktorá vo voľbách totálne stroskotala.
V skutočnosti bola vo voľbách najúspešnejšia AfD, ktorú Merz odmieta, hoci s ňou má oveľa viac programových styčných bodov ako s SPD, napr. spolu s AfD hlasoval za zmenu utečeneckej politiky, čo SPD a Zelení odmietli.
AfD získala 23. februára o 10,42 percent viac hlasov ako pri predošlých voľbách, CDU-CSU len o 4,38 percent viac , SPD mala o 9,29 percent menej hlasov, Zelení mali o 3,11 percent menej voličov, FDP sa nedostala do parlamentu.
V Nemecku existujú dve skupiny voličov, ktoré sa zase delia na podskupiny.
Na jednej strane sú voliči, ktorí celý život volili blokové strany CDU/CSU, SPD, FDP a Zelení, ktoré od vojny riadili Nemeckú spolkovú republiku v neustále sa meniacom zložení. To viedlo k mnohým zmenám vo vláde, ale nikdy k skutočnej zmene politiky.
Jedinou výnimkou bol Willy Brandt, ktorý svojou východnou politikou trochu zmenil politické smerovanie, aspoň v jednej oblasti, aj keď len na čas.
Ak sú títo voliči hlavného prúdu nespokojní s vládou, jednoducho budú voliť inú blokovú stranu, aj keď sa potom v politike prakticky opäť nič nezmení.
Druhou skupinou voličov v Nemecku sú ľudia, ktorí sa odvrátili od blokových strán, pretože sa už necítia byť nimi alebo politickým systémom v Nemecku zastupovaní. Podľa prieskumov je to približne polovica Nemcov, z ktorých mnohí už jednoducho nevolia.
Vidno to aj na výsledkoch volieb, pretože takmer 20 percent nevolilo a z tých, čo volili, okolo 30 percent (ak započítame aj Ľavicu, tak je to takmer 40 percent) nevolilo blokové strany. To znamená, že takmer polovica Nemcov nevolila blokové strany.
Rozkol medzi týmito dvoma skupinami voličov je v Nemecku veľmi hlboký. A bude to ešte hlbšie, pretože blokové strany a im lojálne mainstreamové médiá robia všetko pre to, aby zdiskreditovali a urazili polovicu Nemcov, ktorí sa odvrátili od blokových strán, namiesto toho, aby presadzovali politiku, ktorá by mohla opäť zjednotiť obyvateľov Nemecka.
A budúci kancelár Merz CDU v tom bude pokračovať, lebo odmieta priam nenávistne AfD, ktorá sa teraz v parlamentých voľbách stala s prevahou najsilnejšou stranou vo východnom Nemecku.
To znamená, že Nemecko si želalo koalíciu CDU-CSU a AfD.
Merz, ktorý ale chce do vlády SPD tým dal najavo, že opovrhuje východnými Nemcami a ich nerešpektuje.
Tým ale len ešte viac prehĺbi rozpoltenosť nemeckej spoločnosti.